Önyargılı Olanlar

"Bir ön yargıyı parçalamak atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur"  Albert Einstein

Önyargılı olanlar, karşısındaki şahısları ve grupları tanımadan peşin hükümlerle, yan tutarlar,  hoşgörüsüz, haksız ve ayırımcı davranışlarla aklı kullanmadan yaklaşırlar. Karşısındakileri hiçbir şekilde anlamadan ve dinlemeden saldırırlar, birbirlerine karşı da saygılı olurlar.

Cahillere mahsus olumsuz bir davranıştır. İnsanlar büyüdükleri ailede ve çevrede küçüklükten itibaren bir fikri, inancı veya bakış açısını destekleyenlerden öğrendikleri söz ve davranışlarla genel ve özel yaşantılarında gerçeklerden uzaklaşarak önyargılı davranırlar.

İyi bir gözlemci olmadıkları için, adaletsizce ve taraf tutarak ve peşin karar verirler. Bir kimseyle ya da şeyle ilgili olarak, belirli bir olayı, durumu görmeden, gerekli ve yeterli bilgiye sahip olmadan, peşin ve acele karar verirler ve olumlu ya da olumsuz yargılarlar.

Farklılıklara saygılı olmazlar, diğer insanlara karşı hoşgörü ve anlayış göstermezler. Başkalarından bilgi, beceri ve alışkanlıklar öğrenmeyi kabul etmezler hep öğretmeye çalışırlar. Farklı düşüncelere, bakış açılarına ve ilgi alanlarına saygı duymazlar.

Akılarına ve gönüllerine “at “gözlüğü takarak yaşarlar. Sabit fikirlidirler, hiçbir şeye tarafız gözle bakmazlar insanların birbirinden uzaklaşmasına ve birbirine güvenmesine engel olurlar. Birbirlerinin arasındaki iletişim ve duygusal bağları zayıflatırlar. 

Cahildirler, kendileri gibi düşünmeyen insanları düşman gibi görürler. Haklı gerekçelerle düşünmedikleri için ayrımcılığa yol açarlar. Toplumun birliğine ve bütünlüğüne zarar verirler. Her konuda kendilerini uzman ve düşüncelerinin de doğru olduğuna inanırlar ve kendi fikirlerini savunurlar.

Ön yargılılar iyi bir gözlemci olmadıkları için, yeni fikirlere, değişimlere, gelişimlere ve yeniliklere karşı kapalıdırlar. Kendileri gibi düşünmeyenlere karşı yanlı ve haksız bir tutum sergilerler. kendi Savundukları fikirlerin öne çıkması için, gerçekleri gölgelerler.

İnat ve dediğim dedik derler, yaşanmış tecrübelerden ders almazlar. Tembeldirler, bilimin, sanatın ve medeniyetin gelişmesine engel olan ön yargılarla yaşarlar. Bir kişi, toplum ya da olay hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan, sonuçları korkunç boyutlara varan olumsuzlukların zeminini oluştururlar.

İnsanların ırkına, cinsiyetine, tuttuğu takıma, parmağındaki yüzüğün türüne ya da ırkına, dinine ve mezhebine bakarak değerlendirirler. Karşılıklı saygı ve sevgi anlayışının geliştirilmesini engellerler. İnsanların birbirlerini dışladığı bir toplumun ortaya çıkmasına sebep olurlar.

İnsanların toplumda birlik ve beraberlik sağlamasını, kardeşlik duygularını oluşturmasını engellerler. İnsanların birbirlerine güvenmeden, birbirlerine karşı büyüklenerek ve birbirlerini dışlayarak yaşadığı bir toplumun ortaya çıkmasına sebep olurlar.

Önyargılı davrananlar akıllarının önüne set çektikleri için geçekleri göremezler. Kalp kıran hal, hareket ve sözlerle, insanları birbirlerinden uzaklaşmasına, sıkıntılar yaşamasına ve zor durumda kalmalarına sebep olurlar.

Yaşanabilecek çok güzel şeyleri yaşatmayan ve toplumsal açıdan sen, ben ayrımına sebep olan ve olumsuz etkileri çok fazla zarar veren bir duygudur. Ön yargılı davranalar, insanlar arasında nefret ve düşmanlık duygularının oluşmasına sebep olmasına ve çatışmalara sebep olurlar.   

Kendileriyle aynı fikirde olmayanların düşüncelerini önemsemezler, haklarına saygı göstermezler. Kendi düşüncelerinde olmayanların içlerinde yatan duyguları bilmeden dış görünüşlerine göre değerlendirirler. Zayıf karakterli oldukları için farklılıklarına dayalı ayrımcılık yaparlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Gürer - Mesaj Gönder

# çok, gibi

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Sonsöz Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 323 52 92
Reklam bilgi

Anket Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı İçin Kime Oy Vereceksiniz?