Kur’an’da Yahudilerin Genel Özellikleri

Çeşitli şekillerde dinin altını oymaya çalışan Yahudiler, kendi karakterlerine uygun şekillerde bu hareketten geri durmamışlar. Kendi dindarlıklarını yaşamak adına başka toplumların da canlarını yakmışlardır. Örneğin “Arz-ı Mevud” (vaat edilen kutsal topraklar) ideali bugün Filistinlilerin yaşam alanlarının daralmasına neden olmuştur.

Sürekli sürgün hayatı yaşamalarından ötürü bu olaylardan hiçbir şekilde ders almayan bu mahluklar, geçmişlerine format çekmişler.

Bundan dolayı dağdan inmişler ve bağcıları(Filistinlileri)inim inim inletiyorlar.

Tabir caizse 1450 yaşında olan Kur’an-ı Kerim’de geçen Yahudilerin olumsuz özelliklerinin hiçbir şekilde değişiklik göstermediğine şahit oluyoruz.

Dün nasıl tanımlandılarsa bugün de böyleler. Ne bir adım ileri ne bir adım geri…

Kur’an-ı Kerim, onların büyüklendiklerini, çeşitli bahaneler ileri sürerek hatalarına çarşaf çekmeye çalıştıklarını söylemişti, bugün de böyle değil mi?

Yakmayı, yıkmayı ve yok etmeyi inançları uğruna yapan Yahudiler, insanlık tarihinde bir döneme yakıp yıkma yönünden damgalarını vuran Moğolların ellerini almışlardır.

Şimdi de Kur’an-ı Kerim’in bu baş ağrısı toplumu hangi şekillerde tanımladığını görmek için bu konuya adeta büyüteç tutacağız.

Çünkü Mümince bir şuurun ve duruşun canlı kalmasında bu ayetlerin etkisi kesinlikle çok büyüktür.

1-Büyüklenmeleri

Kur’an’da Yahudilerin büyüklenmeleri ile ilgili birçok ayet mevcuttur. Allah, Kur’an’da Yahudilerin üstünlük taslayarak kimi peygamberleri öldürdüklerini, kimi peygamberleri de yalanladıklarını ifade etmektedir.

“Yahudiler ve Hıristiyanlar, “Biz Allah’ın oğulları ve sevgili kullarıyız” dediler. De ki: “Öyleyse Allah günahlarınızdan dolayı sizi niçin cezalandırıyor? Doğrusu siz de O’nun yarattığı sıradan insanlarsınız…” (Maide, 18)

2- Kalplerimiz Kılıflıdır Söylemi

Bakara Suresi 88. âyette bu durum “Yahudiler Hz. Peygamber’in davetini kabul etmemek için kalplerimiz kılıflıdır.” (Bize ne söyleseler kar etmez) dediler. Hayır, Allah, inkârları yüzünden onlara lanet etmiştir. Onun için pek azı iman ederler.” şeklinde ifade edilmiştir.

3- Ahde Vefa Göstermemeleri

Bakara Suresi 100. âyet, Yahudilerin ahde vefa göstermemelerini “Nitekim onlar Allah’a ne zaman söz verdilerse içlerinden bir kısmı sözlerini çiğnemedi mi? Aslında onların birçoğu Tevrat’a bile inanmamışlardır” şeklinde ifade eder.

Kur’an Yahudilerin sadece Allah’a verdikleri sözü değil; insanlara verdikleri sözü de tutmadıklarını belirtmiştir.(Bkz. Enfal,56)

Yahudilerin anlaşmalarına sadık kalmamalarına ve sözlerini yerine getirmemelerine Yahudi kutsal kitabında da rastlamaktayız.(Yeremya 31/32)

4-Dünya Malına Düşkün Olmaları

Dünya hayatına aşırı derecede hırslıdırlar.

“Sen Yahudileri, hayata karşı insanların en hırslısı olarak bulursun.” (Bakara, 96)

Helal, haram, hak-batıl demeden menfaat kasmada ileri düzeydedirler.

Bugün de Dünya finans piyasasının büyük bir kısmını onlar idare etmektedir.

Bu hırs sebebiyle “Onların çoğunun günaha, zulme ve haram yemeye koşuştuklarını görürsün. Ne kötü bir şeydir o yaptıkları!” (Mâide, 62)

Yahudiler sırf kendi dünyevî menfaatleri uğruna Hz. Muhammed’i (s.a.v.) ve onun getirmiş olduğu şeyleri inkâr etme yolunu seçmişlerdir.

5-Haksız Kazanç Sağlamaları

Bazı Yahudi din adamları, Yahudilerin kendi dinlerinden olmayanlara karşı yapacakları haksızlıklardan ötürü sorumlu olmayacakları iddiasında bulunmuşlardır. Kur’an bu konuyu şöyle anlatır: “Ehl-i kitap’tan öylesi vardır ki, ona yüklerle mal emanet etsen onu sana eksiksiz öder; içlerinden öylesi de vardır ki, ona bir dinar emanet etsen tepesine dikilip durmadıkça onu sana ödemez. Çünkü onlar “Ümmîlere yaptıklarımızdan dolayı bize bir vebal yoktur” derler. Onlar bile bile Allah adına yalan söylemektedirler.”(Al-i İmran, 75)

6- Hakikati Örtmede Usta Oluşları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) peygamber olduğunu bildikleri halde tasdik etmek yerine, yalanlama seçeneğini işaretlemişlerdir.

“Kendilerine kitap verdiklerimiz, onu öz oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar. Fakat kendilerine yazık ettiler. Çünkü onlar inanmazlar”(En’am, 20)

7- Bozgunculuk Yapmada Cambaz Oluşları

Yeryüzünde bozgunculuk dendiğinde ilk akla gelen isim Yahudilerdir. “Onlar yeryüzünde hep bozgunculuğa koşarlar. Allah ise bozguncuları sevmez.” (Mâide, 64)

8- Allah’a İftira Atışları

“Allah’ın eli bağlıdır” (Mâide, 64) demek suretiyle Allah’a büyük bir iftira atmışlardır. Arapçada elin açık olması cömertliği, kapalı olması ise cimriliği temsil etmektedir. Yani Allah’ın cimri olduğunu söylemişlerdir.

9- Samimiyetsiz Oluşları

“Eğer siz Tevrat’a inanmakta bu kadar samimi iseniz o halde niçin peygamberlerimi öldürdünüz ve onları alçakça katlediniz.” (Bakara, 91)

10- Tevrat’ı Tahrif Etmede Mahir Oluşları

“…Onlar kelimelerin yerlerini değiştirirler (kitaplarını tahrif ederler). Kendilerine öğretilen ahkâmın (Tevrat’ın) önemli bir bölümünü de unuttular…”(Mâide, 13)

Âyette ifade edildiği üzere Yahudiler, Tevrat’ın lafzını başka bir lafızla değiştirerek ya da lafzı kasıtlı olarak gerçek manasından saptırarak onu inkâra yönelmişlerdir.

Hakikate şahit olduktan sonra küfre sapan Yahudiler, Kur’an’da en sert ifadelerle yerilen gruplar arasında yer almaktadır.

Kur’an bir milleti/kavmi eleştirirken o milletin ismini, cismini değil, onların yanlışlarını ve kötü özelliklerini hedef almaktadır ki Müminler anlatılanlardan mesaj çıkarsınlar.

Sevgili Okur!

Kur’an Yahudileri tanıtırken aynı zamanda Müminlere “sakın bunlara benzemeyin!” mesajı vermektedir.

Bu hastalıklar bizde de varsa vay halimize…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Celil ÖZENDİ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket AK Parti Yazıhan Aday Adaylarından Kimi Aday Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler