Anlaşılmamak Ne Felaket Şey

“At sineği” kelimesi sizlere neyi çağrıştırır bilmiyorum ama bana Sokrates’in “Savunma”sını tabii ki.

Sokrates’in Savunmasını okumadan önce “at sineği” kelimesi bana da kerih geliyordu.

Hani şu küheylan gibi atlara musallat olan sinekler var ya, o minnacık bedenleriyle dağ gibi hayvancağızı rahatsız eden sinekler…

 “At sineği”  deyip geçmeyiniz, o sinekler ki hayvancağızın boynundan, gözünden, sırtından, kulaklarından her yerinden sokup dururlar.

At sineği bu; bazen uyuşuk uyuşuk yerde yatan kocaman gövdeli atları bir sokmakla huylandırıp ayağa kaldırabiliyorlar.  

Oysa sokmasa, belki de hiç ayağa kalkmayacak, saatlerce uyuyacak öylece…

Sokrates’in “at sineği” ne gelince…

Sokrates’in “Savunma”sı…

Belki inanmayacaksınız ama Sokrates’in “Savunma”sını okuyunca kendimi bir at sineği gibi görmeye başladım…

Sokrates ki; “Atina’nın at sineği. Sokaklarda çıplak ayak dolaşıp akşama kadar insanlarla tartışan, bildiğini bilmeyeni uyandıran, bilmediğini bilmeyene, bilmediğini öğreten at sineği. Atinalılar rahatsızlık duydular bu at sineğinden…”

Bilindiği üzere Sokrates’in “Savunma” adlı kitapta, gençlerin aklını çeldiği ve tanrılara (tanrılarına, taştan, topraktan yapılmış tanrılarına..) inanmadığı iddiasıyla yargılanır, soru sorma yöntemiyle suçsuzluğunu ispatlamaya çalışır, ne var ki jüri tarafından suçlu bulununca baldıran zehri içirilerek ölmeye mahkûm edilir.

İyi de, fikirleri yüzünden ölüme mahkûm ettirilecek kadar suçlu görülen bu insanı nasıl olur da, -bugün- hâlâ ayni fikirleri üniversitelerde hukuk dersi olarak görme ihtiyacı duyulur?

Sizce de ilginç değil mi?

Fikirlerinden dolayı hem ölüme mahkûm ettireceksin/öldüreceksin hem de aynı insanın fikirlerini üniversitelerde hukuk dersi olarak vereceksin.

Geometri ve astronomide derin bilgisi olan Sokrates, varsıl ya da soylu olmayıp, heykelci bir babayla, ebe bir annenin oğluymuş. (Heykelci bir babanın oğlu olması bana Hz. İbrahim’i çağrıştırdı. Sadece çağrıştırdı.)

Babil halkı da öyle yapmıştı ya…

Ehlin malumudur, Babil halkı, Puthaneye gider, putlara secde eder, sonra da evlerine dönerlerdi. Böyle bir bayram günü, İbrahim Aleyhisselam put haneye girip, bir balta ile bütün küçük putları kırar. Baltayı da, en büyük putun boynuna asar ve oradan uzaklaşır. Keldâniler, puthâneye girince bütün putların kırıldığını görür ve bunu yapanı yakalayarak cezalandırmak isterler. Hz. İbrahim’i getirip, bu işi sen mi yaptın derler, İbrahim aleyhisselam; “Kendisi dururken küçük putlara tapınılmasını istemediği için, boynunda asılı olan büyük put yapmıştır. İnanmazsanız kendisine sorunuz” buyurur. Onlar da, “Putlar konuşamaz ki, sen onlara sor diyorsun” der. Bunun üzerine İbrahim aleyhisselam; “O halde konuşamayan ve kendilerini kırılmaktan kurtaramayan putlara neden ibadet edersiniz? Size ve taptığınız putlara yazıklar olsun” der, ama bu hiç bir fayda vermez, çünkü onlar : “Dediler ki. Biz, babalarımızı bunlara tapar kimseler bulduk”.

Elhasıl kelam; İbrahim Aleyhisselam putları kırınca putperestler bu işi onun yaptığını anlar ve ceza vermek üzere hapseder Durumu Nemrud’a bildirirler. Sanırım gerisini siz de bilirsiniz. Nihai neticede, İbrahim Aleyhisselam Nemrut tarafından ateşe atılır…

Bu olay gibi, Sokrates’in hayat hikâyesi de ilginç geldi bana.

İlginç olan şey; halk Hz. İbrahim’i neden anlamadı?

Halk Sokrates’i anlamadı?

Ve ben neden anlaşılmıyorum?

Anlaşılmamak ne felaket şey…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şevket Başıbüyük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket AK Parti Yazıhan Aday Adaylarından Kimi Aday Olarak Görmek İstersiniz?
Tüm anketler