Sağlık
Giriş Tarihi : 04-12-2014 10:58   Güncelleme : 04-12-2014 10:58

Ziyaretin Kisasi Makbuldür

Hastane enfeksiyonlarinin yayilmasinin sebepleri arasinda gösterilen hasta ziyareti konusunda vatandasa uyari Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Fakültesi Ögretim üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakinci, Hastanelerde yapilan hasta ziyaretlerinde ziyaretçilerin yanlis davranislari sonucunda dirençli mikroorganizmalarin klinikler arasi tasinarak enfeksiyon riskini arttirdigini söyledi

Ziyaretin Kisasi Makbuldür

Baska saglik sorunlari nedeni ile tedavi olurken hastanede meydana gelen enfeksiyon sonucu hayatini kaybedenlerin sayisi azimsanamayacak kadar çok. Hasta yakinlarinin hasta olan kisiyi israrla ziyaret etmesinin de payi bu mikroplarin yayilmasinda ve hastayi ölüme kadar götürebilecek sonuçlarin dogmasinda büyük paya sahip. "Enfeksiyon tasiyan hastalari ziyaret ettigimizde o hastalarla olan temasla o enfeksiyonu bulastirma riskimiz var” diyen Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Fakültesi Ögretim üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakinci, hastanelerde yasanan enfeksiyon sorunlarini anlatti.

BAKANIN ÖLMESIYLE GÜNDEME GELDI

Hastane enfeksiyonlarinin Türkiye’de ilk olarak bir bakanin hastane enfeksiyonu sonucu ölmesiyle gündeme oturdugunu dile getiren Prof. Dr. Yakinci, “Hastane enfeksiyonlari çok ciddi bir problem, ölümler de çok ciddi.  Türkiye’de her iste oldugu gibi bu iste de kurallarina göre yapma noktasinda sikinti var. Siz hastane olarak bütün hijyen kurallarini uygulasaniz dahi hasta ziyaretlerindeki sikintilari gidermediginiz müddetçe bu risk hep olacaktir. Bir hasta yakini gecenin bir saatinde hastane kuralini bozup hastasini ziyaret ediyor. O hasta yakini hastaya dokundugu zaman bu hastanin mikrop kapmasi için yeterli. En ufak bir hata ile hasta mikrop kapip ölebilir. Burada herkese görev düsüyor, çünkü bu hafife alinacak bir konu degil. Hasta yakinlari hasta ziyaretlerinde özverili davranmak zorundalar.  Hasta ziyaretleri konusunda farkli sistemler gelistirip hasta yakinlarinin hasta ile temasini mümkün oldugunca aza indirgemek gerekiyor. Bu görüntülü bir sistem olabilir, birçok hastanede bu yöntem kullanilmaktadir. Hem hastalarin kabul edecegi hem de ziyaretçilerin kabul edecegi çok farkli yöntemler gelistirilerek bu enfeksiyon riskinin önüne geçilebilir” dedi.

YOGUNBAKIM ENFEKSIYONLARI ÇOK DIRENÇLI

Hastane enfeksiyonlari arasinda en dirençli olanlarina yogun bakimlarda rastlandigina vurgu yapan Prof. Dr. Yakinci, yogun bakimlarda yatan hastalarda gelisen enfeksiyonlara karsi tedavi amaçli kullanilabilecek antibiyotik kalmadigini belirterek, “Antibiyotiklere karsi en dirençli mikroplar yogun bakimlarda olusur ve antibiyotik vermenize ragmen tedavi edilemez. Yogun bakimlarda yatan hastalarda gelisen enfeksiyonlara neden olan bazi mikroorganizmalarin bugün kullandigimiz en etkili antibiyotiklere karsi dirençli oldugunu ve tedavide kullanilabilecek elimizde antibiyotik olmadigini  görüyoruz” ifadelerini kaydetti.


ÖLÜMLE SONUÇLANABILIR!

“En ufak bir enfeksiyon ölümle sonuçlanabilir” diyen Prof. Dr. Yakinci, söyle devam etti; “ Bir doktor hastaya elini degerken hastanin enfekte bölgesinden temiz bölgesine geçerken bile elini yikamak zorundadir. Hasta kendi hastasina dokunuyor sonra gidip baska hastaya da dokunabiliyor. Hastane içinde, katlar arasinda dolasabiliyorlar. Bu kontrol edemedigimiz bir durum. Geldigimiz noktada enfeksiyon etkenlerinde asiri direnç, mantarlar ve mikroorganizmalar hastane içinde hizli bir sekilde yayiliyorlar ve kontrol altina alamiyoruz. Bunlara etkili antibiyotikler bulmakta zorlaniyoruz. Yogun bakimdaki hastalarin bagisiklik sistemi çok düsük oldugu için en ufak bir mikrop bu hastalarin ölümüne sebep olabilir. Bu sadece hemsire ve doktorla olacak is degil. Hasta bakicisindan tutun da yogun bakim ünitesi ile ilgisi olan herkesin bu konuda çok titiz davranmasi gerekmektedir. Hastalarin hastanelerde ve saglik hizmeti aldiklari diger saglik kuruluslarinda enfeksiyonlara karsi korunmasi son derece büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle, enfeksiyon kontrol hemsirelerinin ve enfeksiyon kontrol doktorlarinin yaygin olarak çalismasi, bütün disiplinlerin enfeksiyon kontrolüne önem vermesi, hastalarin enfeksiyonlardan korunmasi, hasta güvenligi açisindan son derece önemlidir. Bunun bir diger yolu insanlari bu konuda egiterek asmaktan geçiyor. Hasta yakinlarini ziyeretler konusunda ikna etmeli ve risklerini detayli olarak anlatmali. yogun bakimdaki hastalarin kalma süresini de kisaltmak gerekli. Hasta orada ne kadar az kalirsa hastane enfeksiyonlari o denli azalir. Ayrica kesinlikle yogun bakim ünitesine hasta yakini alinmamalidir.”