Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-06-2021 11:56   Güncelleme : 10-06-2021 12:38

Zincir Marketlerin Yerli Ürün Satmaması Eleştiriliyor

Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, yerli ürünleri almanın ve yerli ürünleri tüketmenin tam zamanı olduğunu hatırlatarak Vatandaşları kendi esnafından yerli ürün almaya davet etti. Emre, zincir marketlerin vatandaşa bir poşet vermekten aciz olduğunu, memleketten bir ekmek, bir su dahi almadıklarının altını çizerek zincir marketlerde yerli ürün satılmamasına da isyan etti

Zincir Marketlerin Yerli Ürün Satmaması Eleştiriliyor

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre yerli ürünleri kullanma çağrısını tekrarladı. Pandemi döneminde en fazla yerli esnafın mağduriyet yaşadığını hatırlatan Emre, şöyle konuştu. “1 yılı aşkın süredir devam eden ve ne zaman sona ereceği belli olmayan bir pandemi süreci yaşıyoruz.  Bu süreç içinde özellikle pazarcı esnafımız başta olmak üzere yerli esnafımız hakikaten çok mağdur oldu. Bu nedenle burada Malatyalı vatandaşlarımıza bu konuda bir çağrı yapmak istiyorum. Alışveriş yapma noktasında kendi esnaflarını, kendi komşuların, kendi ailelerinden biri olan akrabalarını, kısaca  yerli esnafı tercih ederlerse mutlu oluruz. Diğer yandan Havaların kurak yetmesine rağmen bu yıl ürünlerimiz ise çok kaliteli oldu. Mevsim itibariyle de yerli ürünlerimiz tezgahlarımızı doldurmaya başladı. Karpuz, kavun, domates, biber, salatalık ve yeşillik gibi sebzelerimizin yanında, kirazımız, eriğimiz, kayısımız ile birlikte her türlü yerli ürünlerimiz tezgahlarımızda yerini aldı. Bu durumu göz önüne alarak doğal ürünleri yazın sıcak zamanlarında pandemiye karşı korunma amaçlı ve vücut sağlığını korumak için tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

BUNLAR NE SATIYORLAR

Zincir marketlerde uygulanan halk günü adı altında uygulanan indirimlere de değinen Oda Başkanı Ümit Emre, bunun bir aldatmaca olduğunun altını çizerek; “Bu ürünlere dikkatli bakıldığında son kullanma tarihi yaklaşmış, ürünleri pazarlamanın ucuz ürün satmak ile bir mantığı olduğunu düşünmüyoruz. İndirim adı altında satılan ürünlere alırken vatandaşlarımız son tüketim tarihine mutlaka dikkat etmeliler.  Aslında bu konuda hükümetimiz bir çalışma yapıyor. Ama bu çalışmanın geç kalınmış ve bazı eksiklikler i olan bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Öncelikle zincir marketlerin tanımlanmasının yapılmasının yapılması lazım. Bunlar market, ama bunlar beyaz eşyacı mı? Bijuteri mi? Hırdavatçı mı ? İnşaat malzemecisi mi? Ne olduğunu çözemiyoruz. Markete girdiğimiz zaman, o marketlerde, manav, şarküteri, kasap mı olduğunu anlayamıyoruz.  Öncelikle buna bir düzenleme getirilmesi lazım. Bunlara Market demek doğru değil pazar mantığı ile hareket ediyorlar ve bu nedenle bunları Pazar olarak görmek gerekiyor. Bunlar bir kişinin kurduğu ve  içerisinde birçok ürünün yer  aldığı bir pazar niteliğindedir” dedi.  

İNSANIMIZI ALDATMAYIN

Halk günlerinde satılan ürünlerin son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri elden çıkarmak amacıyla yapıldığına dikkat çeken Emre, bu konuda da vatandaşlara şu ifadeleri kullanarak uyarıda bulundu. “Özellikle son tarihi gelmiş ürünleri de haftalık indirim gün indirimleri gibi halk günü diye insanları aldatmaktan başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Alışveriş yapan vatandaşa bir poşet vermekten aciz olan bir market kalkıp da insanımızın menfaatini düşüneceğini düşünmüyorum. Bir markete paranız olmadığı zaman gidemezsiniz. Ama mahallenizdeki bir manava bir kasaba bir bakkala gittiğinizde cebinizde paranız yoksa dahi, sorun değil abi sonra ver diyerek istediği ürünü alabilme şansları var. Ancak bir Markette 25 kuruşunuz eksikse o marketten ürün alamazsınız o ürünü geri yerine bırakmanız gerekiyor.  Vatandaşa tavsiyem özellikle alışveriş yaparken kendine en yakın esnafı gözetsin. Yerli esnafını tercih etsin. Bu manav olur, kasap olur, fırın olur, şarküteri olur hiç fark etmez. Burada önemli olan kendi esnafında kendi vatandaşını kalkındırması, alışverişini komşusundan yapması, yerli ürünleri tüketmesi ve dolayısıyla komşusuna, kendi küçük esnafına sahip çıkarsa hem komşuları,   hem memleketleri kalkınmış olur. Hem de komşuluk ilişkileri ve samimiyeti gelişmiş olur.”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)