Malatya
Giriş Tarihi : 11-07-2017 18:09   Güncelleme : 11-07-2017 18:09

“Zamanlamasi Dogru Degil!”

Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligi Kurban Bayrami’nda disi düve kesimine yasak getirildigini ve kurbanlik olarak sevkine izin verilmeyecegini açikladi. Biz de bu kararin hayvanciliga kisa ve uzun vadede etkilerini, çiftçilerin nasil etkilenecegini, büyükbas hayvan satisina etkilerinin nasil olacagini Erzurum Ili Damizlik Sigir Yetistiricileri Birligi Baskani Hayrullah Ince ile konustuk

“Zamanlamasi Dogru Degil!”

Rahime Gül Erbas (Özel Haber)

Geçtigimiz günlerde Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligi Kurban Bayrami’nda disi düve kesimine yasak getirildigini ve Kurbanlik olarak sevkine izin verilmeyecegini açikladi. Bu durumun kisa vadece hayvancilik yapanlari sekteye ugratacagini,  kararin en azindan Subat ayinda bu isi yapanlara bildirilmesi gerektigini vurgulayan Erzurum Ili Damizlik Sigir Yetistiricileri Birligi Baskani Hayrullah Ince sunlari dile getirdi: “Bu karar Bakanligimizin daha önce aldigi bir karardi aslinda. Hayvanciligin gelismesi için aslinda dogru bir karar ama ocak ayinda yürürlüge girmesi lazimdi.  Çiftçilerimizin birçogunda kurbanlik düve var. Kurban Bayramina 2 ay kalmis durumda ve hazirliklarini ona göre yaptilar. Yetistiriciler hazirligini ona göre yaptigindan dolayi bu senelik erken uygulamaya konulmus bir karar olarak düsünüyorum. En azindan vatandaslar, çiftçiler ocak ya da Subat ayinda uyarilmis olsaydi, hatta ve hatta geçen Kurban Bayramindan sonra böyle bir kararin uygulamaya sokulacagini duyurulmus olsaydi o zaman çiftçi magdur olmazdi. Bu sene hem yetistirici hem de kurban kesen kisiler çok büyük zarar görecektir hem maddi hem de manevi olarak.”

UZUN VADEDE HAYVANCILIGA ARTILARI

Bu kararin uzun vadede hayvanciliga artilarini Ince su sekilde siraladi: “Disi hayvan, anaç hayvan az sayida oldugundan dolayi Bakanligimiz böyle bir karar aldi. Bu karara binaen bu uygulama yapiliyor. Bize göre yapilmasi gereken çözümlerden bir tanesi buydu. Tam kurban Bayrami arifesinde uygulamaya konulmasi sikinti yaratacaktir ama buna benzer tedbirlerin alinmasi hayvancilik açisindan alinmasi gereken, önemli ve faydali olacagi kanaatindeyim. Eksileri kisa vadede olacaktir. Ama uzun vadede düsündügünüz zaman olmayacaktir.”

KURBANA DISI DÜVE BESLEYEN ÜRETICILERI ETKILEYECEK

Ince: “Kisa vadede sadece Kurban satan ya da büyük sehirlere kurban götürecek tüccarlari hem de bölgedeki çiftçileri de etkileyecektir. 2 yil öncesinden kurbana yönelik düvecilik yapan, yetistiren ve bunu tüccarlara satan bir sürü çiftçimiz var. Bunlari büyük ölçüde sekteye ugratacak, sikintilara sokacaktir. Borcu olan, ödemesi olan insanlar, kurbani olan insanlar var. Bu insanlar satamadigi zaman çogu insanda magduriyet yasanacaktir. Bölge ekonomisinde hayvancilik önemli bir yere sahip. Büyük bas hayvan satislarini da etkileyecektir. Hayvan piyasasinda düsme olacaktir. Bu kararin birkaç gün öncesinden erkek kurbanliklarin satilabilecegini belirtmistik. Çünkü disi hayvanda bir kisitlama olursa erkek hayvanda bir patlama olacaktir. Muhakkak sikintilara yol açacaktir pazarda. Uzun vadede erkek hayvanlari da etkileyecek bir karar” dedi.

SADECE HAYVAN SAHIPLERINI DEGIL…

Ince: “ Hayvan sahibinin yem borcu vardir, ot almistir, gübre almistir. Ufak yerlerde bu tarz satislar veresiye yapilir. Insanlar bir birini taniyordur. Dogal olarak birçok kisi kurbana veresiye ürün almistir. Buda piyasayi allak bullak edecektir. Çiftçileri, herkesi etkiler. Sadece satani degil birçok kisiyi etkileyecek bir karar” ifadelerini kullandi.

ZAMANLAMASI DOGRU DEGIL

Ince son olarak sunlari söyledi: “Bakanligimiz bu konuda gerekli incelemeleri yapip bu karari aldi, buna kesinlikle eminiz. Uygulama Kurban Bayrami öncesi yürürlüge girdigi için sikintilar yaratacak. Ben bakanliga bu konuda sikâyetlerin olacagini düsünüyorum. Bakanligimiz en azindan bu karari Kurban Bayrami sonrasina ertelese bölge halki ve Türk hayvanciligi için daha dogru olacagi düsüncesindeyim. Karar dogru ama Kurban öncesi uygulamaya koyulmasi olmasi nedeniyle erken oldu. Geçen yil Kurbandan sonra böyle bir uygulama devreye sokulsaydi daha iyi olacakti.”