Genel
Giriş Tarihi : 13-02-2017 17:28   Güncelleme : 13-02-2017 17:28

“Zamani Geldi!”

Cumhurbaskani Erdogan, Uluslararasi Baris Enstitüsü Ortadogu ve Kuzey Afrika Ofisi tarafindan düzenlenen konferansta önemli açiklamalarda bulunarak, ''Birlikte hareket etme zamani çoktan gelmistir'' mesajini verdi

“Zamani Geldi!”

Cumhurbaskani Erdogan'dan El Bab açiklamasi

“Zamani Geldi!”

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, Uluslararasi Baris Enstitüsü Ortadogu ve Kuzey Afrika Ofisi tarafindan düzenlenen konferansta konustu. Cumhurbaskani Erdogan, Bahreyn’in 15 Temmuz darbe girisimi olmak üzere son dönemde Türkiye’nin terör örgütlerine karsi verdigi mücadelenin en büyük destekçisi oldugunu ifade etti. Erdogan, “15 Temmuz gecesi milletimizin varlik yokluk mücadelesi verdigi anlarda Bahreynli kardeslerimiz bizi yalniz birakmadi. Darbe tesebbüsünün ilk anlarindan itibaren sabah 5-6’ya kadar, darbe tamamen savusturulana kadar Manama’da ve diger sehirlerde Bahreyn halkinin bize dua ettigini, göz yasi döktügünü biliyorum. Bu ise bu kadar sicak yaklasan adeta bunu kader ortakliginin nisanesi olarak aziz kardesim Ebu Salam, ülkemize Arap aleminden gelen ilk devlet baskani oldu” dedi.  “Türkiye de Bahreyn’i her alanda ve her konuda desteklemeye devam edecektir” diyen Erdogan, “Her açidan kritik bir döneme tekabül eden bu ziyaretime Bahreyn’le dayanismamiz baglaminda önemli mesajlar ve önemli mesafeler kat ettigine, içerdigine inaniyorum” ifadelerini kullandi.

“BIRLIKTE HAREKET ETME ZAMANI ÇOKTAN GELMISTIR”

Bölgedeki sorunlarin çözümü için neler yapilacagi noktasinda konusulmasi gerektigini kaydeden Erdogan, “Artik kuru sözlerle, hamasetle, taktik manevralarla geçistiremeyecegimiz zor ve kritik tercihlerde bulunmak zorunda oldugumuz bir dönemdeyiz. Adeta ates çemberi isle kusatilan Islam cografyasi gerçekten çok sancili günler yasiyor. Agir bir imtihandan geçiyor. Yüzyillardir barisin adresi olan bu cografi günümüzde, aciyla, terörle, gerilimle, yikimla, bombalarla aniliyor. 6 yildir Suriye’de çocuklar gökyüzüne baktiklarinda gökyüzünün maviligini degil, ölüm saçan uçaklari, hayallerini ve bedenlerini parçalayan varil bombalarini görüyor. Binlerce yillik Islam medeniyetine ev sahipligi yapmis, mimarisi, kütüphaneleri, camileri, ilim hikmet ve irfanin merkezi olmus bu topraklar ates, kan ve gözyasi ile yeniden dizayn ediliyor. Etnik kimlik, dili, kabile, renk ve mezhep temelinde birbirlerine yabancilastirilan Müslümanlar Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de Libya’da ve daha birçok yerde kendi kendilerini tüketiyor. Arap ve Islam medeniyetinin göz bebegi sehitlerin terör örgütlerin, yabanci güçlerin vekalet ve yipratma savaslarinin sahasi haline getirilisini hep birlikte takip ediyoruz. Insanlik vicdaninin suskun kaldigi bu durum karsisinda muktedirler ellerini ovusturmakta, riyakarlar ise timsah gözyaslari dökmekle mesguldür” açiklamasini yapti. “Biz ne yaptik” diye soran Cumhurbaskani Erdogan, “Maalesef bir çogumuz gönül rahatligi ile tatmin edici cevaplar veremiyoruz. Her birimizin kendi bagimsiz devletimizin sinirlari içinde yasiyor olmasi kafi degil. Bölgenin, Islam aleminin, insanligin gelecegi için birlik olma, birlikte hareket etme zamani çoktan gelmistir. Komsulari zillet içinde yasarken ayni dili konustugu, ayni kibleye yöneldigi kardesleri zulüm görürken hiçbir ülke hiçbir toplum sadece kendi konforunu sadece kendi gelecegini düsünemez. Zira bu cografyada kaderimiz de kederimiz de ortaktir. Bu topraklarda mazimiz de istikbalimiz de müsterektir” dedi.

TERÖRDEN ARINDIRILMIS BÖLGEYE TÜRKMENLER YERLESME IMKANI BULACAKTIR

Türkiye’nin üzerine düseni yaptigini aktaran Erdogan, “Firat Kalkani Harekatiyla terör örgütü DEAS’i ve PYD’nin bir bölümünü sinirlarimizdan uzaklastirdik. Ilk etapta Cerablus’tan baslattik ve Cerablus’u DEAS’tan temizledik. Hemen arkasindan Er Rai’ye girdik, Er Rai bu noktada DEAS’tan temizledik ve ardindan Dabik’a indik, Dabik’i temizledik. Simdi el Bab’ta an be an, orayi da DEAS’tan temizlemek suretiyle attigimiz adim bir hedefe kilitlenmistir. Ondan sonra doguya yönelerek Münbiç ve Rakka’da koalisyon güçleriyle müsterek adimi atarsak bu müsterek adimla birlikte, oradaki belirli bir hedef ki o da terörden arindirilmis bir güvenli bölge hedefidir, terörden arindirilmis bu bölgeye özellikle agirlikli olarak Arap kardeslerimiz, Türkmenler yerlesme imkani bulacaktir” dedi.

3 BINI ASKIN DEAS’TAN ETKISIZ HALE GETIRILEN TERÖRIST VAR

Teröristlerin birkaç gün önce cirit attigi 2 bin kilometre karelik alanin güven ve umut alani olarak halledildigini aktaran Erdogan, “Hedefimiz burada 4-5 bin kilometre karelik bir alani terörden arindirilmis güvenli bölge haline getirmektir. Burada ciddi sikinti var. Bu çalisma devam ediyor. Sehitlerimiz var, ÖSO’nun sehitleri var. 3 bini askin DEAS’tan etkisiz hale getirilen terörist var. DEAS’in Islam’la yakindan uzaktan alakasi yoktur. DEAS bir terör örgütüdür. Bizim dinimiz bir baris dinidir. Ne yazik ki DEAS terör estirmistir, savunmasiz insanlari acimasiz bir sekilde öldürmüstür” ifadelerini kullandi. DEAS tarafindan devamli olarak tehditte olundugunu belirten Erdogan, açiklamasini su sekilde sürdürdü: “Gaziantep’te bir dügün merasiminde çoluk çocuk demeden, genç yasli demeden 56 vatandasimizi bir canli bombayla öldürmüslerdir. O ana kadar sabrettik. Ama o andan itibaren artik bitistir dedik. bunun üzerine Carablus’a gittik. DEAS’i oradan defettik. DEAS Müslümanlarin yüz karasidir ve tüm dünyada Müslümanlar bunlardan dolayi karalanmaktadir. Biz bunu hak etmedik. Bizler bir baris dininin mensuplari olarak asirlar boyu sevgili Peygamberimizden buyana güvenin temsilcisi olduk”.

“SURIYE’NIN GELECEGINDE TERÖR ÖRGÜTLERINE VE ELI KANLI KATILLERINE YER YOKTUR”

Erdogan, “Suriye’nin ve bölgenin geleceginde terör örgütlerine ve eli kanli katillerine yer yoktur, olmayacaktir. Biz ilk günden beri insani, vicdani ve demokratik bir tavir ortaya koyduk. Suriye’deki insani krizin çözümü konusunda atilmasi gereken adimlari her platformda dile getirdik” dedi. Körfez ülkelerine seslenen Cumhurbaskani Erdogan, “Elinizi siz de tasin altina koyun. Gerekli adimlar atilmazsa Suriyeli kardeslerimiz hayatta kalmak için, çocuklarin daha iyi bir gelecek sunmak için baska diyarlara göç etmeyi sürdürecektir. Çogu zaman da hedeflerine ulasmadan Aylan bebekler gibi, ege sahillerine vuran ve jandarmamizin kucaginda alinip mezara götürülen yavrularimiz da olacaktir. Biz Aylan bebekleri batinin dergilerinde gördügümüz zaman mi ah vah edecegiz. Ümran bebekleri batinin dergilerinin kapaklarinda gördügümüz zaman mi ah vah edecegiz. Bunlar olmadan biz tedbirimizi almamiz lazim” ifadelerini kullandi.