Malatya
Giriş Tarihi : 19-10-2017 16:34   Güncelleme : 19-10-2017 16:34

Yüzde Yüz Destek

12- 15 Ekim tarihleri arasinda Ankara’da düzenlenen Malatya Tanitim Günlerine katilan Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Akin burada kendilerini ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardimcisi Hüseyin Yayman’in Çoban Müzesi’ni destekleyeceklerini vurgulayarak, “Bu projenin kesinlikle desteklenmesi gerektigini kendisi de bizlere söyledi. Türkiye’de ilk olmasi ile alakali da önemli bir destek gerektigini yüzde yüz Çoban Müzesi projesini destekleyeceklerinin sözünü bize verdiler.” dedi

Yüzde Yüz Destek

Rahime Gül Erbas

Ankara’da 12-15 Ekim tarihleri arasinda düzenlenen Malatya Tanitim günlerine katilan Malatya Ili Damizlik koyun ve Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin Birlik Binasinda degerlendirmelerde bulundu. Malatya Tanitim Günleri’nde yaptiklari çalismalari degerlendiren Akin sunlari dile getirdi: “12-15 Ekim tarihleri arasinda Keçi Yetistiricileri Birligi olarak Ankara’da ‘Malatya Tanitim Günleri’ne katildik. Orada ilimizle alakali tanitim anlaminda, kendi birligimizle alakali brosür, kitapçik, sapka, kalem, Malatya’mizin kayisisini bütün gelenlere ikram ettik. Bu arada Çoban Müzesi ile alakali da özellikle bizleri ziyaret eden bürokratlarimizdan destek istedik. En önemli ziyaretçilerimizden bir tanesi de Kültür ve Turizm Bakan Yardimcisi Sayin Hüseyin Yayman Bey’le orada kisa bir görüsmemiz oldu. Görüsme içerisinde Çoban Müzesi’nin önemli olduguyla alakali Kültür Il Müdürümüz Levent Iskenderoglu daha önceden bilgiler vermis, bu anlamda ona da tesekkür ediyoruz. Kendisinin bilgileri vardi bizde o arada destek istedik. Bu destekle alakali da örnek bir proje oldugunu, bu projenin kesinlikle desteklenmesi gerektigini kendisi de bizlere söyledi.  Türkiye’de ilk olmasi ile alakali da önemli bir destek gerektigini yüzde 100 bu Çoban Müzesi projesini destekleyeceklerinin sözünü bize verdiler. Ben bu anlamda Türkiye’de ki yetistiricilerimiz ve tüm çobanlarimiz adina Malatya’da açilacak olan bu müzemiz için Hüseyin Yayman Bey’e ve emegi geçen Kültür ve Turizm Il Müdürümüze, sayin valimize tesekkür ediyorum.”

BAKAN KAYA’DA ZIYARET ETTI

Bürokratlarin stantlarini ziyaret ettigini ifade eden Akin: “Standimizi ziyaret edenler arasinda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanimiz Fatma Betül Sayan Kaya da bizleri ziyaret etti. Yine Gümrük ve Ticaret Bakanimiz Bülent Tüfenkci, Genel Baskan Yardimcisi Öznur Çalik’in ziyaretlerinde de muhakkak küçükbas hayvanciligin desteklenmesi gerektigini, daha önce sundugumuz 5 projemizle alakali da kisaca bilgiler verdik. Bunlarin desteklenmesi ve üretime özellikle suyun ve gidanin ne kadar önemli olduguyla alakali kisa bir bilgi vererek bunlarin desteklenmesi gerektigi ile alakali da bilgiler verdik. Kamuoyunun bizlere verdigi özellikle basin mensuplarinin yine yetistiricilerimizin Çoban Müzesi ve farkli projelerde verdigi desteklerinden dolayi da tesekkür ediyoruz. Insallah bu projelerimizi en kisa zamanda hayata geçirebilirsek, projeye destek alirsak yeni yerimizde 15 tane üniversitenin bizleri desteklemesi ile alakali da topladigi materyaller, ürünler, çobanlikla alakali Türkiye’nin farkli farkli illerinde onlari da insallah sunma ve kamuoyuna, ziyaretçilere açma sansimiz olacak. Bu anlamda da bir an önce hayata geçerse tesekkür ediyoruz.” seklinde konustu.

“BIRÇOK YEREL YÖNETICIDEN YER ISTEDIK AMA…”

Basin mensuplarinin Çoban Müzesi’ne yer olarak nereyi düsünüyorsunuz sorusuna Akin su sekilde cevap verdi: “ Birçok yerel yöneticilerimizden geçmiste yer istemistik ama biz bunlari tekrar yenileyelim, yerel yöneticilerimizin bize yer vermesini acil olarak bekliyoruz. Ve önemli olan Türkiye’de ilk olan Çoban Müzesi’nin Malatya’ya kazandirilmasi ile alakali herkesin elinin tasin altina koymasi gerekiyor. Burada kismen açtik yerimiz kisitli. Bizlere yer vermelerini istiyoruz ve biz bunu sahsimiz adina degil, yetistiricilerimiz ve Türkiye’de ki tüm çobanlar adina bunu talep ediyoruz.”