Siyaset
Giriş Tarihi : 23-10-2012 10:04   Güncelleme : 23-10-2012 10:04

"Yüzde 95, belde belediyelerinin kapatilmasi istenmiyor"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, parti binasinda parti yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yaptigi basin açiklamasinda, Malatya’nin büyüksehir olmasiyla kapanacak beldelerde yaptiklari referandum sonuçlarini açikladi.

CHP Il Baskani Enver Kiraz, Genel Merkezin aldigi karar çerçevesinde geçen hafta 6 CHP’li belde belediyesinde, bu hafta sonu da geri kalan 33 beldeden 28’inde referandum gerçeklestirdiklerini söyledi. 14 Ekim tarihinde gerçeklestirdikleri mini referandum sonuçlarini kamuoyu ile paylasarak CHP’li belediye baskanlari tarafindan yönetilen beldelerde halkin beldelerinin kapanmasini istemedigini dile getirdiklerini anlatan Kiraz, söyle konustu: "Ancak, bu sorunun sadece CHP’nin sorunu olmadigini, tüm Türkiye’de belde belediyelerinin kapanmasini istemeyen binlerce kisinin çigligi olacagimizi kaydetmistik. 21 Ekim tarihinde gerçeklestirdigimiz referandum, bizim hakliligimizi bir kez daha ortaya koymustur. Bu referandumu Cumhuriyet Halk Partisi disindaki partilerin belediye baskanlari tarafindan yönetilen toplam 28 beldede gerçeklestirdik. Bu beldelerden 25’i AKP’li ,1’i MHP, 1'i BBP, 1’i bagimsiz belediye baskanlari tarafindan yönetilmektedir." 
"28 beldemizin ortalama 'hayir belediyem kapatilmasin' oyu yüzde 95'tir" diyen Kiraz, sözlerini söyle sürdürdü: "Referanduma katilim orani çok yüksek düzeydedir. Hatta bazi AKP’li beldelerde referanduma katilim ve hayir oyu geçen hafta yaptigimiz referanduma katilimdan ve hayir sonucundan daha yüksektir. Bu sonuçlar geçmis seçimlerde AKP’ye oy vermis binlerce kisinin, AKP’nin dayatmaci anlayisina tepkisini ve karsi çikisini göstermektedir. Bu haftaki referandumda da her oy kullanan kisi, seçmen kütügüne imzasini atarak oyunu kullanmistir. Yapilan seçimler en az YSK tarafindan yapilan seçimler kadar seffaf ve gerçekçidir. Oy kullananlarin kendi imzalarinin yer aldigi seçmen kütükleri partimizde arsivlenmistir."
Her zaman oldugu gibi beldelerin kapanmasi konusunda da halkin yaninda durmaya devam edeceklerini belirten Kiraz, sunlari söyledi: "Iktidar partisi gibi halki küçümseyen, düsüncelerini hiçe sayan, halki dinlemekten imtina eden, halka sormadan beldeleri kapatmaya kalkisan, köy tüzel kisiliklerini ortadan kaldiran bir siyasete karsi duracagiz. Seçimden kaçtigimizi söyleyen AKP’ye çagrimiz sudur; 'eger siz kendinize güveniyorsaniz, halkin yaninizda oldugunu iddia ediyorsaniz buyurun gelin, yerel seçimlerden önce Türkiye genelinde 'beldeniz kapatilmasin mi kapatilmasin mi' diye yaptigimiz referandumu birlikte yapalim, halka soralim yüreginiz yetiyorsa. Bizzat belde sahipleri olan halk, beldesine sahip çikmaktadir. Aksini iddia etmek, halka ragmen beldeleri kapatmaya çalismak, o halka yapilmis en büyük ihanettir."