Siyaset
Giriş Tarihi : 16-04-2013 13:02   Güncelleme : 16-04-2013 13:02

Yüzde 40'i asarsa faizler silinecek

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalik, kayisida yasanan don zarari ile ilgili olarak zararin yüzde 40’i asmasi halinde borçlarin ötelenecegini ve faizlerin silinecegini belirtti

Yüzde 40'i asarsa faizler silinecek
Milletvekili Çalik beraberindeki partili yöneticilerle birlikte gittigi Yesilyurt ilçesinde Ziraat Odasi Baskani Dogan Solmaz'i ziyaret etti. Burada bir konusan Milletvekili Çalik, “Malatya’da Çitfçi Kayit Sistemine kayitli çiftçi sayimiz 38 bin kisi. Çiftçi kayit sistemine kayitli arazi varligimiz 197 bin hektar. Tarimsal ihracatimizda 300 milyon dolara yaklasmis vaziyette. Bu rakamla Malatya bölgenin en önemli illerinden birisi. Ihracatta en önemli kalem tarimdir. Kayisida, üzümde, elmada çok ciddi yollar kat ettik. Sadece kayisiyi ana ürün ve marka sehir olmamiza katki saglayacak ürün olarak degerlendirdigimizde bizim için çok önemli bir kazanim. Ama kayisinin yaninda deger yan ürünlerinde mutlaka ve mutlaka desteklememiz ve tesvik etmemiz gerekiyor. Malatya Meyvecilik Enstitüsünde çok önemli modern tarim uygulamalari yapiliyor” seklinde konustu.

BAKANLAR KURULU KARARI ÇIKACAK
Çalik, dondan zarar gören kayisi üreticilerini magduriyetlerinin giderilmesi amaciyla yapilan çalismalara da deginerek, “Borçlarin ötelenmesini ve faizlerinde bakanlik tarafindan süspanse edilmesini talep ettik. Eger tespitlerde zarar yüzde 40’in üzerindeyse, çiftçilerimizin borçlarinin ötelenmesi için Bakanlar Kurulu karari çikacaktir. Biz sorunlarin takipçisi oldugumuz kadar, çiftçilerimizde AK Parti’ni çok yakin takipçisi. Bütün üreticilere çok tesekkür ediyorum” diye konustu.
Çalik ve beraberindeki partili heyet daha sonra Yesilyurt Kaymakami Nesim Babahanoglu’nu ziyaret etti. Ziyarette ilçenin sorun ve proje çalismalari hakkinda bilgi alan Milletvekili Çalik, “Yesilyurt’a 4 tane anaokulu, 10 tane ilkögretim okulu ve 3 tane liseyi kazandirdik. Mahmut Çalik Egitim Kampüsü’nün oldugu alanin hemen yaninda Ilim Yayma Cemiyeti’nin bizden talep ettigi bir arsa vardi. TOKI bu arsayi satiyordu. Tam satis asamasinda TOKI ile görüserek, bu arsanin Malatya egitimine kazandirilmasini ve Imam Hatip Lisesi yapilmasini istedik. O arsayi da Malatya egitimine kazandirdik ve Imam Hatip Lisesi olarak yapilacak” seklinde konustu
Çalik, “Her Yesilyurt ilçesine geldigimizde mevcut Hükümet binasinin yakismadigini söylüyoruz. Simdi metropol ilçe Yesilyurt’a bu bina hiç yakismayacak. Yesilyurt’a yeni bir hükümet binasi kazandirmak istiyoruz.  Içisleri Bakanimiz ile görüstük. Sayin Bakanimiz, ‘Siz yerini bulun, biz programa alalim’ sözünü verdi. Bu da Yesilyurt’a hayirli olsun” ifadelerini kullandi.