Sağlık
Giriş Tarihi : 21-11-2016 17:59   Güncelleme : 21-11-2016 17:59

Yüzde 30 Azaltiyor

Kanserlerin 3'te 1'inin nedeni sigara, 3'te 1'inin nedeni de beslenme. Yürüyüs, kolon kanseri riskini yüzde 40 azaltiyor. Anadolu Saglik Merkezi Tamamlayici Tip Merkezi Danismani ve Atlanta Emory Üniversitesi Üro-Onkoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Ömer Küçük, “Soya fasulyesi tüketenlerde meme kanseri orani yüzde 10-30. Domates, prostat riskini yüzde 30 düsürüyor” dedi

Yüzde 30 Azaltiyor

“Tamamlayici Tip”in, klasik tedavileri reddederek yerine alternatif tedavi yöntemleri sunmak anlamina gelmedigini söyleyen Anadolu Saglik Merkezi Tamamlayici Tip Merkezi Danismani ve Atlanta Emory Üniversitesi Üro-Onkoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Ömer Küçük, tersine isin içine uygulanan klasik tedavilerin etkisini artiracak ve hastalarin daha iyi sonuç almalarini saglayacak uygulamalarin katilmasi oldugunu vurguladi. Prof. Dr. Küçük “Tamamlayici tip standart tedavilere ek olarak hastalarin daha saglikli ve kaliteli bir yasam sürüp tedavi sonuçlarinin daha iyi olmasini saglayan yöntemleri içeriyor. Günümüzde ABD'de Harvard, Stanford, Yale, Johns Hopkins, Mayo ve Cleveland Klinik gibi dünyaca ünlü 60'in üstünde üniversite ve ünlü tip kuruluslari, bünyelerindeki tamamlayici tip merkezleri ile dikkat çekiyor” açiklamasinda bulundu.

BIRÇOK HASTALIGIN TEMELI VÜCUT AGIRLIGININ FAZLA OLMASI

Tamamlayici tip kapsamina giren yöntemleri daha saglikli sonuçlar almamiz için uygulamamiz gerektigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Tamamlayici Tip Merkezi Danismani ve Atlanta Emory Üniversitesi Üro-Onkoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Ömer Küçük, bunlarin basinda fiziksel aktivite ve egzersizin geldigini söyleyerek “Birçok hastaligin temelinde fiziksel aktivite eksikligi ve insanlarin vücut agirliklarinin fazla olusu yatiyor. Yapilan arastirmalar özellikle bazi kanser türlerinde (akciger kanseri, meme kanseri vb.) egzersiz yapan hastalarin tedavi sonuçlarinin çok daha iyi olduguna isaret ediyor. Bu hastalarda hem kanserin nüksetme riski daha az oluyor hem de bu kisilerin yasamlarini daha saglikli ve mutlu geçirdikleri görülüyor” dedi.

SOYA FASULYESI MEME KANSERINE KARSI

Kanserlerin 3’te1'inin sagliksiz ve yanlis beslenme kaynakli olduguna dikkat çeken Anadolu Saglik Merkezi Tamamlayici Tip Merkezi Danismani Prof. Dr. Ömer Küçük yeterli sebze meyve tüketmemenin, sekerli ve yagli yiyecekleri tercih etmenin ve vücut agirliginin fazlaliginin kansere yol açan en önemli faktörler arasinda oldugunu söyledi. Hastalarin tedavilerini beslenme sekilleri ve yaptiklari diyetlerin de etkileyebildigini dile getiren Prof. Dr. Ömer Küçük “ABD'de meme kanseri hastalari arasinda yapilan bir çalismada diyetlerindeki yag oranini yüzde 30'dan 15'e düsüren meme kanseri hastalarinin daha uzun yasadiklari ve yasam sürelerinin hastalik nüksetmeden en az 2 yil uzadigi görülüyor. Son yillarda soya fasulyesi üzerinde yapilan çalismalar ise soya fasulyesi ürünlerini daha fazla tüketen kadinlarin meme kanserine daha az yakalandiklarina ve bu kisilerin tedavilerinden daha iyi sonuç alindigina isaret ediyor. Tüketilen soya miktarina bagli olarak meme kanseri vakalarinda yüzde 10-30 oraninda azalma görülüyor. Tedavi sonrasinda soya tüketen hastalarin sonuçlarinin ise digerlerine göre yüzde 20 oraninda daha iyi olduguna dikkat çekiliyor” açiklamasinda bulundu.

DOMATES PROSTAT KANSERI RISKINI YÜZDE 30 DÜSÜRÜYOR

 

Harvard Üniversitesi'nde 30 yili askin süreyle yaklasik 47 bin kisinin beslenme sekillerinin incelendigini ve 30 yil sonra bu kisilerin bir bölümünde kanser olustuguna dikkat çekildigini vurgulayan Prof. Dr. Ömer Küçük “Görülüyor ki az domates tüketenlerin prostat kanserine yakalanma riski daha yüksek. Durumla ilgili bilimsel veriler ortaya koyan arastirmalar domatesin prostat kanseri riskini yüzde 30 oraninda düsürdügünü gösteriyor. Atlanta Emory Üniversitesi'nde de bu konuda arastirmalar yapiyoruz. Domatesin faydasinin içinde bulunan 'likopen' adli maddeden geldigini düsünüyoruz. Prostat kanserli hastalara likopen verdik. Sonrasinda hastalarin ameliyatla prostatlarini aldik. Ne gibi degisiklikler olduguna bakildiginda ise likopen verilen hastalarin tümörlerinin daha küçük oldugu görüldü. Bu sonuçla likopenin tümör küçültücü ve kanser riskini azaltici etkisi ortaya konmus oldu” dedi.

STRESI YENEN KANSERI DE YENER

Tamamlayici tibbin en önemli unsurlari arasinda “stres azaltma yöntemleri”nin geldigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Tamamlayici Tip Merkezi Danismani Prof. Dr. Ömer Küçük “Bagirsak, tansiyon, diyabet ve kalp hastaliklarinin stresle baglantili olduklarini bilimsel olarak ispat eden çok sayida çalisma bulunuyor. Stresin, bagisiklik sistemini zayiflatarak kanser dahil tüm kronik hastaliklara davetiye çikarma özelligini ortadan kaldirmada fiziksel aktivite ve egzersiz en güçlü yöntemler olarak degerlendirilse de bunlarin yaninda meditasyon, yoga ve müzik terapisi de yüz güldüren sonuçlariyla dikkat çekiyor” seklinde konustu.

5 YIL IÇINDE TÜM KANSERLER YÜZDE 25 ARTACAK

ABD'de yilda 1,4 milyon kisiye kanser tanisi konduguna dikkat çeken Prof. Dr. Ömer Küçük 2025'te bu rakamin 2 milyona çikacaginin düsünüldügünü belirtti. Prof. Dr. Küçük “Öngörüler tüm kanserlerin 5 yil içinde yüzde 25 civarinda artacagi yönünde. Bu tablo sagliksiz yasam biçimine ‘dur!’ deme zamanimizin geldiginin isareti. Bunu söylüyoruz çünkü kanserlerin üçte ikisine kendi elimizle davetiye çikariyoruz. Oysa risklerden uzak kalmak ve tehlikeyi önemli oranda azaltmak mümkün. Bu noktada ‘tamamlayici tip’ kavraminin önemini görmezden gelmemeliyiz. Klasik tedavilerin etkisini artiracak bu uygulamalarin bilimsel temelli ve çok çarpici sonuçlari var” dedi.

SAGLIKSIZ BESLENME SIGARA KADAR TEHLIKELI

Sigaranin kanserlerin yaklasik 3’te 1’inin nedeni olarak görüldügünü söyleyen Anadolu Saglik Merkezi Tamamlayici Tip Merkezi Danismani Prof. Dr. Ömer Küçük “ABD’de kanserlerin yüzde 30-35’i sigara kaynakliyken diger yüzde 30-35’inden beslenme sorumlu tutuluyor. Bu noktada sagliksiz beslenmenin sigara kadar zararli oldugu görülüyor. Sebze meyve tüketilmemesinin, beslenmede fazla yagli ve sekerli gidalara yer verilmesinin kanserle iliskili oldugunu gösteren çok sayida örnek bulunuyor. Kötü beslenmenin iyi beslenmeye çevrilmesi ve sigara içilmemesi halinde kanserlerin 3’te 2’si önlenebilir” açiklamasinda bulundu.