Genel
Giriş Tarihi : 15-11-2021 16:40   Güncelleme : 15-11-2021 16:44

Yüzde 1 Sendikalaşma Barajına Tepki

Yurt Sendikaları Konfederasyonu yüzde 1 sendikalaşma barajı uygulamasına tepki göstermek amacıyla Ankara’ya yürüyecek. Yurt Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı ve Yürüyüş Kurulu Sorumlusu Hakan Çeliksoy yaptığı açıklamada: “Kamu çalışanlarına ve emeklilerine 2021 yılı 6. Dönem sözde Toplu Sözleşme görüşmelerinde, her iş kolu bazında %1 sendikalaşma barajının getirilmesini ve 2022 için % 5+7, 2023 için ise % 8+6 ve enflasyon farkı teklif edilmesini kabul etmiyoruz.” dedi

Yüzde 1 Sendikalaşma Barajına Tepki

Genel Merkezi Yozgat’ta bulunan Yurt Sendikaları Konfederasyonuna bağlı sendikalar 2021 yılı 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde alınan bazı kararlara tepki gösterdi.  Tepkilerini göstermek için  Ankara’ya yürüme kararı alan sendika bu kapsamda Yozgat Cumhuriyet Meydanı’ndan Konfederasyona üye sendika başkanlarının da katıldığı yürüyüş etkinliğini başlattı. 

Yurt-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı ve Yürüyüş Kurulu Sorumlusu Hakan Çeliksoy konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:  “Yurt Sendikaları Konfederasyonu olarak % 1 barajına ve siyasal sendikacılığa karşı genel merkezimiz Yozgat’tan, Ankara’ya yürüme kararı aldık. Sadece Yurt-Sen üyeleri için değil tüm kamu çalışanları için yürüyeceğiz. 5 gün içerisinde TBMM’de olmayı planlıyoruz. Tüm sivil toplum örgütlerinden hak arama yürüyüşümüze destek bekliyoruz. Kamu çalışanları ve emeklileri, geçmiş dönemlerde toplu sözleşmelerden kayıplarla çıkmış, aldıkları ücretler daima enflasyon altında kalarak yoksulluğa mahkûm edilmiştir. Kamu çalışanlarının ve emeklilerinin bu seferki yenilgisi maddi kayıpların yanında örgütlenme özgürlüğünü engelleyen, Sendikal tekelleşmenin önünü açan düzenlemeler de içermektedir. Bu durum yandaş ve siyasetin dibine kadar bulaşmış Konfederasyonun ve masada oturan diğer Konfederasyonların eseridir. Toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanmak için her iş kolu bazında %1 sendikalaşma barajının getirilmesini, bağımsız sendikaların, kamu çalışanlarının ve emeklilerinin haklarını savunan dayanışma ve mücadele örgütlerinin engellenmesi olarak değerlendiriyoruz. Kamuda görev yapan toplam 2 milyon 658 bin 555 memurdan sendikalı sayısı 1 milyon 718 bin 984 kişidir. Yine kamuda 939 bin 571 sendikasız memur bulunmaktadır. Yüzde 1 barajı nedeniyle toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanamayacak kamu çalışanlarının sayısı 2 milyona yaklaşmaktadır. Kamu çalışanlarına ve emeklilerine 2021 yılı 6. Dönem Sözde Toplu Sözleşme görüşmelerinde, her iş kolu bazında %1 Sendikalaşma barajının getirilmesini ve 2022 için % 5+7, 2023 için ise % 8+6 ve enflasyon farkı teklif edilmesini kabul etmiyoruz.”

 

A.Nihat Yavuz