Malatya
Giriş Tarihi : 11-06-2021 16:39   Güncelleme : 11-06-2021 16:42

Yüz Akı Bölgesi Yeni Cazibe Merkezi Olma Yolunda

Yeşilyurt, Tecde bölgesindeki Yüz Akı Bulvarında yapılan yeni binalara taleplerin gün geçtikçe artarak devam ettiği belirtildi. Arz talebe göre fiyatların belirlendiği bölgede daire fiyatları ise binanın yapım şekline, konumuna göre oluşuyor. Her bütçeye uygun daire tipinin yer aldığı bölge günden güne gelişmeye devam ediyor.

Yüz Akı Bölgesi Yeni Cazibe Merkezi Olma Yolunda

Son günlerde bölgedeki dairelere taleplerin arttığını belirten Gayrimenkul Uzmanı Mehmet Bulut,  konuyla ilgili olarak gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Bölgedeki yeni oluşturulan yapı stoklarının vatandaşların talebine göre değerlendirilerek hayata geçirildiğini söyleyen Bulut, “Bu nedenle bölgede yeterince de iyi projeler oluşturulmuş durumdadır” dedi. Bulut bölgenin yapı stokuyla ilgili olarak da; “Bölgede müşterilerimize hitap etmemizin nedeni Malatya'da kentsel dönüşüm ya da bu bölgenin imara açılması nedeniyle bu bölgelerde ciddi manada proje bazlı bir konut yapımına başlandı. Bu bölgede oluşan konutların tamamı, standart dışı dediğimiz, biraz yeni nesil, yeni projelerle, yeni teknolojilerle üretilmiş, peyzajı ile, site mantığıyla oluşmuş, içinde çocuk oyun alanları, parkları, süs havuzları barındıra, biraz daha böyle konforlu bir yaşama hitap eden bölge haline gelmiş oldu. Bu da bölgenin bu anlamda ciddi manada cazibe merkezi olmasını sağladı.”  Bulut, Türkiye’deki ekonomik durumun çok hızlı değişmesinden dolayı konut fiyatlarında da ciddi manada farklılıklar oluşturduğunu kaydederek, değerlendirmesini; “Binalarda hem nitelik konfor ve kalite arttı. Bu arada maliyetlerin artması nedeniyle ciddi manada bir fiyat artışı da oldu. Bunu ne zaman gördük. Geçen yıl kredilerde yapılan faiz indiriminden sonra hem alıcıların, hem satıcıların bu anlamda parasının değerini ya da elindeki menkulün değerini korumak adına sağlamış olduğu bir durumdu. Ama burada arz talepte bir dengesizlik oldu. Her iki tarafın da netice itibarıyla olması gereken bir boyutta bir fiyat artışı sağlaması gerekirken bunun biraz üstünde kaldı.Geçen yıl bazlı konuşuyorum.  Müşterimiz 400-500 bin liralık bir daireyi hayal ederken bir anda 600 bin liralık daire formatına geldi.  Örnek veriyorum. Bundan 2 ay öncesi örnekleri alabileceği bir daire ulaşılmaz bir hale geldi. Piyasa döngüsünün, piyasa koşullarının serbest olması nedeniyle de bu şekilde de oluşmasından kaynaklı bir durum oldu. Tabi bu durum beklediğimiz bir durum değil aslında. Sonuçta herkesin ulaşabileceği alabileceği bir formatta ilerlemesi lazım” şeklinde sürdürdü.  

YAPILAN BİNALAR ALICILARIN TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA ŞEKİLLENİYOR

Bulut, “Biz gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak, aynı zamanda gayrimenkul değerlendirme elamanı olarak, bu şekilde bir döngünün tüketicimiz in lehine olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü insanın hayatı boyunca ideallerinin arasında bir ev almak, bir araba almak gibi bir ideal hedefi var. Sonuçta vatandaş başını koyacağı bir çatısının olmasını istiyor. Bunun da şu an ulaşılabilir halde olması gerekiyor. Yani bizim acilen sektörümüze acilen konut kredilerinin 1 seviyesine veya psikolojik sınır olan 1’in altına inmesi gerekiyor. Böyle bir uygulama hem sektörümüze bir can suyu olacak, hem de tüketicilerin bu anlamda daha rahat gayrimenkule ulaşma pozisyonu yakalamış olması gerekiyor. Temennimiz böyle bir çalışmanın yapılmasıdır. Yetkililerimizden böyle bir adım atmalarını bekliyoruz. Sonuçta fiyatların yükselmesi bir algı olabilir ama bu konu emlak satıcılarından kaynaklanan bir durum değil. Bizler firma olarak önce bir gayrimenkulün yetki sözleşmesini yaparken, dairenin gerçek manadaki değerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.  Bu ne sağlıyor. Bu müşterimize doğru bir fiyat çıkarmamızı sağlıyor. Doğru bir satış zemini hazırlıyor.  Bu da satın almayı sağlamış oluyor. Bu da tüketicimizin lehine bir durum sağlamış bir yaklaşım tarzı oluşturuyor.” 

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit (Özel Haber)