Malatya
Giriş Tarihi : 10-08-2017 18:12   Güncelleme : 10-08-2017 18:12

Yürek Burkan Görüntü!

Suriyeli olduklari sanilan kimsesiz ve sahipsiz çocuklar gün boyu parklarda, sokak köselerinde yatiyor. Yaslari 10-12 olan çocuklarin bu acinasi halleri çevreden geçen vatandasin da yüregini sizlatiyor. 40 derecelik sicagin altinda uyuyan çocuklarin Çevre esnafinin ifadelerine göre uyusturucu alip sizdiklari iddia ediliyor

Yürek Burkan Görüntü!

M. ALI GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Sahipsiz, kimsesiz, bakima muhtaç evsiz, barksiz çocuklar; sokaklarda, parklarda yatiyorlar. Yaslari henüz 10 ile 12 arasinda degisen çocuklarin acinasina haline ise çevreden geçen vatandas yetkililerin duruma sessiz kalmasina tepki gösterdi. 40 derecelik sicagin altinda sizip kalan çocuklarin çevre esnafinin ifadesine göre uyusturucu kullandiklari ve gün boyu sokaklarda dilendikleri iddia edildi. Suriyeli olduklari sanilan kimsesiz çocuklar, gün boyu dilenerek karinlarini doyurmaya veya yatacak bir köse bulmaya çalisiyor. Çevreden çeken vatandaslar ise bu duruma yetkililerin bir çözüm bulmasi istiyor. Sehrin ara sokaklarinda gündüz vakti uyuyan çocuklarin uyusturucu nereden bulduklari ise kafalarda soru isareti birakti. Çevre esnafi, “uyusturucu kullanip, sizip kaliyorlar. Gece vakti de sürekli çevrede bu çocuklari görüyoruz. Küçücük çocuklarin bu uyusturucuyu nereden bulduklarini bilmiyoruz. Gündüz dilendikleri parayi uyusturucuya veriyorlar” dedi.

SEHRIN BIRÇOK NOKTASINDA MANZARA AYNI

Kimsesiz ve yardima muhtaç olan çocuklara belediyenin veya yardim derneklerinin sahip çikmasi gerektigini düsünen vatandas bir an önce bu çocuklar için harekete geçilmesini istiyor. Sehrin birçok noktasinda bu manzarayla karsilasan vatandas duruma tepki göstererek “sahipsiz ve kimsesizlere bakmak Dinimizin bir geregidir, belediyelerimiz ve dernekler bu konuda yardima muhtaç aileleri ve sokaklarda yatan kimsesiz çocuklar için barinacak ve sicak yemek yiyecek imkânlari sunmalari gerekiyor” dedi. Ayrica son dönemde artan dilenciler için de bir çalisma yapmalari gerektigini belirten vatandas “her köse basinda bir dilendi var, artik bunlarla karsilasmamak istiyoruz, eger yardima muhtaç kimseler ise bunu dernekler ve belediyeler vasitasiyla gerekli yardimlar yapilmasi gerekiyor, insanlarin karinlarini doyurmak için dilenmeleri bizim için büyük bir ayip. Ancak uyusturucu almak için dileniyorsa da buna da yetkililerin bir an önce el atmasi gerekiyor” diye konustu.