Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-09-2021 07:06   Güncelleme : 21-09-2021 07:06

Yumurta ’da Üretim Düştü Fiyat Arttı

Yumurta üretiminde geçtiğimiz yıl göre düşüş meydana geldi. Yumurta sektöründe daralma yaşanırken, birçok üretici kümes kapattı. Üretimde yaşanan maliyet artışları, satış fiyatlarına da yansıdı. Ha böyle olunca yumurtanın kolisi 30 TL’den satışa sunuldu.

Yumurta ’da Üretim Düştü Fiyat Arttı

Pandemi, Döviz, Üretim Maliyetleri derken birçok sektörde kriz çanları çaldı. Öyle ki bazı kanatlı et üreticileri Ağustos ayında üretimi durdurmuştu. Civciv üretiminin durması ve yumurta yapacak tavuğun kalmaması ile piyasayı telaş sardı.

Üretim maliyetlerinin arttığını ve bu şartlarda üretim yapamayacaklarını iddia eden üreticiler kümes kapatınca ülke genelinde olduğu gibi Malatya’da da fiyatlarda ani yükselişler meydana geldi. 2021 yılı Mayıs ayı itibarıyla yumurta fiyatlarında baş gösteren yükseliş 19 TL’den 30 TL’ye kadar tırmanış gösterdi.

Tavuk üreticileri ile sanayiciler arasında, son günlerde fiyat tartışması yaşanıyor. Üreticiler para kazanamadıklarını iddia ederek, şartların düzeltilmesini isterken, sanayiciler iddiaların doğru olmadığını söylüyor.

Koli fiyatına yüzde 40’a kadar gelen zam, yumurtayı sofralardan eksik edecek gibi. Artan yem fiyatları gerekçe gösterilerek yapılan zamlarla birlikte yeni yumurtanın koli fiyatının 45 liraya kadar çıkması bekleniyor.

Yumurta fiyatları, zirveyi gördü. Bugün marketlerde en ucuz yumurta 30 TL'ye satılıyor. Yumurta büyüklüğüne ve kalitesine göre 40 TL'ye kadar da çıkıyor. Yumurta fiyatlarındaki yükselişe gerekçe olarak ise yem fiyatlarındaki artış gösteriliyor.

Market raflarında hemen hemen her gün küçük rakamlar üzerine eklenerek artırılan zamlar vatandaşı şaşkına uğrattı. Vatandaş, markete her gittiğinde farklı bir fiyatla karşılaşıyor. Yumurtanın kolisi büyüklüğü, kalitesi ve markasına göre 30 ile 40 TL arasından satışa sunuluyor. Yumurta üretiminin azalması, yumurtaya olan talebin artması, üreticinin girdi maliyetlerinin yükselmesi yumurta fiyatlarını şişirdi. Alım gücü zayıflayan tüketici ise fiyatların yükselmesine tepki gösterdi.

Tüketici zam oranına bakarak tepki gösteriyor, üretici ise yem fiyatlarının pahalılığından şikayet ediyor. Yem fiyatlarda kilo bazlı tutarın 1.95 TL iken, şimdiki 3.35 TL’ye kadar çıkmasından şikayetçi olan Üreticiler, fiyatlardaki artışın yumurtaya yansıdığını söylüyor.

Fiyat artışında Üreticiden küçük zamlarla Yumurtanın çıktığını, Toptancı ve Market raflarına gelene kadar bu fiyatın iyice yükseldiğini aktaran Üreticiler, zammın yem fiyatları ve aracıların komisyon farkından kaynaklandığını iddia ediyor.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER