Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 16:20
Advert

Advert

Yüksek Ödül, Ceza İle Aynı Etkiyi Yapıyor

Yoğun bir eğitim yılını geride bırakan öğrenciler, karnelerini alıp yaz tatiline merhaba demek için gün sayıyor. Karnedeki notların çocuğun zeka seviyesini, öğrenme biçimini, hayata dair başarısını ya da tüm performansını yansıtmadığını vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Karne, çocuğun o dönem içerisinde gösterdiği akademik başarıyı veya akademik açıdan desteğe ihtiyaç duyduğu alanlar konusunda yol göstericidir.” uyarısında bulundu. Konuk, anne ve baba tarafından gösterilen ani tepkilerin çocuğun aile içindeki ilişkilerini, psikolojik sağlığını ve gelecekteki akademik erformansını olumsuz etkileyeceğini söyledi. Konuk, karneye karşılık olarak verilen aşırı ve maddi olarak yüksek ödüllerin çocukta ceza ile aynı etkiyi yaratacağı uyarısında da bulundu.

Eğitim
Giriş Tarihi : 14-06-2022 16:08
Yüksek Ödül, Ceza İle Aynı Etkiyi Yapıyor

Üsküdar Üniversitesi Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, karne almaya sayılı günler kala anne ve babalara önemli tavsiyelerde bulundu.

ANİ TEPKİLER VE ÖFKE ÇOCUĞU OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, özellikle zayıf karne nedeniyle anne ve babaların gösterdiği tepkilerin çocuğu etkilediğini belirterek               “Anne ve babanın gösterdiği ani tepkiler ve öfkeler çocuklarda yoğun kaygı ve üzüntüye neden olabilir. Bu durum çocukların hem aile içi ilişkilerini ve günlük yaşantısındaki psikolojik sağlığını hem de ilerleyen dönemlerdeki akademik performansını olumsuz yönde etkileyecektir.” diye konuştu.

HİÇBİR NOT ÇOCUĞUN TÜM PERFORMANSINI YANSITMAZ

Her çocuğun okul hayatı dışında başarılı olabileceği pek çok alan olabileceğini ifade eden Konuk, “Hiçbir karne notu bir çocuğun zeka seviyesini, öğrenme biçimini, hayata dair başarısını veya tüm performansını yansıtmaz. Sadece o dönem içerisinde gösterdiği akademik başarıyı veya akademik açıdan desteğe ihtiyaç duyduğu alanlar konusunda yol göstericidir.” dedi.

ZAYIF KARNEDE NE YAPILMALI?

Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, çocuğun karnesinin zayıf olması durumunda çocukla konuşurken öncelikle karnesi hakkındaki duygu ve düşüncelerinin dikkatle dinlemesi gerektiğini vurgulayarak “Çocuğa karnesini değerlendirirken kendini ifade etmesine destek olunmalıdır. Ebeveynler bu konuşma esnasında seçtikleri kelimelere ve cümlelere oldukça dikkat etmeli, yargılayıcı, alay edici ve incitici cümlelerden uzak durmalıdır.” uyarısında bulundu.

KİMSEYLE KIYASLANMAMALI

Çocuğun hiçbir zaman kimseyle kıyaslanmaması gerektiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Çocuğun almış olduğu notlar arkadaşları veya kardeşleri ile kıyaslanmamalıdır. Aksi takdirde bu durum çocukta yetersizlik duygusunun oluşmasına neden olabileceği gibi, benlik algısını ve özgüvenini kırabilir. Çocuğa zayıf notlar nedeniyle ceza vermek, aşırı tepkiler göstermek uygun bir yaklaşım değildir. Ceza vermek yerine bu durumun üstesinden gelinebileceğini göstermek düşük notların sebebinin birlikte araştırmak ve neler yapılacağı hakkında ortak kararlar almak uygun olacaktır.” dedi.

ABARTILI ÖDÜLDEN KAÇINILMALIDIR

“Benzer biçimde karneye karşılık olarak verilen aşırı ve maddi olarak yüksek ödüller çocukta ceza ile aynı etkiyi yaratır” uyarısında bulunan Konuk, “Ödüle alışan bir çocuk ileriki okul hayatında da motivasyonla değil sadece ödülü kazabilmek amaçlı davranışta bulunur. Bu nedenle karnenin durumu ne olursa olsun çocuklara verilecek ödül ve cezadan kaçınılmalı, abartılı yaklaşımlarda bulunulmamalı, sonuç değil vermiş olduğu çaba övülmeli ve desteklenmelidir.” diye konuştu.

ÇOCUK OLDUĞU HALİYLE SEVİLMELİ VE DEĞER GÖRMELİ

Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Bir çocuğun anne ve babası tarafından olduğu gibi kabul edilmesi, sevilmesi ve değer görmesi çocuk açısından oldukça önemlidir. Çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin kalitesi okul, ders, notlar ve performans üzerine olmamalı, çocuk ebeveynleri tarafında her durumda ve her koşulda sevilebildiğini hissetmelidir.” dedi.>>HABER MERKEZİ

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR