Malatya
Giriş Tarihi : 21-06-2021 11:06   Güncelleme : 21-06-2021 11:06

Yöresel Lezzetler Kitap Haline Getirildi

Başarılı çalışmalarıyla Gastronomi alanında Türkiye’nin önde gelen şefleri arasında yer alan Malatyalı Chef Ali Açıkgül, hazırladığı ‘Unutulmuş Tatlar’adlı yemek kitabıyla, Malatya ve Arapgir mutfağındaki lezzetleri dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

Yöresel Lezzetler Kitap Haline Getirildi

Malatyalı Chef Ali Açıkgül,azimli çalışmalarıyla Türkiye’nin beğenilen şefleri arasında yer aldı. 1972 yılında Malatya’da doğan daha sonra yaşamına İstanbul’da devam eden Açıkgül, mesleğindeki deneyimlerini Kurduğu Akademide ve Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde Gastronomi bölümündeki öğrencilerine aktarıyor. Chef Ali Açıkgül Çalışma hayatında 1986 yılında salon komisi olarak başlayan ve mutfağa olan ilgisi nedeniyle 1993-1999 yılları arasında İstanbul’da isim yapmış birçok yerli ve yabancı değerli şeflerle çalışma ortamı yakalayarak deneyimlerini artırdı. Deneyimlerini gençlerle paylaşmak isteyen Chef Ali Açıkgül,verdiği yemek kursları ve yayınlarıyla  talep edenlerle bilgilerini paylaşırken CHEF AKADEMİ markası oluşturarak mesleğindeki kariyerini bir basamak daha yükselterek Türkiye’nin önde gelen şefleri arasında yerini aldı. Yetiştirildiği birçok öğrencinin Türkiye’nin değişik kentlerindeki ünlü restoranlarda hizmet verdiğini kaydeden Açıkgül yayınladığı eserlerle de mutfak kültürüne katkı sunmayı sürdürüyor. Chefali Peynirli Lezzetler adlı kitabını da okuyucularıyla paylaştığını ifade ederek çalışmalarından örnekler veren Chef Açıkgül, küçük yaşlarda İstanbul mesleği öğrenme çalışmalarına başladığını, eğitim esnasında özellikle İtalyan şeflerden birçok bilgi edindiğini söyledi. Edindiği bilgileri gerek akademim alanda öğrencileriyle, gerek de ulusal yayın yapan TV’ler aracılığı ile gerek yayınladığı kitaplarla izleyicilerine aktardığını söyledi. Chef Açıkgül, yaptığı çalışmaları kitap haline getirerek okuyucularına sundu.

KİTABIMIZDA DEĞERLERİMİZE DUYARLI İNSANLARA HİTAP EDİYORUZ

Çalışmaların devam edeceğini ifade eden Ali Açıkgül, Malatya lezzetlerinin yer aldığı kitabın önsözünde ise şu ifadelere yer verdi. “Bu kitap "unutulmuş tatlar" hatırlansın ve bir daha da unutulmasın diyen Şef Ali Açıkgül'ün coğrafya ile yemeği, yemekle anılarını birleştirdiği kıymetli bir çalışma. Anadolu mutfak kültürünün köşe başlarından olan Malatya mutfağının geçmişine yolculuk yapmak ve az sayıda mutfakta pişen yemeklerin Şef Ali Açıkgül'ün elinde gün yüzüne çıkışını görmek isteyenler bu kitabı mutlaka kitaplıklarında bulundurmalı. Malatya ve Arapgir mutfaklarına ait unutulmuş 44 lezzetin özgün tariflerini, özel notlarla biraraya getirmekle kalmamış, okurların tariflerin birebir yapılışını izlemeleri için tariflerine QR kodlar da yerleştirmiş bulunmakta. Kitap bu yönüyle okurun tariflerin videolarına da kolayca ulaşmasına imkan sağlıyor. Okurlar böylece kitapta yer alan yemek tariflerini yazı ile okumak, fotoğraf ile görmek yanında, söz ile dinlemek ve görüntü ile de izlemek imkanına kavuşmuş oluyor.  Kitabın içindeki lezzetlerin sadece Türk okurlarla değil dünyadaki herkesle buluşabilmesi amacıyla kitap İngilizce ve Türkçe olarak çift dilli hazırlandı. Evrensel değerimiz olan mutfak kültürümüzün zenginliğini ortaya koyarak geçmişle günümüz arasında köprü kurma işlevi de sağlayan bu çalışmadaki tariflerin unutulmaması için herkesin bu tarifleri mutfaklarına taşıması kitabımızın başarısını ve Şef Ali Açıkgül'ün doğduğu topraklara olan vefa borcunu ödemesini sağlayacaktır. Yemeklerimizin damağımızda kalan birer lezzetten ibaret olmadığını, onların aslında dimağlarımızda yaşayan bir kavram olduğunu da gösteren bu çalışma toprağımızın yarattığı değerlere duyarlı olan herkese hitap ediyor.”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)