Malatya
Giriş Tarihi : 06-04-2021 17:10   Güncelleme : 06-04-2021 17:10

Yöresel Lezzet Yemlik Otu Sofralarda

Baharın gelmesiyle birlikte Malatya’da doğada organik olarak yetişen ürünlere yönelim artıyor. Geleneksel yöntemlerle toplanan ve halk arasında Yemlik olarak bilinen Tragopogon Bitkisi birçok yemekte kullanılıyor.

Yöresel Lezzet Yemlik Otu Sofralarda

Yöresel lezzetlerde kullanılan Yemlik bahçelerden sofralara gelmeye başladı. Lezzetinin yanı sıra bilimsel çalışmalarla insan sağlığına olan faydalarının sırlandığı Yemlik Otu, kırsal bölgelerde vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde tüketiliyor.

Uzmanlara göre Yemlik Otu; İçinde bolca demir bulunduğundan kansızlık sorununa çözüm olabiliyor. A, B2, B6 ve C vitaminleri bakımından zengin olduğundan bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı vücudu koruyor. İçindeki A vitamini göz sağlığını da destekliyor, gece körlüğü gibi sorunların üstesinden gelmede yardımcı oluyor. Taze taze tüketildiğinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek oluyor. Sindirim sistemini düzenlediği gibi iştah açıcı etkiler de gösteriyor, kilo almada sorunu olanlara çare oluyor. İçindeki kalsiyum ve A vitamini sayesinde kemiklerin güçlenmesine destek oluyor. B vitaminin etkisiyle saç ve tırnak gibi vitamin eksikliğinden sorun yaşanan bölgelerdeki sorunları gideriyor, saç ve tırnak sağlığını koruyor. Açık yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor. Düzenli tüketildiğinde cildin daha ışıl ışıl olmasını sağlıyor, sivilce izlerinin, lekelerin geçmesine destek veriyor. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Tansiyonu düzenliyor, özellikle yüksek tansiyonu normal seviyelere indirmede önemli etkilerde bulunuyor.

NASIL TÜKETİLİR?

Yemlik Otu ’nun tüketimi ile ilgili püf noktaları Ev Hanımı Ayşe Özer’den dinledik.  Yemeklerde kullanımı hazırlanışı ile ilgili Ev Hanımı Özer şu tavsiyelerde bulundu;” Yemlik otu, mart-nisan aylarında dağlarda, çayırlarda ve tarlalarda bulunabiliyor, semt pazarlarındaki yerini de tam bu sıralar alıyor. Yemlik otunu aldıktan sonra nasıl tüketeceğinize gelirsek, öncelikle güzelce temizlemeniz gerekiyor. Bu yüzden 3 kez suyunu değiştirerek duru suyun içinde bekletebilir, ardından akan suyun altında güzelce temizleyebilirsiniz. Temizlediğiniz yemlik otunu taze taze kullanmak isterseniz enfes salatalar hazırlayabilirsiniz. Eğer pişirmeyi düşünüyorsanız kavurarak değerlendirebilir, kavurduğunuz yemlik otunun içine farklı sebze ve yeşillikler de ekleyerek lezzetini katlayabilirsiniz. Aynı şekilde yemlik otunu böreklere iç harç olarak koyabilir ya da bulgur pilavına ekleyebilirsiniz. Cilt sağlığı üzerindeki faydalarından yararlanmak isterseniz yemlik otunun sütünü kullanabilirsiniz. Bunun için beyaz köklü kısmı başta olmak üzere otun tamamının iç kısmında bulunan sütlü sıvıyı yüzünüze sürmeniz yeterli olacaktır. Ama hemen uyaralım, eğer herhangi bir alerjiniz varsa ya da cilt hassasiyeti sorunu yaşıyorsanız bu uygulamayı yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve onun önerileri doğrultusunda hareket edin.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER