Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-03-2021 11:25   Güncelleme : 10-03-2021 11:29

Yönetim Listesine Genel Kurul “Varız” Dedi

Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şubesi 21. Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Genel Kurul’da tek liste halinde seçime gidildi. Gidilen seçimde yönetim kurulu başkanlığına mevcut başkan İşadamı Muharrem Poyraz seçildi.

Yönetim Listesine Genel Kurul “Varız” Dedi

Mövenpick Hotel ’de gerçekleştirilen 21.Olağan Genel Kurul’da tek liste halinde seçime gidildi. Gidilen seçimde yönetim kurulu başkanlığına Mevcut başkan İşadamı Muharrem Poyraz seçildi. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İşadamı Muharrem Poyraz, MÜSİAD Malatya olarak 2 yıl boyunca gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi. Salgın döneminde ülke genelinde zor süreçlerden geçildiğine dikkat çeken Poyraz, bu süreçte hükumetin vermiş olduğu destek paketleri ile birçok işletmenin kepenk kapatmasının engellendiğini anımsattı.

“MÜSİAD Malatya olarak, özellikle ilk yılımızda çok anlamlı çalışmalara imza attık.” diyen Başkan Poyraz, önceki dönem gerçekleştirilen faaliyetler hakkında şu ifadelere yer verdi,” Üyelerimizin hem bireysel ve hem de kurumsal anlamda gelişmelerine katkı sağlayacak nitelikli çalışmaları hayata geçirdik. Bu çerçevede Fırat Kalkınma Ajansıyla beraber  ‘Vizyoner Liderlik Eğitimi’ programını, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin alanında uzman hocalarıyla yaptık. Bir ay boyunca süren ve toplamda 30 saatlik program üyelerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşti. ‘Ticaret Hukuku ve Ahlak’ başlıklı programımızı, üyelerimizin yoğun ilgileriyle üç hafta boyunca gerçekleştirdik.  ‘Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun Ticari Hayata Getirdiği Yükümlülükler’ başlıklı programımızı alanında uzman Avukatların sunumlarıyla üyelerimizin takdirine sunduk. Ayrıca hem ilimizde hem de bölgemizde ses getiren bir çalışmaya da imza attık. Bugün genel kurulumuza katılmak için aramızda olan, genel başkanımız Sayın Abdurrahman KAAN beyin de katılım gösterdiği ‘Malatya Ekonomi Ödülleri’ programımızı gerçekleştirdik. Toplamda 8 kategoride verilen ödüller hem iş dünyasında ses getirdi, hem de yatırımcılarımızın yoğun emek ve çaba sonucu elde ettikleri başarılarını verdiğimiz ödüllerle taçlandırdık. Kurumlarla iş birliği içerisine girerek, şehrimize yönelik ortak aklı ve birikimi protokollerle hayata geçirdik. İnönü Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu OSB ile sanayi iş birliği programı kapsamında ‘İş Yeri Uygulaması Eğitimi’ çerçevesinde işbirliği protokolünü imzaladık. Ayrıca İŞKUR - GENÇ MÜSİAD İşbirliği ile düzenlenen ''Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programı'' genç üyelerimizin katılımıyla tamamladık. İlimizin yerel yöneticileriyle şehrimizin sorun ve problemlerini enine boyuna değerlendirdiğimiz ‘Dost Meclisi’ programlarımızı özellikle ilk yılımızda her ay düzenli olarak yaptık. Sektör Kurularımız ile üyelerimizin çalışma alanlarına yönelik, ilgili tarafları dahil ederek, çalışmalar gerçekleştirdik. Üye ziyaretleri kapsamında 110 üyemizi, iş yerlerinde ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunduk. İslam Coğrafyasında görülen ve yaşanan her türlü zulme ve adaletsizliğe karşı onurlu duruşumuzu, Malatyalı STK’larla beraber gösterdik. Salgın sürecinin başlaması ile beraber üyelerimizin sorunlarına ve problemlerine imkanlarımız dahilinde çözüm bulmaya çalıştık. Zor zamanda bir ve beraber olmanın gereğini gücümüz nispetinde yerine getirmeye çalıştık. Fiziki olarak bir araya gelmemiş olsak da, paylaşımlı uygulamalar üzerinden bir araya gelip istişarelerde bulunduk. Salgın sürecinde genel programlar gerçekleştiremediğimiz için bire bir ziyaretlerle bu eksiğimizi bir nebzede olsa gidermeye çalıştık. İlk yılımız ve mücbir bir yıl olan ikinci yılımızda yaptığımız çalışmalarla bizler, MÜSİAD ailesinin birikimini, hem yerel boyutuyla hem de ulusal boyutuyla elde edilen kazanım ve tecrübeleri, peygamber aleyhisselamın şiarını, kendimize rehber edinerek hayata geçirmeye çalıştık.”

KAAN,” MALATYA BÖLGESİNDE CAZİBE MERKEZİ KONUMUNDA”

Yeni yönetim listesinin Genel Kurula sunulmasından önce kurula seslenen MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, konuşmasının başında Pandemi sürecinin Dünyaya ve ülkemize etkilerinden bahsetti. 2018 yılında Küresel Ekonomik Krizin yaşanacağını öngördüklerini belirten Genel Başkan Kaan, “Bildiğiniz üzere 2020 yılı oldukça zorlu bir yıl olarak geride kaldı. Bilhassa 2018 yılının başından itibaren, küresel ekonomik sistemin oldukça sıkıştığını ve ciddi bir emtia kriziyle yüzleşmek durumunda kalabileceğimizi ısrarla vurguluyorduk.  Fakat beklenen bu krizin patlama noktası, hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir yerden geldi: Küresel Salgın. Bu kriz, diğerlerinin aksine iktisadi bir zemine sahip değildi ancak etkileri itibariyle tüm dünyada durma noktasına gelen ekonomik sistemi bizlere sorgulattı.” dedi.

Malatya ile ilgili “ Tarihsel süreç içerisinde ‘doğunun batısı batının doğusu’ olarak tanımlanan Malatya, bugün de aynı konumunu sürdürmekte olup, sosyo-ekonomik yapısı nedeniyle bölgesinde önemli bir cazibe merkezi durumundadır. “ değerlendirmesinde bulunan Kaan,” 2020 yılında önceki yıla kıyasla yaşanan %20,3’lük azalmaya rağmen, Türkiye’nin en çok ihracat yapan illeri arasında 32’nci sırada yer alan Malatya’da toplam 301,2 milyon dolar ihracat yapılmış, bunun içerisinde Kuru Meyve ve Mamullerinin payı ise %50 olmuştur. Bu grubun ihracatını Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ve Hazırgiyim ve Konfeksiyon grupları takip etmiştir. Bu dönemde toplam 124 ülkeye mal ve hizmet ihracatı gerçekleştiren Malatya’da; ilk üç sırayı Irak, ABD ve Almanya almıştır. Malatya’nın, bölgesi ve ülkemiz için önemine binaen şunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz; şehirde bir potansiyel var ve biz bu potansiyeli doğru yatırımlarla, planlı bir stratejiyle açığa çıkarabiliriz. Çıkaracağız da; bunu hep birlikte başaracağız. Biz MÜSİAD olarak, yol arkadaşlarımıza, Türkiye’de 89 nokta ve dünyada 95 ülkede 225 irtibat noktamızla destek oluyoruz. Ve şimdi onları güçlü bir ticaret ve yatırım ağıyla birleştirmek için yepyeni bir yapılandırma hareketini başlatmaktayız.  Sağladığı 2 milyon kişilik istihdam ile Türkiye ekonomisine ve milletine faydalı olmak için her gün daha fazla çalışan bu değerli yapıyı bizler, her bir üyemizle bu noktaya getirdik. Bunu, kurum kültürümüz, bilgi birikimimiz ve teşkilatımızdan aldığımız güçle yapıyoruz. Sizler aracılığıyla yurt içi ve yurt dışı bölgelerden edindiğimiz bilgileri işleyerek, önemli bir veri tabanı oluşturuyoruz. Bunun sonucu olarak da iş dünyasına, tüm riskleri, fırsatları ve güncel sorunları ortaya koyan bir tablo sunuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

MÜSİAD  için “Bir aile, bir yuva, bir okuldur” benzetmesini kullanan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan,” Burada hepimiz aynı şuur ve aynı davanın neferi olmanın verdiği gururla yürür ve zamanı geldiğinde bayrağı bizden sonraki kardeşlerimize devrederiz. Bu kural herkes için kadimdir. MÜSİAD’ı özgün kılan budur. Bu maksatla şubemizin Genel Kurulunda bulunmak beni ziyadesiyle mutlu etmektedir. Sözlerimi burada tamamlarken, MÜSİAD Malatya Genel Kurulu’nun hayırlar getirmesini ve şubemizin, iş dünyamıza yaptığı katkılarının artarak sürmesini temenni ediyorum. Şube başkanımız Muharrem beye, yönetim kuruluna, MÜSİAD kadın komitesine ve genç MÜSİADlı kardeşlerimize başarılar diliyorum. MÜSİAD Yerel üst Kurulu başkanımız Ahmet Bey’e ve yerel ilişkiler komitemize, profesyonel kadromuza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

YÖNETİMDE O İSİMLER OLACAK

Genel Kurula sunulan ve onaylanan liste ile 20. Dönem MÜSİAD Malatya Şube Başkanlığını yürüten Muharrem Poyraz 21. Dönemde de 2 yıl süre ile başkan olarak devam edecek. Poyrazın ekibinde ise Asil Üye olarak İş Adamı Abdulkadir Üzmez, Hacı Osman Yağız, Yunus Akçin, Selim Pala, Erdal İlbay, Zekeriya Tav, Muhammet Barış Yılmaz, Süleyman Reşidoğlu,  Sinan Akıncı, Naim Atalan, Abdullah Canpolat, Hamit Ilıcak, Rıfat Tutuk ve Abdulkadir Tutan yer aldı.

Yedek Üyeler listesinde ise İşadamı Mehmet Işık, Nazım Akkaya, İsmail Aslan, Hasan Oruç, Cemil Arslan, Erkan Akın, Ahmet Tanış, Bülent Temurhan, Eyyüp Ayhan, Orhan Oğuz, Aziz Baran, Mevlüt Asil, Metin Karadoğan, Murat Yaşar ve Mikail Çınar’a yer verildi.

Denetim Kurulu Asil Üyeler listesinde İşadamı Bayram Dağaşan, Ömer Aksoy ve Erhan Tay yer alırken, Yedek Üyeler listesinde İşadamı Ercan Sarıoğlu, İsmail Uruç ve Taha Yasin Çepni seçildi.

Ebubekir Atilla