Genel
Giriş Tarihi : 26-03-2021 18:53   Güncelleme : 26-03-2021 18:53

Yonca Tohumları Tarlaya Atıldı

​​​​​​​Havaların ısınmasıyla hayvancılık için önemli olan yonca ekimi yapılmaya başlandı. Yonca fiyatlarının yükselmesiyle birlikte talep de arttı. Önceki yıl 40 ton tohum satışının yapıldığını söyleyen zahireciler, bu yıl bu rakamın daha da yükselmesini bekliyor.

Yonca Tohumları Tarlaya Atıldı

Büyükbaş hayvancılığın geliştiği Malatya’da yonca ekimi de önemli oranda arttı. 2020 yılında 40 ton yonca tohumunun toprağa atıldığı Malatya’da bu rakam bu yıl için artacağa benziyor. Yonca fiyatlarının yükselmesi haliyle tohum fiyatlarına da yansıdı. 2020 yılında 30 liraya dayanan tohum fiyatları bu yıl 40 TL’ye kadar çıktı.

Tohumların ekimi için Mart ayının son günlerinin en elverişli günler olduğunu kaydeden Çiftçi Ramazan Kaya,” Yonca ekimi 15 gün içinde bitecek. Ondan sonra daha ekim yapılmaz. Sıcaklar başlayınca daha ekim yapılmaz. Çimlenme düşük olur sıcakta ekilince. Mart ayında başlayan yonca ekimleri mayısın ilk haftasına kadar devam edecek. Yonca ekerken dikkat edilmesi gerekenler şunlar, yonca ekilen yerler düz olacak kesekli bir şekilde sürülmeyecek. Tarlayı birkaç defa sürmesi lazım. sağlı, sollu, çaprazlı sürülmesi lazım. Yonca tohumu toprakla karıştırılarak ekilmeli bu sayede bütün tohumlar bir araya düşmüyor. İsteyen mimzerle de ekebilir, ama mimzer fiyatları yüksek olunca vatandaş genellikle el ile ekim yapıyor. El ile septikten sonra hafif bir şekilde tırmıkla, kültüfatorla falan toprağı karıştırması lazım. Daha sonra ise su vermesi lazım. İlkbaharda olsa o telbisle yetişir ama şu anda su verilmesi lazım yeşermesi için. Bir yonca ekildiği zaman iyi bakılırsa yaklaşık 7-8 yıl sürer. Bu yonca senede 4 defa da biçiliyor. Battalgazi ve Pütürge yöresinde çok fazla yonca ekimi yapılıyor. Yılda ortalama 40 ton yonca tohumu satılıyor.” dedi.

Yonca tohumlarındaki yükselişi tohum üretiminin talebi karşılamamasına bağlayan Kaya,” Malatya’da hayvancılık ilerledi, yonca tohumuna çok fazla talep var. Bundan dolayı da geçen yıl yonca tohumu 30 liraydı bu sene 40 liraya dayandı. Vatandaş yonca ve fiğ tohumu ekiyor. Talep fazla olduğu için yonca tohumlarının fiyatı yüksek. Üretim az talep fazla olduğundan fiyatı da haliyle artıyor. Genellikle Konya ve Kayseri civarında üretimi sağlanıyor. Üretim az olunca da fiyatı artıyor.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla- Özel Haber