Malatya
Giriş Tarihi : 03-09-2013 11:20   Güncelleme : 03-09-2013 11:20

Yollari Açilan Yaylacilar Rahatladi

Malatya’nin Örencik Köyü’ne bagli Boruk Yaylasi’nin yolunun yapildigi, at sirtinda yol alinan yayla yolunun yapilmasiyla yaylacilarin yol sorununun giderildigi bildirildi.

Yollari Açilan Yaylacilar Rahatladi
 Malatya’nin Dogansehir Ilçesi Kaymakamligi Köylere Hizmet Götürme Birligi’nin yaptigi çalismalarla Örencik Köyü Kurudag Mezrasi Boruk Yaylasi’nin yolu kullanima açildi.

Konuya iliskin açiklama yapan Dogansehir Kaymakami Mehmet Sogukpinar, “Boruk yaylasi bölge halki tarafindan özellikle yaz aylarinda yaylacilik faaliyetleri yürütmek üzere yogun olarak kullaniliyor. Bölgede ciddi bir küçükbas hayvan varligi bulunuyor. Özellikle keçi sütü yogun olarak isleniyor. Aricilik faaliyetleri azimsanmayacak seviyede. Bu seneye kadar yöre halki için geçimini temin etmek üzere bu yaylaya gelmek hem bir zorunluluk hem de büyük bir zorluktu. Yol olmayinca yaylada yaz aylari boyunca yasamak durumunda olan vatandaslarimiz esyalarini bile at sirtinda tasimak mecburiyetindeydi. Vatandaslarimiz istedikleri zaman ihtiyaçlarini temin etmek üzere köylerine gidip gelemiyorlardi. Geçen sene bölgeyi ziyaret etmek isteyen meslektasim bile yolu at sirtinda uzun bir sürede kat etmis. Biz bu sene kendi aracimizla kisa bir sürede yaylaya ulastik. Bu çalisma sayesinde Yaylacilik faaliyetlerinin artarak devam edecegini ümit ediyorum” dedi.