Malatya
Giriş Tarihi : 15-06-2021 17:19   Güncelleme : 15-06-2021 17:19

Yollar Kapatıldı; Lastikler Yakıldı; Öfke Dinmek Bilmedi

Karagöz köyü yakınlarında bulunan taş ocağına yönelik tepkilerini daha önceden dile getiren ve bu yönde destek bulamayan köy halkı yola döküldü. Köydeki araç giriş çıkış yerlerini kapatan, araç lastiklerini yakan ve haklı gerekçelerini sıralayan köy halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘a seslenerek yardım talep etti

Yollar Kapatıldı; Lastikler Yakıldı; Öfke Dinmek Bilmedi

Taş ocağına tepkiler ülkenin her yerinden ara ara dile gelmekte. Bu kapsamda ilimizde de Karagöz köyü halkı da faaliyette olan köy yakınlarında bulunan taş ocağına tepkilerini daha önce olduğu gibi yeniden gündeme getirdi. Bu yönde köydeki araç giriş çıkış yerlerini kapatan, araç lastiklerini yakan Karagöz köyü halkı yaptıkları eylemde haklı gerekçelerini sıraladı. Toplanan kalabalık adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yıllardır Karagöz halkı olarak sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar hangi resmi kurumlara başvurduysak olumsuz cevap aldık.  Hiç kimseden herhangi bir destek almadık. Bizleri kaderimizle başbaşa bıraktılar. Taş ocağı başta biz köy halkı olmak üzere bağlarımıza, bahçelerimize, meramıza, hayvanlarımıza ve evlerimize zarar vermektedir.  Biz Karagöz halkı olarak her gün depremi yaşıyoruz. Çocuklarımız patlama nedeniyle sürekli korku yaşamaktadırlar. Hayvanlarımız çıkan toz ve dumandan dolayı otlak meralardan beslenemiyor.  Kaynak sularımız patlama sebebiyle çekilmiş durumda.  Tek gelirimiz olan kayısı ağaçlarından yıllardır hiçbir verim alamıyoruz. Meyve ağaçlarımızın hepsi kurudur. Üzüm bağlarımız hiç bir şekilde verim vermiyor.  Oksijenimizi bile engelleyen taş ocağını hiç bir şekilde istemiyoruz.  Ağır yük nedeniyle biri hamile olmak üzere 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda.  Biz her gün ölüm korkusuyla yaşamak zorunda değiliz.  Bununla da kalmayıp tekrar hudut genişletilmesi ve beton santrali kurulumunu istemiyoruz.  Sözde hayvancılık geliştirilecekmiş meraları yok ederek mi, köylünün geçim kaynağı elinden alınarak mı çiftçiliği geliştireceksiniz? Ulu önder Atatürk’ ün ‘Köylü milletin efendisidir.’ sözünü ‘Köylü milletin kölesidir.’ haline getridirler. Buradan yetkililere sesleniyoruz.  Biz sizin gibi süpermarketlere gidip alışveriş yapamıyoruz. Biz domates ve biberimizi kendimiz yetiştirmek zorundayız. Bunu bile üretemez hale geldik. Bizi kendi işimizi kendimiz halletmek zorunda bırakmayın.  Ensesi kalınları koruyan yetkililere sesimizi duyuramadığımız için bu eylemi gerçekleştirmek zorun da kaldık.  Buradan sayın cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz lütfen sesimizi duyun ve biz Karagöz halkı olarak desteğinizi bekliyoruz.”

Eylem sırasında taç ocağı tarafından patlatılan dinamitler dikkat çekerken Karagöz halkı taş ocağı kapanana kadar eylemlerini devam ettireceklerini belirtti.  Ayrıca tepkilerini sert bir şekilde dile getirmeye çalışan Karagöz halkı lastik yaktı. Olay yerine gelen Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Çevre Denetim personelleri, polis ve çok sayıda jandarma ekibi halkı sakinleştirmeye çalışırken bir yandan da kapatılan yoldan araçların geçişlerini sağlamaya çalıştı.  Saatler süren gerginlik sonrası açılan yol ile birlikte köy haklı dağıldı.

 

Hanife Yiğit