Malatya
Giriş Tarihi : 14-10-2021 17:27   Güncelleme : 14-10-2021 17:27

Yoğun Bakımda 4 Bebek Var

Koronavirüs vaka sayılarının ülke genelinde artış gösterdiği şu dönemde Malatya’da aşılama oranlarındaki yükseliş ve pik noktasına ulaşarak düşüşe geçen vaka sayıları iyi görünse de yeterli görülmüyor. Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Benti, ikinci doz aşılamaların yüzde 75’lere çıkarıldığında vaka sayılarında düşüşlerin yaşanacağını belirtti. Koronavirüsten her yaş gurubunun etkilendiğini kaydeden Bentli, ”Şuanda il genelinde 4 tane 0 yaş çocuklarımız yoğun bakımlarda tedavi görüyor.” dedi.

Yoğun Bakımda 4 Bebek Var

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof Dr. Recep Bentli, son vaka oranları, hastanede yatan hasta sayıları hakkında bilgiler aktarırken, aşının ve aşılamanın önemine dikkat çekti.  Aşılama oranlarının yükselmesiyle birlikte yoğun bakım ünitelerinde azalmaların olduğunu söyleyen Bentli, "2-9 Ekim arasında aşağı yukarı 340-350 civarı haftalık nüfusa düşen vaka sayımız vardı. Evet, geçtiğimiz haftaya göre bir düşüş var ama çok dirençli. Gerçekten de bu delta varyantının çok hızlı ve kolay bulaşıyor olması etkisinde tabi ki kısıtlamaların olmaması. Bizi biraz endişelendirmeyen durum var.  Vaka sayımız yüksek olsa bile en azından geçen yılki o yüksek yoğun bakım sayıları ve yüksek servis yatışları henüz Allah'a şükür gerçekleşmiş değil. İnşallah da olmayacak gibi görüyoruz. Çünkü vakalarımızın neredeyse yüzde 30'u öğrenci, yüzde 50'si üzerinde 30 yaş altı durumunda.  Bunlarda tabi içlerinde yoğun bakıma düşen, vefat eden hastalar var. Şuanda il genelinde 4 tane 0 yaş çocuklarımız yoğun bakımlarda tedavi görmekte.  İkinci doz aşılamalarımızı yüzde 75'lere çıkarttığımızda bu rakamlar azalacaktır. Türkiye vaka haritasında bir ilde yüksek, bir ilde azalıyor. Ama kesinlikle aşının etkisini, toplumsal bağışıklığın etkisini görüyoruz." diye konuştu.

Delta Varyantının bulaşıcılığının fazla olduğunu vurgulayan Bentli; " Vatandaşlarımızdan şöyle tepkiler geliyor, 'geçen yıl aşı olmadığı halde bu kadar vaka vardı' diye. Evet o Wuhan Virisüydü, bu bir varyant, delta varyantı ve çok daha hızlı bulaşıyor. Eğer şuanda aşı olmasaydı bu delta varyantıyla birlikte Malatya'da rakamlarımız bunun 2-3 katı olabilirdi. Geçekten aşının koruyuculuğunu görüyoruz ama her zaman altını çizdiğimiz şey şu, aşı sürecini tamamlamamız lazım. Özellikle 2 doz Sinovac yaptıran yaşlılarımız, kronik hastalarımızın 3. Dozlarını yaptırmaları mutlaka önemli. Neredeyse aşısılar kadar yatan hastalarımız, yoğun bakımlarda takip ettiğimiz hastalarımız var. Şuan için Malatya'da yaklaşık 7 bin kişi Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri ağırlıklı olarak 3. Doz aşısı tanımlandığı halde aşı yaptırmayan vatandaşlarımız var. " sözlerini kulandı.

hasta randevu sistemi eleştirilerine cevap veren Bentli;  "Bu Üniversiteye bağlı diş fakültesindedir. Bizde böyle 5 yıllık randevu olayı söz konusu değildir. Bizim kendi hastanelerimizde maalesef filyasyon ekiplerimizde çalıştırdığımız diş hekimlerinden dolayı şuan yarı kapasite ile çalışıyoruz. Evet diş hastalarımız gerçekten mağdur oldu. Vaka sayısı azaldıkça oralara hekim, başka hekimleri, diğer sağlık personellerini kaydırarak diş hekimlerimizi hastanelere yönlendirmeye başladık. Biz böyle uzun randevuları vermiyoruz. Çünkü öyle bir sistemimizde yok. Ama sanırım bu 5 yıl ya yanlış anlaşılmadır yada diş fakültesinde verilen bir randevudur." ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla