Eğitim
Giriş Tarihi : 28-12-2017 15:56   Güncelleme : 28-12-2017 15:56

YKS Ücretinde Uçuk Rakamlar Ögrencilere Maddi Yük

Geçtigimiz günlerde ÖSYM Yüksekögretim Kurumlari Sinavi (YKS)’ na basvuru ücretlerini açikladi. Yapilan açiklamaya göre Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) için ayri ayri 50 lira ödenecek. Yabanci Dil Sinavi'na girmek isteyenler de ayrica bir 50 lira daha verecek. Durumu degerlendiren ögrenciler ve veliler, “YGS ve LYS devrine göre fiyatta düsüs var, ancak bu yeterli degil. Ögrenciler hemen hemen her yil bir sinava giriyor, bu sinava her girdiginde de ücret ödemek zorunda kaliyor. Bu hem velilere hem de ögrenciye maddi yük oluyor.” dedi

YKS Ücretinde Uçuk Rakamlar  Ögrencilere Maddi Yük

Hanife Sari (Özel Haber)

Ortalama bir birey 6-7 yaslarinda egitim ve ögretim hayatina baslar. Bir ömür boyu sürecek olan bu hayatta birey çesitli sinavlara tabi tutulur.  Sadece sinava tabi tutulmayan her sinav basi da ücret ödemek zorunda kalan birey âdeta finansal anlamda çökmektedir. Geçtigimiz günlerde buna yönelik açiklanan Yüksekögretim Kurumlari Sinavi (YKS)’ na basvuru ücretleri geçtigimiz yillara nazaran azalsa da genel anlamda istenilen fiyatta degil ne yazik ki.  ÖSYM tarafindan yapilan açiklamada üniversiteye giriste 23 Haziran 2018 Cumartesi günü uygulanacak birinci oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 24 Haziran 2018 Pazar günü uygulanacak Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile ayni gün ögleden sonra yapilacak Yabanci Dil Sinavi'na basvuru ücreti 50'ser lira oldu. Yani yabanci dil sinavina girmek isteyenler hariç YKS ücreti 100 TL. Eski sistemde bu fiyatlar daha fazlaydi. YGS oturumu ile LYS'de dil hariç dört oturum için 220 lira ödeniyordu ve bu ciddi manada hem veliyi hem de ögrenciyi yipratiyordu.   

“ÜCRETLER HER ARTIGINDA ÖGRENCI VEYA VELI IKI KISKAÇ ARASINDA KALIYOR”

ÖSYM tarafindan belirlenen ücret ile ilgili veliler ve ögrenciler: “Liseye giriste, üniversiteye giriste sinav sistemini uyguluyorlar ve hepsinden de ücret aliyorlar. Her yil onlarca insan sinava giriyor ve her sinava girdiginde de ücret ödüyor. Aslinda burada tonlarca para kalkiyor. Bu paralara karsilik maalesef insanlar istedikleri alanlarda, bölümlerde okuyamiyor bu kötü bir durum gerçekten. YGS ve LYS devrine göre fiyatta düsüs var, ancak bu yeterli degil biraz öncede dedigimiz gibi ögrenciler hemen hemen her yil bir sinava giriyor, bu sinava her girdiginde de ücret ödemek zorunda kaliyor. Bu hem velilere hem de ögrenciye maddi yük oluyor. Veliler çocuklarini iyi yerlerde görmek istiyor bunun için de elinden gelen her seyi yapiyor ve bu baglamda gereken maddiyati da bir sekilde sagliyor. Ögrenciler ise özellikle dar gelirli ailelerin çocuklari yasadigi stresin yaninda bir de maddi açidan ailesine yük oldugunu düsünüyor, bunun için de ayrica strese giriyor.  Dar gelirli dedik ama genel anlamda ülke dar gelirli ailelerden olusuyor. Bu ücretlerin biraz daha düsürülmesi gerek, Ülkenin huzurunu saglamak için. Ögrenciler bir rant kapisi degildir. Bu yüzden egitimde iyilestirmeler yapilirken sinav ücretleri de da daha da iyilestirilmeli, iyi noktaya tasinmali. Öte yandan bu ücretler her artiginda ögrenci veya veli iki kiskaç arasinda kaliyor.  Bu da ailedeki iç huzuru bozuyor maalesef” diye konustu.