Eğitim
Giriş Tarihi : 24-06-2021 16:40   Güncelleme : 24-06-2021 16:40

YKS Öncesi Son Taktikler

Hafta sonu gerçekleşecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı öncesi uzmanlardan öğrencilere son taktikler. Uzmanlara göre sınav önce sağlıklı ve dengeli beslenmeli, sınavda endişeye mahal verilmemeli ve en önemlisi cevaplar için kodlama yaparken sıralı şekilde yapılmalı.

YKS Öncesi Son Taktikler

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) TYT oturumunun 26 Haziran’da, AYT ve YDT oturumlarının 27 Haziran’da yapılacak. Sınava girmeden yaşayabileceğiniz stresi azaltmanın birçok yolu olduğunu aktaran Hacettepe Kurs Merkezi Müdürü Osman Doğan, “ Sınava başlarken, optiğinize doğru ve eksiksiz kodlama yaptığınızdan emin olun, size verilen kalemlerin her iki tarafını da açın aksi bir durumda zaman kaybınızı engelleyebilir. Soruları optiğe kodlarken tek tek kodlamaya veya sayfa sayfa kodlamaya dikkat edin. Her bölüm sonunda kodlarsanız hatalı kodlama oranınız artacaktır. Öncelikle sınavda sizin kendinize en çok güvendiğiniz alandan sınav sorularını yanıtlayın bunu yapabilmeniz için sınava çalışma sürecinde kendinize ait belirli bir sistem kurmuş olmanız gerekir”  dedi.

Sınava başladıktan sonra endişe edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Doğan, “Sınava başladıktan sonra veya başlamadan önce hiçbir şey bilmiyor gibi hissetmeniz normaldir. Endişe etmenize gerek yok, ilk soruları görür görmez bunun geçeceğini bilin ve kendinizi demoralize etmeyin. Düzenli çalıştığınız, soru çözdüğünüz her konu zihninizde çağırılmayı bekliyor sadece. Ayrıca sınavda kesinlikle turlama tekniği kullanmalısınız. Eğer bu tekniği daha önce kullanmadıysanız en az 4-5 gün önceden kullanmaya başlayabilmek işinize yarar, bilmediğiniz bir yöntemi sadece sınav anında uygulamak olumsuz yansıyabilir. Turlama tekniği 3 aşamada gerçekleşir: İlk aşama yapabildiğin sorular yanlarına artı işareti koymalısın ikinci aşama bildiğin fakat arada kaldığın sorular yanlarına soru işareti koymalısın Üçüncü aşama ise zorlandığın veya yapamadığın sorular yanlarına tire işareti koymalısın. Daha sonra ilk turda soru işareti koyduğun sorulara bakmalısın zamanın kalırsa tire koyduklarına bakarak zaman kaybetmemiş olursun unutmaman gereken tek bir şey var tüm soruların etki düzeyi aynı ve sen tire koyduğun sorularda takılırsan hem zamandan hem yapabileceğin sorulardan kayıp yaşayabilirsin. Önce soruları okumalısın soruyu yanlış anlaman cevabı yanlış vermene neden olacaktır. Tüm soru türlerinde kalem kullanmalısın sayısal derslerde olduğu kadar sözel derslerde de bunu yaparsan elemen ve seçmen kolaylaşacaktır. Zihin- göz koordinasyonu en iyi bu şekilde sağlanır. Son olarak sınavda eğer iki şık arasında kalıyorsanız ilk aklınıza gelenin doğru olma olasılığı çok yüksektir. Unutmamanızı istediğim en önemli nokta şudur ki: Verdiğiniz emekler boşa gitmeyecek, çok stresli olan bu sürecin sizin adınıza en güzel şekilde sonuçlanmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Ebubekir Atilla