Genel
Giriş Tarihi : 13-10-2017 16:25   Güncelleme : 13-10-2017 16:25

YKS Ile Ne Degisti?

Milyonlarca ögrenciyi ve ailesini yakindan ilgilendiren üniversite sinavina iliskin belirsizlikler YÖK Baskani Prof. Dr. Yekta Saraç’in düzenledigi basin toplantisiyla netlesti. Yeni adi Yüksekögretim Kurumlari Sinavi (YKS) olan bu sinavda devrim sayilabilecek yenilikler var. Bir o kadar da belirsizlikler. Uzm. Psk. Dan. Ece Tözenis, yeni sistemi degerlendirdi

YKS Ile Ne Degisti?

Bir süredir merakla beklenen açiklamalari YÖK Baskani Prof. Dr. Yekta Saraç, düzenledigi basin toplantisinda yapti. Saraç, yeni üniversiteye giris sistemini birçok yönüyle anlatti.

HALA CEVAP BEKLEYEN SORULAR VAR!

Yeni üniversiteye giris sistemini her yönüyle degerlendiren Üsküdar Üniversitesi Egitim Kurumlari ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Uzm. Psk. Dan. Ece Tözenis sunlari söyledi: “2018 yilindan itibaren uygulanacak üniversite sinavinin yeni adi Yüksekögretim Kurumlari Sinavi (YKS) olarak açiklandi. Sadelestirmeye gidilen sinav sistemi ile ilgili artik daha fazla bilgiye sahibiz fakat hala cevap bekleyen sorular, belirsizlikler var.

SINAVLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Sinav Haziran ayinda bir hafta sonu yapilacak fakat kesin tarihi henüz belli degil. Iki oturumdan olusacak sinavda Cumartesi günü sabah yapilacak birinci oturumun adi Temel Yeterlilik Testi. Bu test 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusundan olusacak. Her iki dersin de katkisi %50 olacak olan bu sinav ile adaylarin Temel Yeterlilik Puani olusacak. Tüm adaylarin bu sinava girmesi gerekiyor.

IKINCI OTURUM ÖGLEDEN SONRA!

Cumartesi ögleden sonra yapilacak ikinci oturumda adaylar Türk Dili Edebiyati-Cografya, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimlerinden 40 ar soruyu tercih etmeyi düsündükleri alanlara göre yanitlayacaklar. Yabanci Dil Sinavi ise ayni hafta Pazar günü gerçeklestirilecek.

SINAV SAYISI DÜSTÜ BU AVANTAJ MI?

Sinavin 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna indirilerek 6 oturum yerine 3 oturum uygulanmasi ve 18 puan türünden 5 puan türüne düsürülerek sadelestirilmesi adaylar açisindan kolaylik ve anlasilabilirlik saglayacak. Fakat bir günde iki oturuma girecek olan adaylar açisindan sinav kaygisi azalacak mi sorusu tartismaya açik.

ADAYLAR HAZIRAN AYINA KADAR BÖLÜNMEDEN ÇALISABILECEK!

Çalisma açisindan ise önceki sistemde oldugu gibi bir ara sinav olmadigindan adaylar Haziran ayina kadar bölünmeden sinava hazirlanabilecekler ve okula devamsizlik önceki yillara göre azalmis olacak. Bu avantaj olarak degerlendirilebilir.

ADAY 150 VE YA 180 ALDIGINI NASIL BILECEK?

Ön lisans tercihi için 150 ve lisans tercihi için 180 baraj puanlar bu yil da geçerli olacak. Önceki yillarda getirilen baraj basari sirasi da devam edecek. Geçen yil meslek lisesi mezunlarina getirilen alan odakli ek puan uygulamasi da bu yil yine devam edecek. Ancak bu konuda belirsizligini koruyan bir konu var ki çok önemli. Cumartesi günü ilk oturumda 150 puani alan sinavi kazanmis olacak, 180 puani alan da ikinci oturumlara katilma hakki elde edecek. Ancak arasinda sadece saatler olan bu sinavlarda aday 150 veya 180 puan aldigini nereden, nasil bilecek?

OBP DEGISMEDI

Ortaögretim basari puanlarinin hesaplanmasinda ise bir degisiklik olmadi, geçmis yillarda oldugu gibi adaylarin orta ögretim basari puanlari hesaplanacak.

YETERLILIK TESTINDEN 200 ALAN SENEYE SINAVA GIRMEYECEK!

Önemli, devrim niteligindeki bir yenilik Temel Yeterlilik Testi (TYT). TYT’den 200 puan ve üzeri olan adaylar bu puanlarini gelecek yil da kullanabilecekler. Bu sinava istememeleri halinde girmeyecekler. Hala en kisa sürede netlesmesi gereken belirsizlikler var fakat bu süreçte adaylara düsen en önemli görev vazgeçmeden çalismaya devam etmek. Unutmayalim, degisiklik varsa herkese var. Çalismaya devam edelim.”