Malatya
Giriş Tarihi : 19-02-2017 19:22   Güncelleme : 19-02-2017 19:22

“Yirtilan Çorap Misali…”

Seri üretimi beraberinde getiren teknoloji bazi meslekleri geri planda birakirken bazi meslekleri de öldürüyor. Geri planda biraktigi mesleklerden olan saat tamirciligi isiyle ugrasan Hasan Alpay müsteri bulamamaktan dert yakinirken insanlarin bozulan ve tamir bekleyen saatlere bakis açisi için de “Saatler yirtilan çorap misali atilarak yenisi aliniyor ve tamir isi gereksiz ek bir masraf olarak görülüyor.” ifadelerini kullandi

“Yirtilan Çorap Misali…”

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Özellikle erkekler tarafindan oldukça ragbet gören ve hemen hemen her kiyafete göre seçilen saatler önemli bir aksesuarken is tamire gelince zit bir durum ortaya çikiyor. 30 yildir saat tamirciligi yaptigini dile getiren Hasan Alpay ortaya çikan durum hakkinda, “Daha önce saat tamir isine baya bir talep vardi, yogunluk hat safhadaydi. Ama simdi teknolojinin seri üretimi ile birlikte parçalar kisitli olarak gelmeye basladi. Saat tamiri denilen bir sey kalmadi artik. Kimse saat tamir etmek istemiyor, yirtilan çorap misali insanlar bozulan saati atiyor ve yerine yenisini aliyor. Tamir isi gereksiz, ek bir masraf olarak görülüyor.  Saat tamir isimiz artik kalmadi. Simdi ‘Günde kaç tane saat tamir ediyorsunuz?’ derseniz kesin bir sey söyleyemem çünkü hiç belli olmuyor bazi günler oluyor çok fazla tamir islemi gerçeklestiriyoruz bazi günler oluyor hiç tamir isi yapmiyoruz.  Malatya’da tamirat isi giderek azaliyor toplasan 10 kisi çikmaz. Birde insanlarin ön yargilari var ‘pili takacagima ya da tamir ettirecegime üstüne para verir yeni bir tane alirim’ diyor. Bu nedenle son demlerimizi yasiyoruz artik” ifadelerini kullandi.

“DAHA ÇOK ERKEKLER KULLANIYOR”

Genelde saat tamir isine bayanlardan çok erkeklerin geldigini belirten Hasan Alpay, “Bayanlar fazla saat kullanmiyor daha çok taki türü seyleri aksesuar olarak kullaniyor. Erkekler ise aksesuar olarak daha çok kol saatini tercih ediyor. Saati tercih eden bayanlarda da en çok büyük ebatli saatler tercih ediliyor. Genel olarak bakildiginda ise deri saatler normal saatlere göre daha çok tercih ediliyor” diye konustu.  Saatlerin bazi özellikleri ile birlikte tamir isiyle de ilgili bilgiler veren Hasan Alpay, son olarak sunlari aktardi, “ Kurmali ve otomatik olan saatler var. Bu saatlerden kurmali olan saatler elle kurulan saatlerdir. Kurmali olan masa saatleri, duvar saatleri ve kol saatleri kalitelidir. Kurmali duvar saatlerinde Alman mali dedigimiz ve Çin mali dedigimiz saatler bizde var. Alman mali olan saatler 15 günde bir kuruluyor. Çin mali olan saatler 60 günde bir kuruluyor. Bu ürünler 30 liradan basliyor 100 liraya kadar gidiyor ama fazla bir talep görmüyor. Tarihi gösteren kurmalik duvar saatlerinde Çin mali olanlar tarihi gösteriyor.  Masa üstünde olan kurmalik saatlerde Çin malidir. Bu saatlerde alarmli ve bunlar belli bir saate ayarlandigi zaman ayarlanan saatte saatin üzerinde yer alan çan çaliyor. Otomatik olarak ayarlanan saatler ise pilli saatlerdir. Onlarin kalitesi de düsük, ucuz ürünlerden yapiliyor.  Eger kaliteli bir saat almak istiyorsa kisiler, Isviçre saatlerini tavsiye ederim, onlar kalitelidir. Saat tamiri konusunda da sunlar söylenebilir. Genel olarak baktigimizda kordonu degisiyoruz.  Bir kordonu 10 liraya degistiriyoruz. Pil takmasini 5 liraya yapiyoruz. Içine su kaçmis olan saatler mümkün mertebe erken getirildiginde içini temizleyip islevini sürdürmesini sagliyoruz.  Teknoloji o kadar ilerliyor ki takip edemedigimiz saatlerde oluyor. Tornavida,  çift ve mercekli büyüteç gibi aletler ile saat tamirini gerçeklestiriyoruz.  Bu aletler arasinda en önemli olani çifttir. Çift olmadigi sürece saati tamir edemeyiz çünkü saatte yer alan o küçük parçalarin çikarilmasi için o çift gerekli. Tornavidalarda kendi içinde numaralara ayriliyor biz de saat tamirinde genellikle 3 ve 4 numarali tornavidalari kullaniliyoruz.”