Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 21:57
Advert

Advert

Yillari Bulan Tedavi Süresi Var

Günümüzde giderek yayginlik kazanan parfüm kullanma aliskanligi ile beraber ucuz parfüme yönelme de bazi olumsuz etkileri ile birlikte artis gösterdi. Özelliklede ucuz olan parfüme karsi alerjik reaksiyonlarin artabilecegine deginen Cildiye Uzmani Doktor Erkin Pekmezci, söz konusu alerjik reaksiyonlarin tedavisinin 5-6 yili bulacagina deginerek, “Parfüme karsi hassas olan insanlarda, migreni etkileme, astim krizine yol açma hapsirma, burun tikanikligina, karin agrisina, cilt yanmasina ve ciltte kizariklik olusmasina neden oluyor.” dedi

Malatya
Giriş Tarihi : 05-01-2017 19:26   Güncelleme : 05-01-2017 19:26
Yillari Bulan Tedavi Süresi Var

Parfüm Kullanirken Bir Kez Daha Düsünün!

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Bilinçsizce orijinal ve orijinal olmayan parfümlere yönelerek güzel kokma pesinde olan insanlar hem kendilerine hem de etrafindaki insanlara verdikleri zarardan oldukça habersiz.  Orjinaline göre ucuz olan ve açiktan satilan parfümler daha fazla olumsuzluga etki ederek zor ve yillari alan bir tedavi sürecine neden oluyor.  Söz konusu konuyla ilgili önemli bilgiler veren Cildiye Uzmani Doktor Erkin Pekmezci parfümün bilesenlerinden söz ederek, “Parfümden dolayi olusan reaksiyonlar Parfümde sudan alkolden baska renk verici koku verici gibi pek çok madde ve bilesen var. Insanlarin bunlardan birine veya bir kaçina karsi alerjik reaksiyonu olabilir. Söz konusu parfümlerden kaynakli alerji 2 tür olarak karsimiza çikar. Bunlardan biri alerjik maddenin cilde temasiyla yani dogrudan etki söz konusu, digeri de havadaki partiküllere karsi solunumsal yolla etkileme. Burada kisiler parfüm kullanirken parfüme karsi duyarli olan vatandaslari da düsünmeliler. Ve parfüme karsi alerjisi olanlar bu etkiye neden olan etkenden kaçmalari gerekir” seklinde konustu.

5-6 YILA SARKAN TEDAVI SÜRECI

“Günlük hayati aksatacak kadar alerjik vakalar çok nadir görülür” diyen Pekmezci, “Eger ileri derecede bir rahatsizlik duymuyorsa kisi killandigi parfümünü degistirip bu etkeni ortadan kaldirabilir. Eger aldigi baska parfümde etkiliyorsa kisiyi bu alerjiye neden olan parfüm içerisindeki bilesenlerinin farkli oldugu bir parfüm kullanmali. Eger o da olmuyorsa parfümden uzak durmali. Hafif vakalarda yani temasla olusan vakalarda anti alerjik kremler, haplar,  solunumsal olan vakalarda da yine anti alerjik haplar kullanilarak büyük oranda bu alerji baski altina alinabiliyor.  Genellikle alerji durumlarinda hafif düzeyde olan bir alerji söz konusuysa ve eger o alerjene sebep olan etkeni çevresinden ve kendisinden uzaklastirabiliyorsa ondan uzaklasmasini tavsiye ediyoruz.  Uzaklastiramiyorsa ve ne oldugunu tam olarak anlamiyorsa arttigi dönemlerde alerjiye uygun ilaçla, hapla ve kremle o alerjiyi baskilama yoluna gidiyoruz.  Yine de olmazsa asi tedavisi var asi tedavisi zor bir olay. Çok uzun süren yillar alan bir süreç gerektiriyor. Tek bir asiyla bu alerjiden kurtulamiyor insanlar.  Haftada bir 15 günde bir sonra ayda bir gibi 5-6 yila sarkan bir takim tedavi süreci durumu söz konusu. Onun sonucunda da her zaman yüzde yüz bir basari yakalanmiyor.   Alerji yapici maddeyi anlayip ona kasi bir yöntem izlenmeli.  O yüzden genel ilke olarak kisinin çevresine karsi biraz farkindalik yaratarak kendi açisindan ve çevresindeki insanlar açisindan neler alerji yapiyor veya yapabiliyor bunlar tespit edilmeli bunlara göre davranis egilimleri gösterilmeli. Çünkü sadece bir kisi yok etrafimizdakileri de düsünmeliyiz. Yok, illa kullanacagiz deniliyorsa da az miktarda kullanilmali kendisini ve çevresini rahatsiz etmeyecek sekilde” sözlerini kullandi.  

 ZARARLI ETKILERINDEN BAZILARI  

Son olarak Pekmezci, sunlari kaydetti,  “Parfüme karsi hassas olan insanlarin ciltlerinde kizariklik, cilt yanmasi, cilt kabarmasi ve kasintilara neden olur. Bu durum sadece bir bölgeyle sinirli olmayip çevreye yayilabilir.  Solunum yollarinda daha çok aksirma,  hapsirma, göz sulanmasi, burun tikanikligi gibi reaksiyonlara neden olabilir. Bunun yaninda migreni etkileyerek daha da artmasina neden olabilir. Bazi kisilerde migren olmamasina ragmen bu ucuz parfümlerden dolayi bas agrisi, tansiyon düsmesi ve yükselmesi görülür.  Astimi olanlarin nefes almalarini zorlastirip astim krizine neden olabilir.” 

AdminAdmin

YORUMLAR