Malatya
Giriş Tarihi : 09-04-2012 11:15   Güncelleme : 09-04-2012 11:15

Yilin En Vefali Özürlü Annesi seçildi

Dünya Saglik Örgütünün 64’üncü Kurulus Yildönümü nedeniyle Malatya Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürlügü tarafindan “Yilin En Vefali Özürlü Annesi” ödül töreni düzenlendi

Yilin En Vefali Özürlü Annesi seçildi

Dünya Saglik Örgütünün 64’üncü Kurulus Yildönümü nedeniyle Malatya Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürlügü tarafindan “Yilin En Vefali Özürlü Annesi” ödül töreni düzenlendi.

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlügü ve Manas Evleri is birligi ile Anemon Otel’de düzenlenen geceye Malatya Milletvekili Öznur Çalik, Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürü Hidayet Bozkurt, Kurulus Müdürleri ve çok sayida özürlü aileleri katildi.

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürü Hidayet Bozkurt sunlari kaydetti: “Mutlu, huzurlu ve güvenli bir toplum olusturmanin en önemli sarti, bütün bireylerin esit sartlarda, ortak bir amaç etrafinda, birbirine destek vererek ve birbirini anlayarak, zorluklari birlikte gögüsleyerek ileriye bakabilmelerini saglamaktir. Insanlarin özürlü-engelli olmalari çesitli faktörlere bagli olarak ortaya çikan bir sonuç olmakla birlikte, özürlülerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarliligin olusturulmasiyla mümkündür”

Özürlü insanlarin yasadiklari sorunlara da deginen Bozkurt; “Özürlü vatandaslara acima duygulari ile yaklasmak yerine, kurumsal hizmetlerin gelistirilmesi esas alinmali, özürlülere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir” diye konustu.

 

“Bir engelli için aylik 634 lira ödeme yapilmaktadir”

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar Il Müdürlügü tarafindan özürlü ve engelliler için yapilan çalismalar hakkinda da bilgi veren Bozkurt,  sunlari kaydetti: “Müdürlügümüzce bakima muhtaç agir engellilerin bakimini gerçeklestiren bakicilara özürlü evde bakim ücreti ödenmektedir. “ Bakima Muhtaç Özürlülerin Tespiti Incelenmesi ve Degerlendirmesine iliskin yönetmelik” esaslarina göre evinde bakima muhtaç agir engellinin bakimini üstlenen ekonomik yoksunluk içerisinde bulunan bakicilara bu vefakâr hizmetinin karsiliginda kismen de olsa maddi yönden destek olmak amaciyla bugün itibari ile her bir engelli için aylik 634 lira ödeme yapilmaktadir. Bugün itibari ile Müdürlügümüzce 3554 zihinsel, bedensel, süregen hastalik ve görme engelliye evde bakim ücreti ödenmektedir.”

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü de hatirlatan Bozkurt “Büyük Önderimiz Atatürk’ün de belirttikleri gibi ‘Toplumlarin uygarlik düzeyi, engellilere verdigi degerle ölçülmektedir’. Engellerine ragmen, yasama sevincini kaybetmeyen, sürekli kendisini gelistiren, sinirlarini zorlayan engelli vatandaslarimizin azmi ve hayata tutunma kararliligi, tüm vatandaslarimiza örnek olmalidir” diye konustu.

Malatya Milletvekili Öznur Çalik, "Engelli vatandaslarimizin toplumsal yasama entegrasyonunu saglayabilmek sadece biz siyasilerin degil toplumun tüm bireylerini ilgilendiren bir sosyal sorumluluktur. Hükümet olarak amacimiz engelli vatandaslarimizin yalniz günlük yasamda karsilastiklari sorunlari çözümlemek degildir. Meslek edinmelerinin saglanmasi, egitim imkânlarinin gelistirilmesi, çalisamayacak derecede engelli olan vatandaslarimizin sosyal güvencelerinin temini, devlet kurumlarimiza personel alimlarinda engelli kontenjaninin artirilmasi, özel sektördeki isverenlerimize engelli vatandaslarimizi istihdam etmeleri yönünde tesviklerin yürürlüge konmasi ve kültür, spor, sanat gibi sosyal faaliyetler içerisinde daha fazla yer almalarini saglayacak alt yapi olanaklarinin saglanmasidir. Engellilerimizin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi yasamda var olmalarini temini noktasinda hükümetimizce son derece kararli adimlar atildi ve atilmaya devam ediliyor" seklinde konustu.

Konusmalarin ardindan Milletvekili Çalik tarafindan 3 özürlü çocuga sahip olan 42 yasindaki Anne Emine Ince’ye “Yilin En Vefali Annesi” plaketi verildi. Çocuklarina ise Manas Evleri tarafindan çesitli hediyeler verildi.

Anne Ince’nin konusmasini oldukça duygu yüklüydü. Anne Ince “ Çocuklarim benim kanatsiz meleklerimdir. Onlarla ben bu dünyada zorlukta yasasak biliyorum ki, onlar benim cennet kapimdir. Allah’imin vermis oldugu iman gücüyle, elimden geldigi kadar onlara çok iyi bakmaya çalisiyorum. Insallah çocuklarimla cennette birlikte oluruz” diye konustu.

Plaket töreninin ardindan Zekai Tunca sevilen sarkilarini özürlü aileler için söyledi.