Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
21 MAYIS Cumartesi 01:36
Advert

Advert

Yıldırım'dan Yeni Cami Tepkisi

Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım Elazığ Depremi sonrası hasar gören Malatya'nın ikonik sembollerinden olan Yeni (Teze) Camii'nin restorasyon sürecinde orijinaline aykırı şekilde yapılan değişikliklere tepki gösterdi.

Malatya
Giriş Tarihi : 01-05-2022 14:46   Güncelleme : 01-05-2022 14:49
Yıldırım'dan Yeni Cami Tepkisi

Yıldırım şehrin sembolü olan ve tarihimizin nadide eserleri olan bu yapıların estetiğinin bozulduğunu ifade ederek şunları söyledi; "Her şehrin bir hikayesi, her mekanın bir anlamı ve her yapının bir estetiği vardır. Bugün Malatya denilince Kayısı'dan sonra Yeni Camii akıllara gelir. Balkan savaşları sırasında yapılan ve Osmanlı Devleti'nin zor dönemlerinde adeta biz yıkılmadık, ayaktayız mesajı veren, mimari yapısı ve görüntüsü ile adeta yaşayan bir tarih olan Yeni Camii'miz restorasyon noktasında maalesef dezenformasyona uğratılmıştır. Yeni Camii'nin görüntüsü Camii avlusunda yapılan değişiklikler yüzünden eski estetiğini kaybetmiştir. Bizler şehrimizin tarihine ve eserlerine her zaman saygı duyan ve onların yaşatılması adına mücadele eden bir partiyiz. Taşhoran Kilisesinin restorasyonu 1 yıldan az sürdü ve orijinal şekilde yapıldı. Ancak Elazığ depreminden sonra 2.5 yılı aşkın süredir restorasyonu süren ve Malatya'nın dört gözle beklediği Yeni Camii böyle mi restore edilecekti? 18 Mart Çanakkale Köprüsü'nün yapımı 5, Osmangazi Köprüsünün yapımı 6 yıl sürdü sıfırdan deniz üstüne köprü yapıldı, kıtalar- bölgeler birbirine bağlandı ancak Yeni Camii 2,5 yıldır restore edilemedi. O kadar eserleri çabucak yapanlar bir Camii'yi nasıl olur da 2,5 yılda tamir edemezler ?  Şimdi de Camiinin estetiğini bozarak etrafını adeta demir bariyerlerle kapatıyorsunuz. Bunu hangi akıl ve estetik anlayışla yapıyorsunuz? Efendiler müze restore etmiyorsunuz, Camii restore ediyorsunuz Camii ! İnsanlara ne mesaj vermek istiyorsunuz? Eskiden Ramazan aylarında lokantalara setler çekilirdi ki  oruçlu insanlar geçerken içeriyi görmesinler diye. Şimdi sizler de Yeni Camii'yi bariyerlerle çevirip insanların girmemesini mi istiyorsunuz? 

KİLİSEYE GÖSTERİLEN ÖZEN CAMİİYE GÖSTERİLMİYOR

Hangi din ve millete mensup olsun, şehrimizin tarihi yapıları hepimizin ortak mirasıdır. Geçtiğimiz aylarda restorasyonu tamamlanıp ibadete açılan Taşhoron Kilisesi'nin restorasyonuna dikkat ettiğimizde yapının estetiğine azami bir önem gösterilmiştir. Ancak Yeni Camii'nin restorasyonuna baktığımızda Kilisenin aslına  gösterilen hassasiyet maalesef Yeni Camii'ye gösterilmemiştir. Camii yıkmaya teşebbüs eden, Camiilerin estetiğini bozan zihniyete anlam veremiyoruz. Aklımıza üstad Arif Nihat Asya'nın şu şiir geliyor; 

Bize bir nazar oldu Cumamız Pazar oldu
Ne olduysa hep bize azar, azar oldu

Ne şöhretten hastayız,ne de candan hastayız
Ne ruhça ne vücutça ne de kandan hastayız
Avrupa’ya bir değil iki pencere açtık
Uzun yıllardan beri cereyandan hastayız
Batı, batı diyerek eyvah hep batıyoruz

Yaklaştıkça her sene öz yurdumda yılbaşı
Yapılır milletime Frenkçe sahte aşı
Buna ağlar ağacı hem toprağı, taşı
Batı, batı diyerek eyvah hep batıyoruz

Sen Hıristiyan mısın? Diye sorsan darılır
Yılbaşında hindi kaz yemesine bayılır
Çam deviren hindi ki nasıl mümin sayılır
Bilmiyoruz çoğumuz ne edip yapıyoruz
Batı, batı diyerek eyvah hep batıyoruz

Yeni Camii'mizin orijinal estetiğinin korunması adına gayretli çalışmalar yürüten başta Kültür Yaşam Derneği Başkanı kıymetli Atilla Kantarcı olmak üzere tüm herkese teşekkür ediyoruz. Bizler de Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanlığı olarak bu olayın takipçisi olacağımızı ifade ediyor ve başta Vakıflar Genel Müdürlüğü olmak üzere, Malatya Büyükşehir Belediyesi'ne ve tüm yetkililere bu durumun düzeltilmesi için çağrıda bulunuyoruz.

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR