Genel
Giriş Tarihi : 23-02-2017 15:20   Güncelleme : 23-02-2017 15:20

Yilda 3 Çanakkale Köprüsü Parasi

Prof. Dr. Ibrahim Öztek, 2015 yilinda ülkemizde 15 milyar liranin sigara içimine, 10 milyar liranin da sigaranin yol açtigi hastaliklarin tedavisine ayrildigini belirterek “Bir yilda sigara içimine ve açtigi zararlarin tedavisine üç adet Çanakkale Köprüsü parasini harciyoruz” dedi

Yilda 3 Çanakkale Köprüsü Parasi

Üsküdar Üniversitesi Saglik Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ibrahim Öztek, “Sigara, Alkol, Uyusturucu ve Spor” konulu bir konferans verdi. Prof.Dr. Ibrahim Öztek, sigara ve alkol basta olmak üzere bagimliliga yol açan her maddenin insan eli ile üretilen ve insanin tüm degerlerini yok eden acimasiz ve kahredici bir canavar oldugunu söyledi.

 

BONZAI ILE MÜCADELEDE STK’LARA BÜYÜK IS DÜSÜYOR

Prof. Dr. Ibrahim Öztek, özellikle son günlerde giderek artan ve kullanim sonrasi ölüme neden olan bonzaiye karsi mücadelede iyi egitimli sivil toplum örgütü üyelerine büyük is düstügünü belirtti ve bu maddenin Türk gençligi için yeni bir felaket oldugunu vurguladi. Prof.Dr. Öztek, uyusturucu ile mücadelede; her seyden evvel ailenin, arkadaslarin, okulda ögretmenlerin üzerlerine çok büyük bir görev düstügünü, daha sonra medyanin ve devletin görevlerini hatirlatti ve bu felaketin önlenmesinde herkesin elinden gelenin fazlasini yapmasi gerektigine isaret etti.

 

ÇOK SAYIDA HASTALIGIN TEMEL SEBEBI

Prof. Dr. Ibrahim Öztek, sigaranin kalp damar hastaliklari, enfarktüs ve akciger kanserinin bir numarali nedeni oldugunu, bu nedenle ülkede yilda 200 bin kisinin hayatini kaybettigini söyledi. Alkolün, mide ülseri, mide kanseri, karaciger sirozu, hepatit ve karaciger kanserine neden oldugunu, uyusturucularin ise önce akcigerde agir tahribat yaptigini, buradan kan yolu ile beyine giden zararli maddelerin tüm beyin hücrelerinin dengesini bozdugunu, görme isitme ve konusma merkezlerinin zarara ugradigini, ardindan kalpte düzensiz ve hizli çalisma sonucu ani ölümlerin meydana geldigini vurguladi.

 

ÜÇ KÖPRÜ PARASI HARCANIYOR

Prof.Dr. Ibrahim Öztek, "Bir yilda sigaraya ve sigaradan kaynakli hastaliklarin tedavisine 3 adet Çanakkale Köprüsü parasini harciyoruz. 2015 yilinda Türk insani bütçelerinden 15 milyar lirayi sigaraya, 10 milyar lirayi da sigaranin yol açtigi hastaliklarin tedavisine harcadi" dedi.

Prof. Dr. Ibrahim Öztek, uyusturucu denilince konuya sigaradan baslanmasi gerektigini, birayla baslayan alkol alimlarinin giderek alkoliklige dönüstügünü, tinerle baslayan uyusturucu kullaniminin esrar, eroin, kokain, daha sonra da sentetik uyusturucularin kullanimi ile insanin kendi eli ile felaketini hazirladigini belirtti.

 

UYUSTURUCUNUN KALKANI SPOR

Uyusturucuya karsi en önemli kalkanin spor oldugunu ve anaokulundan itibaren tüm çocuklarin temel spor dallarina yönlendirilmelerin saglikli nesiller yetistirmenin ana kurali oldugunu anlatan Öztek, “Onlar bizim çocuklarimiz, onlar bizim insanlarimiz, onlarin ugramis olduklari bu felakete bizler veya en yakinlarimiz da ugrayabilirdi, onun için bu durumu kendi felaketimiz kabul etmek zorundayiz” dedi.

 

ÇARPICI RAKAMLARLA ZARARLARINI ANLATTI

Prof. Dr. Ibrahim Öztek, sigara, alkol ve bagimliliga neden olan diger maddelerin kullanimiyla ilgili çarpici bilgiler verdi. Öztek, rakamlarla verdigi örneklerle bagimliligin zararlarina dikkat çekti. Prof. Dr. Ibrahim Öztek, su bilgileri verdi:

* Sigaraya baslama yasi yüzde 3 oraninda 7-13.

* Alkole baslama yasi yüzde 5 oraninda 9-13.

* Uyusturucuya baslama yasi yüzde 5 oraninda 9-13.

* Eczanelerde satilan ilaçlarin 96’si uyusturucu amaci ile kullaniliyor.

* Ortaokul ve lise ögrencilerinin yüzde 20’si sigara, yüzde 14’ü alkol, yüzde 4’ü kullaniyor.

* Bir yilda 400 kisi bonzai, 1000 kisi uyusturucu kurbani oluyor.

* AMATEM’e yilda 6000 bonzai bagimlisi basvuruyor.

* Uyusturucuya bagli en yüksek ölüm orani yüzde 49 ile Istanbul'da. Ikinci sehir yüzde 10 ile Antalya, üçüncü sehir de yüzde 7 ile Adana.