Malatya
Giriş Tarihi : 28-08-2016 17:44   Güncelleme : 28-08-2016 17:44

Yetistiricilerin Su Magduriyeti

Malatya ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin ve birlik teknik heyeti sulak su sikintisi en fazla olan sariçiçek yaylasini ziyaret ederek sikintilari dinledi. Akin Sariçiçek’te on binlerce küçükbas hayvanin otladigina vurgu yaparak, sikintinin biran önce giderilmesi gerektigini söyledi

Yetistiricilerin Su Magduriyeti

Yetistiricilerin sorunlariyla yakindan ilgilenen Malatya ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, ciddi sulak su sikintisi çeken Sariçiçek yaylasini ziyaret etti, yetistiricilerin sikintisini dinledi. Akin, Yetistirici sorunlariyla ilgili yaptigi açiklamada su ifadelere yer verdi; “Bulundugumuz yer Arapkir Sariçiçek yaylasi on binlerce küçükbas hayvanlarimizin otladigi bir alan. Tabi burada hayvanlarin sulandigi birçok alanlardan yerlerden birisi. Buradaki en önemli problemlerden en önemlisi her yaylada oldugu gibi bir tanesi de su problemi sulama problemi. Bununla alakali tabi yeni sulaklar gelecek insallah bu sulaklarla alakali buralari daha iyi degerlendirilip bu bölgelere verilirse çünkü burada birebir binlerce on binlerce hayvan üç tane dört tane küründe sivatta su içmeye çalisiyor. O yüzden bazilari bos su yetmedigi için sikinti oluyor. Bu noktada bir an önce gelecek olan sivatalar burada dagitilirsa buradaki yetistiricilerimiz üreticilerimiz  bu magduriyetten kurtulmus olur. Tabi yine günes enerjisi panelidir farkli sorunlardir sosyal ihtiyaçlardir. Bunlar Yaylarin en büyük sikintilari biz yillardir bu sikintilarini hep anlatiyoruz kamuoyu ile paylasiyoruz çözmeye çalisiyoruz proje yapiyoruz. Bizim amacimiz burada yetistiricilerimize üreticilerimize yaptigimiz projelere devletimizin gida tarim ve hayvancilik bakanligimizin verdigi destek gibi yerel yöneticilerinde destek saglamasini istiyoruz. Hayvancilarin sikintilari zaten görüldügü gibi ortada su sivatlardan belki on bes yirmi tane olsa ayni anda belki binlerce hayvanimiz belirli araliklarla suyunu içecek biz bundan dolayi buralarin acil oldugunu dile getirmek için bire bir yetistiricilerimizin sesi olmak ve üreticilerimizin sikintilarini dile getirmek için meraya kendi yerlerine geliyoruz. Yetkililerinde bu ve benzer sikintilari çözmeleri noktasinda desteklerini bekliyoruz. gelecek sivatlarin bu tür magdur olan yaylalara acil bir sekilde dagitilmasini yetkililerden bekliyor her türlü sikinti ve yapilmasi gerekenler ile ilgili bizlerde tüm ortak projelerde yer alacagimizi dün oldugu gibi bugünde yeniliyoruz dedi.

 

YETKILILERE DESTEK ÇAGRISI

Sariçiçek yaylasi yetistiricileri de su problemi  hayvan sulak sivat problemi günes enerjili elektirik problemi ve kirkim problemleri sosyal ihtiyaçlar ile ilgili yetkililerden yöneticilerden destek beklediklerini dile getirdi.