Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-05-2014 13:05   Güncelleme : 18-05-2014 13:05

Yetistiricilere koç destegi

Malatya Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birlik Baskani Ihsan Akin, hazirlanan projenin uygulanmaya baslanmasiyla yetistiricilere her 100 küçükbas hayvan için 4 tane koçun verilecegini anlatti

Yetistiricilere koç destegi

Malatya Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birlik Baskani Ihsan Akin, Yama Dagi yaylalarinda küçükbas hayvan yetistiricileriyle bir araya geldi. Ihsan Akin, yetistiricilere devlet tarafindan verilen tesvikleri anlatti ve yetistiricilerin sorunlarini dinledi.

Yeni tesvikleri anlatmak için yayla ve köy ziyaretlerinde bulunduklarini dile getiren Akin, “ Tarim ve Hayvancilik Bakanligi’nin suanda verdigi en önemli desteklerden bir tanesi olan Koç Projesi ve Damizlik Teke projesi var, yüzde 80’nini devlet karsiliyor, yüzde 20’sini yetistirici karsiliyor. Yetistiricinin sürüsünde 300 tane 500 tane hayvani da olsa destek orani 25 hayvana 1 tane talepte bulunabiliyor, bu da 300 tane hayvani olan yetistirisinin 12 tane koç almasi demek. 400 tane küçükbas hayvani bulunan yetistiricinin 16 tane koç alma imkani var. Bu anlamda yetistirici jenerasyonu saglayip elindeki koçlari satabilir, talepte bulundugu takdirde sürüsündeki bürün koçlari degistirebilir. Önümüzdeki günlerde Koç Projesi ve Damizlik Teke projesinin talimati yayimlanacak” seklinde konustu.

Yaylalarda elektrik problemi bulunduguna dikkati çeken Akin,  “Günes enerjisi panelleri projesinin hayata geçmesi konusunda uzun zamandir çalisiyoruz. Tarim ve Hayvancilik Bakanligi bu anlamda günes enerjisi makine ve ekipman destegi için yüzde 50 hibe veriyor. Talepte bulunan yetistiriciler bu destekten faydalanabilir. Bu panel 6’li panel 4. 6 KW’lik, yayik makinesinden, yün kirpma makinesine kadar birçok cihaza yetecek enerjiyi üretir ve portatiftir. Yetistiriciler Tarimsal Kirsal Kalkinmadan bu destekten faydalanabilir” ifadelerini kullandi.

Akin,  “Yaylalarda tuvalet su ve elektrik ihtiyacinin karsilanmasi için hazirladigimiz sosyal projeyi çesitli platformlarda dile getirdik. Yetistiricilerin taleplerini alacagiz ve ilgili kurum ve kuruluslara iletecegiz. Yogunlugun oldugu yerlerde bu projemizi hayata geçirecegiz. Büyüksehir yasasinda tarim ve hayvanciliga destek var” dedi. Akin, üreticilerin sorunlarini dinledikten Yama Dagi’nin diger yayalarindaki üreticileri ziyaret etti.