Malatya
Giriş Tarihi : 15-08-2017 17:55   Güncelleme : 15-08-2017 17:55

Yetistiricilere Hijyen Kova Dagitildi

Damizlik Koyun Keçi Yetistiriciler Birligi, Yetistiricilere yayla ve meralarda kullanmak üzere Hijyen süt kovasi, fiber süzek, önlük ve sapka dagitimini yapti. Türkiye’de bu projenin ilk defa yapildigini dile getiren Birlik Baskani Ihsan Akin, Yetistirici üyelerimize birinci kalitede yapilan plastik, ölçümlü Hijyen Kovamiz, Fiber Süzegimiz, Önlügümüz ve Sapkalarimizin dagitimini gerçeklestiriyoruz.” dedi

Yetistiricilere Hijyen Kova Dagitildi

>>M. ALI GÜNAYDIN

Damizlik Koyun Keçi Yetistiriciler Birliginden yetistiricilere Hijyen süt kovasi, fiber süzek, önlük ve sapka dagitimi yapildi. Projesinin ilk dagitim yeri Yesilyurt Ilçesine bagli Premzik yaylasi Porga ve Ikizce de gerçeklesti. Yaklasik 2 binin üzerinde yetistiricilere dagitim yapacaklarini belirten Baskan Ihsan Akin, “Bu proje bir öncekiler gibi ilk defa Türkiye uygulanan bir projedir. Suan için Yesilyurt’a bagli Premzik yaylasindayiz ve keçi yetistirici üyelerimizle birlikteyiz. Yetistirici üyelerimize birinci kalitede yapilan plastik, ölçümlü Hijyen Kovamiz, Fiber Süzegimiz, Önlügümüz ve Sapkalarimizin dagitimini gerçeklestiriyoruz. Özellikle yetistiricilerin bu konudaki eksikliklerin giderilmesi noktasinda birlik olarak ne yapabiliriz diye yaklasik 3 ay süren bir çalismanin ardindan bu ürünlerin Istanbul’da yapilmasi kararini aldik. 12 litre ölçümlü, oluklu, tutmasi kolay ve çok saglam olan birinci kalite kovamizi yaptirdik, yaklasik 2 bin yetistiricimize bunlari dagitacagiz. Suan için ilk dagitim yerimiz Premzik yaylasi ve göründügü gibi süt sagarken hiçbir tüy, kil, her hangi bir diski iç tarafa geçmiyor ve görünen fiber süzek digerlerinden farkli olarak yikanmasi ve çikarilmasi kolay. Yetistiricilerimize birebir göstererek, dagitimini saglayacagiz. Yanimizda Veteriner ve ziraat Mühendisi arkadaslarimizin nezaretinde bu dagitimlarimizi gerçeklestirecegiz. Yetistiricilerimiz de bu büyük kovalarda sütlerini süzdükten sonra sütün içine giren kil, tüy ve benzeri maddelerinden Hijyen kovalarimizla rahatlikla kurtulmus oluyorlar. Bu kovalarimizi tüm Malatya’da birlik adina dagitimina devam edecegiz” ifadesini kullandi.

“TÜRKIYE’DE ILK DEFA UYGULANIYOR”

Türkiye’de henüz böyle bir uygulamanin olmadigina dikkat çeken Baskan Akin, Yetistiricilerin mera ile ilgili sorunlarina da deginerek, “Malatya içerisindeki tüm yetistiricilerimize bu dagitimlari yapacagiz ve yeri geldigi zaman yetistiricilerimize bir tane yerine 3 tane lazim dediklerinde, yetistiriciler adina bunlarin siparisini verebiliriz, normal fiyattan çok uygun fiyata alabiliriz, bu anlamda yetistiricilerimize rehberlik, danismanlik ve gerekli destegi saglayacagiz. Burada önemli olan koyun ve keçi sütünü ve peynirini tüketmeyenlerin bu asamadan sonra tüketilebilmesi adina, tipki ette yaptigimiz çalisma gibi çalismanin hayirli olmasini diliyoruz. Türkiye’de henüz böyle bir uygulama yok, suan ilk kez Malatya’da bunu yapiyoruz. Yetistirici üyelerimiz yeri geldiginde bu kovalari tasin üzerine koyacak veya yüksek bir yerden düsecek, kovanin saglam ve kirilmamasi adina bu çok önemli. Genellikle yaylalarda yazin kullaniliyor, yaza ve meraya uygun bir kova olmasi yetistiricilerim için önemli. Yetistiricilerimiz için mera ile ilgili sikintilari dile getiriyoruz. Bu sikintilarda Mera komisyonlarinin görevi sadece para toplamak degildir. Mera komisyonlari bu bölgelere Sulak, gölgelik, tuzlak, elektrik gibi sorunlari çözmek adina aldiklari paranin yüzde 25’ini buralara harcamak zorundalar. Mera komisyonlari baskanina seslenerek, gölgelik, tuzlak, sulak ve elektrik gibi eksikliklerin giderilmesi noktasinda üzerlerine düseni yapmalarini diliyoruz” seklinde konustu.

YETISTIRICILER PROJEDEN MEMNUN

Birligin dagitmis oldugu ürünlerin saglik ve Hijyenik açisinda güzel bir uygulama oldugunu belirten yetistirici Fikret Koyuncu, “Biz yillardir, ata dedemizden beri bu isi yapiyoruz. Gerçekten de güzel yöntem, çünkü hayvanin pisligi, tozu, kili, tüyü süte girebiliyordu. Bu yöntem temiz, Hijyenik ve saglikli bir sey, bu anlamda baskanimiza çok tesekkür ediyoruz. Yetistiriciler bunu devamli olarak kullanilmasi için yapilmis, kendi açidan çok saglikli ve güzel bir sey oldugunu düsünüyorum. Sagim yapan kadinlar erinmeden bunu kullanmalari gerekiyor” dedi.

Mera ile ilgili sorunlarini dile getiren yetistirici Dursun Koyuncu ise, “Bu yöntem güzel fakat yine de çok eksiklerimiz var. Gölgeligimiz yok, tozun altinda süt sagiyoruz. Gölgede ve daha uygun yerde yapilirsa hem hayvanlar daha rahat eder, hem de sütü temiz sagabiliriz. Yollarimiz kötü durumda, su sikintisi çekiyoruz, bu sorunlari da baskanimizin araciligiyla yetkililere duyurmak istiyoruz. Süt sagim yeri toz içinde degil de beton üzerinde olursa bu sekilde toz da çikmaz, sagim yapilacak uygun alanlarin yapilmasi gerekiyor. Suan baktigimizda tozu, topragin içinde süt sagmak zorunda oldugumuzu görebiliyorsunuz” diye konustu.