Malatya
Giriş Tarihi : 19-09-2017 17:05   Güncelleme : 19-09-2017 17:05

Yetistiricilere ‘Erken Müracaat’ Çagrisi

Yetistiricilere verilen desteklerle ilgili önemli açiklamalarda bulunan ve desteklere son müracaat tarihinin 24 Kasim oldugunu belirten Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, müracaat sirasinda her hangi bir aksiligin çikmamasi için yetistiricileri erken kayit yaptirma noktasinda uyardi. Akin, ayrica yetistiricilere bu ayin sonunda DAP bölgesi destekleri kapsaminda yaklasik 300 tane sulagin dagitilacagi müjdesini de verdi

Yetistiricilere ‘Erken Müracaat’ Çagrisi

>>Hanife Sari

Verilen destekler ile ilgili yetistiricileri bilgilendirmek adina bir basin açiklamasi yapan Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin: “2017 yilinin destekleme müracaatlari bu aybasindan itibaren basladi.  Su an yetistiricilerimiz de destekleme müracaatlarini yapmaktadir. Iki tane bilgilendirici mesaj attik. Bu mesajlarimiz yilsonuna kadar özellikle 11. aya kadar, 11. ayin 15'ine kadar devam edecek. Çünkü yetistiricilerimizin her türlü desteklemeden haberi olsun, bilgileri olsun istiyoruz. Birlige gelip müracaatlarini yapsinlar diye bu mesajlarimizi sürekli atiyoruz.  Basin açiklamasi yapmamizin asil amaci yetistiricilerimizin televizyonda ve gazetelerde özellikle müracaatlarin basladigini ve devam ettigini bilmeleri ve 2017 yili müracaatlarini yapabilmek adina güncellemelerini yapip tarima bagli bulundugu Tarim Ilçe müdürlüklerine özellikle makbuzlarini yatirarak güncellemesinin çiktisini alip birlige basvurmalari gerekiyor. Bu iki ay gibi bir sürede bu devam edecek. Bu noktada yetistiricilerin buradan uyarmis olalim.  TKDK’nin biliyorsunuz Avrupa Birligi'nin desteklemeleri henüz daha açiklamasi yapilmadi. Herhalde ekim ayi gibi zannedersem onlar onaylanacak.  Tarimsal Kirsal Kalkinmanin özellikle Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligi'nin verdigi desteklemelerin su anda müracaatlari basladi.  2018 yilinin sonuna kadar da bunlar devam ediyor. Bunlarin içerisinde yüzde 50 insaat makine, ekipman, günes enerjisi, çadir, yine tasiyici yani hayvancilikla alakali tarimla alakali bütün ekipmanlari yüzde 50 hibe veriyor. Koç destegi, teke destegi, koç istasyonu ile ilgili destekleme var. Yine yüzde 50 koç istasyonuna yüzde 80 de koç ve tekeye bakanligimiz destek veriyor. Bunlarinda yani sira genç çiftçi, özellikle kadin üreticileri desteklemeleri yine devam ediyor. Bu desteklemeler çok farkli sadece tarim ve hayvancilik degil farkli farkli, bahçe bitkilerinde tutun kümes hayvanciligi, beyaz et, kirmizi et hepsi var.  Yeter ki burada genç olan bayan ve kardeslerimiz müracaatlarini yapsinlar ve bunlardan faydalansinlar. Insallah bu ayin sonu gibi, DAP bölgesi destekleri kapsaminda yaklasik 300 tane hayvan sulakligi dagitilacak.  Tabii bu arada yetistiricilerimizin magdur olmamasi adina kesinlikle birlik ile irtibatlarini kesmemelerini, bizim gönderdiginiz mesajlari da muhakkak okumalarini istiyoruz ve tavsiyelerde bulunuyoruz. Desteklemelerde son basvuru tarihi 11. ayin 24'ü dür. Ama yaklasik bir hafta öncesinden yani ayin 15'ine kadar 17’sine kadar muhakkak yetistiricilerimiz müracaatlarini yapacaklar ki biz burada islemlerini devam ettirebilelim ve girislerini yapalim. Çünkü biz güncellemeleri Bakanligin sistemine giriyoruz tek tek.  Ondan dolayi güncellemenin iki taraftan da görülebilmesi adina kesinlikle bir hafta önceden müracaatlar yapilmali.  Onun için destekler için son müracaat tarihi 24 Kasim ama biz 15'ine kadar yetistiricilerimizin gerekli müracaati yapmalarini buradan tavsiye ediyoruz” sözlerine yer verdi.

“MALATYA'DAKI ILGILI KURUM VE KURULUSLAR DA PROJELERE ÖNEM VERSIN”

Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin konusmasina devam ederek sunlari kaydetti: “ Devletimiz bakanligimiz çok önemli destekler veriyor. Sayin cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan bu noktada her zaman bürokratlarimizi uyariyor. Sürekli diyor ki ‘sahaya inin’. Yerel yöneticilerimizi uyariyor. Biz de buradan Sayin Cumhurbaskanimizin uyarisini tekrarlayalim muhakkak sahada olalim yetistirecegimizin, üreticimizin, çiftçimizin, esnafimizin bütün insanlarin yaninda olalim ki üretelim, üretime katkimiz olsun. Geçen hafta özellikle Afyon'daki tarim fuarina bizim TURLIEB genel baskanimiz Nihat Çelik ile birlikte katildik.  Burada Malatya’mizi temsilen kayisilarimizi ikram ettik. Özellikle hayvan Borsasi’nin yaptigi çok güzel bir pazar vardi.  Pazarin içerisinde de fuar yapmislardi. Hayvan pazari seklinde yapmislardi, bu noktada insallah Malatya'daki ilgili kurum ve kuruluslarin bu programlara projelere önem vermesinin ve artik insanlarin sadece koltuklarinda oturarak ya da bulundugu yerde levha Birligi Odasi Dernegi seklinde degil de sahaya inmesi proje üretmesi ve üretime destek olmasi gerekiyor. Çünkü üretmeden hiçbir sey olmaz. Biz eger ihraç eden ülke olmak istiyorsak kesinlikle üretmemiz lazim.”