Malatya
Giriş Tarihi : 06-11-2016 19:22   Güncelleme : 06-11-2016 19:22

Yetistiriciler Almanya’ya Gidiyor

Malatya ili damizlik koyun keçi yetistirirleri birligi Avrupa Birligi Erasmus projesi son akisi olan, küçükbas hayvan isletmelerinde yenilikçi yaklasimlar ve verimliligin arttirilmasi projesi Almanya programi için birlik binasinda toplanti yapildi

Yetistiriciler Almanya’ya Gidiyor

Proje hakkinda bilgiler veren Birlik Baskani Ihsan Akin, su ifadelere yer verdi;  2015-1-TR01-KA-0104-016220 Erasmus  Plus  projesi çek cumhuriyeti, Belçika ve Hollanda son ayagi olan Almanya akisimizi saglamak için toplanti sunum yapmis önbilgi toplantisi yapmis bulunmaktayiz. Proje ortaklarimiz ve özellikle katilimcilarimiz örnek çiftçilerimiz yine üretim görevlisi olan hocamiz tarim meslek lisesindeki müdürümüz bütün ortaklarimizla birlikte veteriner hekim veteriner saglik teknisyeni ziraat mühendisligi zoo tekni bölümü mezunu olan ve örnek çiftçinin disinda bide ögretici olan bütün bu akisa katilacak insanlara tekrar hos geldiniz diyorum. Tabi burada asil amaç gittigimiz ülkedeki küçükbasla ilgili bilgiler almak, zaten küçükbas hayvancilik isletmelerinde yenilikçi yaklasimlar ve verimliligin artirilmasi projeden de isminden de anlasilacagi gibi oradaki isletmelerle buradaki isletmelerin kiyaslanmasi bunlarin birebir sahaya yansitilmasi belki çok zor olabilir. Ama ileriki süreçlerde de en azindan sahada çalisana üretene katki sunmak bütün hemen hemen katilimcilarimizda sahada çalisiyorlar. Bu sahada çalisan insanlarinda yetistiricilerimize üreticilerimize birebir bunlari anlatabilmesi oradaki yapilan gerek hijyen anlaminda gerek üretim anlaminda gerek damizlik anlaminda gerek verim anlaminda yüksek kâr nasil elde edilebilir ve hastaliklarla alakali nasil mücadele edilebilir. Bunlarla alakali oradaki yapilacak olan egitimin yapilandirilmis egitimin burada da sahaya yansimasi için bir çaba içerisinde olacagiz. Insallah bu ayin 20.11.2016.tarihinde  gidilip önümüzdeki ayinda 04.12.2016. tarihinde  tekrar dönüs olacaktir. 14 günlük bir akis saglanacak. Burada bütün arkadaslarimizin oradaki aldiklari egitimin çalismanin burada da örneklenerek sahaya yansitilmasi projemizin de Malatya’miza son akisinin tekrar hayirli olmasini diliyoruz. Zaten bizim 3 tane akisimiz saglandi akislarla alakali gerek brosür çalismamiz gerek afis çalismasi gerek televizyon programlari  sosyal medya ayagi görülecegi gibi bunlarin hepsini yaptik programlarimizi hazirladik. Insallah bütün katilimcilara da ben tekrar çalismalarini Allah hayirli ugurlu etsin diyorum Tesekkür ediyorum.”

HAZIRLIKLAR KONUSULDU

Teknik ögretici ve danisman Fikret kapu dere ise Projeyle ilgili  sunum ve bilgilendirme  yapti.                                                                                 Sunum içerigi olarak yurt disina çikmadan önceki yapilmasi gereken hazirliklar, oradaki yapilacak isletme ziyaretleri, yapilandirilmis kurslar, sunumlar, kalinacak yer, gidilecek ülkenin anlatilmasi, Seyahat öncesi ve seyahat sirasinda yasanabilecek durumlar, Sosyal medya hesaplarinin kullanimi, iletisim isbirligi ile ilgili neler yapilmasi gerektigi, Eksik bilgileri belgeleri  tamamlamak ve projenin amaçlari hakkinda bilgiler verdi. Gidecek olan katilimcilar ise gidilecek yer yapilacaklar genel konular hakkinda sorular sordu bilgiler aldi.

Haber Merkezi