Malatya
Giriş Tarihi : 27-06-2016 17:09   Güncelleme : 27-06-2016 17:09

Yetistirici Sulak Sikintisi Çekiyor!

Yaylalari gezerek yetistiricilerin sorunlarini yerinde inceleyen Malatya Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, öncelikli sorunun sulak ve hayvan gölgeligi oldugunu söyledi

Yetistirici Sulak Sikintisi Çekiyor!

Malatya ili Damizlik koyun keçi yetistiricileri birligi baskani ihsan akin Yesilyurt ilçesine bagli bürücek yaylasi ve bazi mahalledeki hayvancilari gezdi sorunlarini dinledi.  Yaylada bir konusma yapan baskan ihsan akin sunlari kaydetti;  Bürücek yaylamiz ve Malatya’mizdaki diger yaylalari geziyor görüyoruz en büyük sikintisi özellikle eksikligi acil olan sulaklar (sivat) ve  hayvan gölgeligidir. Tabi bu sikintilar ve problemlerle ilgili Devletimizin, Kalkinma Bakanligi ve DAP idaresi Baskanligimizin projeler kapsaminda hayvan sulaklari ve birçok verdigi destekler hibeler var bu sulaklarla ilgili dagitim ve yerlerine getirilmesi noktasinda yerel yöneticilerimizin destegi gerekmektedir insallah destek verirlerse bu yil içerisinde Malatya Büyüksehir Belediyesi Tarimsal hizmetler daire Baskanligininda katkisi ile biz DAP bölgesi baskanligi ile görüstük 500 adet hayvan sulagi (sivat) dagitilacak bu sivatlar beton oldugu için mera yayla sartlarina uygun olacak daha önceden ise 80 civarinda beton sivat sulak dagitildi.

 

“HAYVANLAR ZOR SARTLAR ALTINDA SULANIYOR”

Bu yeni gelecek dagitilacak olan sivatlarla birlikte buradaki ve tüm yayla meradaki hayvanlarimizin içme suyu bir nebzede olsa karsilanmis ve problemleri çözülmüs olacak. Bakiyoruz Daha bazi yayla ve meralarimizda toprak havuz ve plastik legen içerisinde hayvanlarini hijyen olmayan ve zor sartlarda su tasiyarak sulama yapmaya çalisiyorlar. ayrica gölgelik olmadigi içinde hayvanlar günes altinda dinlemeye aliniyorlar. Bizler bu baglamda yaklasik iki yildir sikintilarla ilgili dilekçeleri topladik Gida Tarim ve Hayvancilik il müdürlügü, ilgili sube müdürlügüne eklerini hazirlayip teslim ettik.

“500 ADET YENI SULAK GELECEK”

Buradan da ilgili DAP bölgesi baskanligina gönderildi. bu anlamda 500 adet yeni gelecek olan sulaklar hayvancilik yapan yetistiricilerimize önemli kolayliklar saglayacaktir, DAP projesi kapsaminda yeni makineli jeneratörlü kirkimla ilgilide gerek egitim gerek kirkimla ilgili çalismalarimiz devam ediyor bunlari da yetistiricilerimizin hizmetine insallah sunacagiz dedi.   Bazi mahalle ve yayladaki yetistiriciler ise özellikle sulak sorunlarinin acil oldugunu dile getirdiler. Bürücek yaylasi yetistiricilerinden Ömer Bastürk su sulama ve gölgelik konusunda çok magdur olduklarini söyledi. Asagiköy mahallesi yetistiricilerinden Abdurrahman Yesil ise hayvanlara suyu tasiyarak  plastik legenlerde verdiklerini söyleyerek sulak sivatlarin bir an önce getirilmesini istedi.