Sağlık
Giriş Tarihi : 29-09-2012 13:16   Güncelleme : 29-09-2012 13:16

Yesilyurt’un yükselen degeri: Hasan Çalik Devlet Hastanesi

Sanayinin duayeni Malatya’nin gururu is adami Mahmut Çalik tarafindan yaptirilan Yesilyurt devlet hastanesine babasi merhum Hasan Çalik'in ismi verildi. Çagin gerektirdigi üstün teknolojiyle donatilan Yesilyurt Hasan Çalik Devlet Hastanesi, 211 personeliyle 7 gün 24 saat saglik hizmeti sunmaya basladi. Hastanede, 2012’nin ilk sekiz ayinda toplam 76 bin hasta tedavi edildigi açiklandi.

Yesilyurt’un yükselen degeri: Hasan Çalik Devlet Hastanesi

211 PERSONELI VAR

Yesilyurt Hasan Çalik Devlet Hastanesi 1997’nin Aralik ayinda faaliyete geçti, Çalik ailesi tarafindan yaptirilan hastane, 60 adet 1’inci sinif odasiyla, 2 ameliyathane ve 1 dogumhaneyle, konusunda uzman 2 Kulak Burun Bogaz (KBB) uzmani, 1 göz hastaliklari uzmani, 1 dahiliye uzmani, 1 üroloji, 1 kadin hastaliklari ve dogum uzmani, 1 çocuk hastaliklari uzmani, 1 gögüs hastaliklari uzmani, 1 enfeksiyon hastaliklari uzmani, 2 dis tabibi, 1 mikrobiyoloji uzmani, 1 biyokimya uzmani, 1 anestezi uzmani, 1 radyoloji uzmani, 6 pratisyen hekim, 1 eczaci ve 184 saglik çalisani olmak üzere 211 personelle 7 gün 24 saat saglik hizmeti sunmaktadir.ÜSTÜN TEKNOLOJI

Çagin gerektirdigi üstün teknolojiyle Yesilyurt Hasan Çalik Devlet Hastanesi bünyesinde gelismis mikroskop ve laporoskopi sistemiyle modern tasarimlara sahip ameliyathanelerde basarili operasyonlar yürütülmektedir. Hastane 2012’nin ilk sekiz ay itibariyle toplam 76 bin hastanin tedavi edildigi görüldü. Evde bakim ekibinin yataga bagimli 34 hastaya evinde hizmet verdigi, gerekli tibbi destegi 2012’de 200 hastaya ev ortaminda sundugu aktarildi. Saglik Bakanligi tarafindan 2012’nin 1’inci dönem hizmet kalite standardi degerlendirme kapsaminda hastane puaninin 99,5’ten 100 oldugu bildirildi.

O AN UNUTULMADI

Sosyal yatirimlarla Malatya’da 9 yaslarinda yasadigi bir olaydan etkilendigine dikkati çeken Mahmut Çalik, “Dogumda zorlanan bir kadin Caliken köyünden Yesilyurt’a kizaklarla getirildi, burada bulunan arabayla Malatya’ya götürüldü. Eger kasabamizda hastane olsaydi, o kadina orada müdahale edilebilecekti. Ben de bu olayi hafizama kazidim, sartlar uygun oldugunda 1993’de Malatya Yesilyurt Hasan Çalik Devlet Hastanesi’ni yaptirdim. Bütün cihazlariyla devlete teslim ettim. Hastanemizde geçen yil 140 bine yakin kisi muayene olmus. Bütün bunlar beni mutlu ediyor” dedi.5 BIN KISIYE ISTIHDAM

“Hayatim boyunca sürekli bir hedef belirledim, hiçbir zaman hedefsiz hareket etmedim” diyen is adami Mahmut Çalik, sunlari belirtti:  “Isime basladim, büyüttüm, hedeflerime dogru emin adimlarla ilerledim. Çalik Holding Yönetim Kurulu Baskam Ahmet Çalik da fabrika kurdu. Bütün amacimiz tüm gücümüzle ve en önemlisi de dürüst çalismaktir. 2 bin 500 kisi benim yanimda 2 bin kisi de oglum Ahmet Çalik’in yaninda çalisiyor. Malatya’da 5 binden fazla kisiye istihdam sagliyoruz. Aileleriyle 20 bin kisiye destek vermis oluyoruz. Iste bu benim en büyük mutlulugum. Bizi görenler de bölgeye yatirim yönlendirdi, bu da beni ayrica memnun ediyor. Bölgemize sagladigim istihdamin yaninda, sosyal sorumluluk alaninda da desteklerim bulunuyor.”

KEFEN DISARDAN GELIRDI

1950'lere kadar Türkiye’nin 5 metrelik kefeni ithal ettigini animsatan Mahmut Çalik, “Bu azim ve güçle çalismaya, üretmeye, yeni is imkanlari olusturup, istihdami artirmaya, ihracatla ülkemize faydali olmaya devam edecegim. Çalisma hayatina ilkokul dönemlerinde basladim. 72 yildan beri tekstilciyim. Türkiye'de 1950'lere kadar 5 metre kefen bezi Amerika'dan geliyordu. Bugün tekstil sanayi çok gelisti. Türk milleti, 225 milyon insani giydirdi” diye konustu.

GELECEGI MASMAVI…

“Malatya Inönü Üniversitesi, Turgut Özal Tip merkezi Malatya'miza bir Günes gibi dogmustur. Malatya'mizin büyümesinde, gençlerimizin yetismesinde büyük faydasi olmustur” diyen Çalik, sunlari kaydetti: “ Üniversitede yetisen gençlerimizin, pazarlama ve teknik eleman olarak, Türkiye'nin yüzünü güldürecegine inaniyorum. Piril piril gençlerimiz yetisiyor. Gençlerin iyi okuyup, dünyayi incelemesi lazim. Basarinin anahtari okumaktir. Ben Türkiye'nin büyük devletler içine girecegine inanmisim. Türkiye'nin gelecegini masmavi deniz gibi görüyorum.”

Bayragin ve ezanin sonsuza kadar yasamasi için çalisacagi dile getiren Mahmut Çalik, “Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in basinda bulundugu hükümet, Dünya’da sikinti oldugu halde, ülkemize huzur ve bolluk getirmistir. Kendisine ve hükümetine tesekkür ediyorum. Allah, saglik versin. Ben Mahmut Çalik olarak, devletimizin, cumhuriyetimizin, bayragimizin, ezanimizin sonsuza kadar yasamasi için mücadeleme devam edecegim” dedi.

HEDEF BÜYÜDÜ

Malatya’nin Yesilyurt ilçesinde 1932’de Dünya’ya gözünü açan Mahmut Çalik, 1972’de Malatya’da Iplik Fabrikasi kurdugunu belirterek, sunlari aktardi: “Ailecek tekstil sektörüyle ugrasiyorduk. Ama ben çevredeki esnafi dolasiyor, hangi isi nasil yaptiklarini sürekli gözlemliyordum. Ilkokul yillarindaki bir okul gezisinde bize Sümerbank fabrikasini gezdirdiklerinde ise bu isi yapma hedefim yavas yavas olusmustu. Atatürk ve Ismet Inönü tarafindan yapilmis bu büyük fabrikayi gördügümde, ’tamam bu benim isim’ dedim ve bu is üzerine kendimi gelistirmeye karar verdim. Sümerbank’i gördügümde Onunun daha büyügünü yapmayi amaçlamistim ve bu hedef için ugrastim. Sonuçta hedeflerimi basarmis olmaktan mutluyum.”

Malatyali is adami Mahmut Çalik, 1972’de sirket kurdu. Tekstil alaninda faaliyet gösterdi. 2 bin 500 çalisaniyla, 2 bin metre kare kapali alanda 6 sirketle tekstil sektörüne damgasini vurdu. Üretilen malin yüzde 50’sini ihraç eden Çalik, 245 milyon liralik sirket cirosuyla tekstil sektöründe önde gelen is adamlarindan biri oldu.