Siyaset
Giriş Tarihi : 03-11-2021 07:04   Güncelleme : 03-11-2021 11:10

Yeşilyurt’ta 2,5 Yılda 74 Proje Tamamlandı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, göreve geldiği 2,5 yılda ilçeye 74 proje ile 304 milyon TL’lik yatırımların yapıldığını aktardı. 2021 yılı için ayrılan 278 Milyon TL’lik bütçede yüzde 95 civarında bir gerçekleşme olacağını belirten Çınar, hiçbir şekilde kredi çekilmediğini ve Belediyenin borçlanmadan bir yılı daha bitireceklerini söyledi

Yeşilyurt’ta 2,5 Yılda 74 Proje Tamamlandı

Yeşilyurt’un doğal zenginliklerini yeni yatırımlarla ön plana çıkarmaya devam eden Yeşilyurt Belediyesi, 2,5 yıl içerisinde 74 projeyi vatandaşların hizmetine sundu. Yeşilyurt’taki yaşam kalitesi her geçen gün daha iyi bir noktaya ulaşırken, hayata geçirilen projelerle birlikte bütçe planlı bir şekilde kullanılıyor.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Belediyenin öz kaynakları ile bütçenin planlı kullanıldığını belirterek, ”Yeşilyurt Belediyesi olarak 2021 bütçemiz 236 milyon TL idi. Kendi imkanlarımız ve geliştirdiğimiz kaynaklarımız imar, TOKİ ve Milli emlak ile yapmış olduğumuz çalışmalar ile 236 Milyon TL’ye 42 Milyon TL ekleyerek 278 Milyon TL’ye çıkarttık. Şuanda gelir bütçemiz 226 milyon TL, gider bütçemiz 213 Milyon TL civarında. Yeni eklediğimiz rakam ile birlikte şuanda bütçemizin yüzde 81’ini kullandık. 2 ay var yılın bitmesine. Kalan bu kasım ve aralık aylarında muhtemelen yüzde 95 bandında yüksek bir başarı oranı ile bütçemizi tutturacağız.” dedi.

2022 yılı için 346 milyon TL’lik bir bütçenin belirlendiğini ve ilçedeki her bin vatandaş için 1 Milyon TL’lik hizmet planının yapıldığını kaydeden Başkan Çınar, ”Önümüzde 2022 yılı için bütçemizi 346 milyon TL’ye çıkardık. Yeşilyurt Belediyesi olarak her bin vatandaşımıza 1 milyon TL’lik bir hizmet planı yaptık. İlçemizin nüfusunun yıl içerisinde 346 bin civarında olacağını düşünüyoruz. Böyle bir hedef belirledik kendimize. Büyükşehir Belediyesi’nden sonra en yüksek bütçe bu. Yeşilyurt Belediyesi olarak bir kuruş kredi almadık ve bir kuruş bile borçlandırmadık. Tamamen kendi öz kaynağımız ile emlak, imar ve arsa yönetimi ile fiyat dengelemesi yapılaması ile bu seviyeye ulaştık.” sözlerini kullandı.

Kredi kullanmadan borçsuz bir şekilde çalışmaların yürütüldüğünü vurgulayan Başkan Çınar, ”Elhamdülillah şuanda başlayıp da bitiremediğimiz bir projemiz yok. Birkaç projemizin fizibilite çalışması devam ediyor. Genel manada projelerimizin yüzde 70’inde fiziki gerçekleşme var. 2 buçuk yılda da 74 projemiz bitti. Devam eden projeler de vardı. Yeni ihale ettiğimiz projelerimiz de vardı. Bunu rakamsal değeri de 304 milyon TL. Halen devam eden projelerimiz de var. Bizler neye güvendiysek, neye gözümüz kestiyse hemen girişip yapmışızdır. Çok şükür göreve geldiğimiz günden bu yana Belediyemizi kredi alarak borçlandırmadık.” ifadelerine yer verdi.

Geleceğin Yeşilyurt’un hep birlikte inşa ettiklerini belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt Belediyesinin geleceğe dönük dev yatırımlarından Beylerderesi Şehir Parkı, Yeni Belediye Hizmet Binası-Millet Bahçesi, Emanet Çarşısı, Tarihi Yeşilyurt Konakları, 8 Adet Müze, Tarımsal Üretim ve AR-GE Sahası, Spor Tesisleri, Semt Pazarları, Yöresel Ürünler Çarşısı, Güneş Enerji Santrali, Yeşil Gıda Market, Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisi, Kentsel Dönüşüm Projeleri, Millet Kıraathaneleri, Kültür ve Sanat Merkezleri, Sportif, Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler, Yol Açma, Genişletme, Sıcak Asfalt ve Sathi Kaplama Çalışmaları, İmar Yollarının Açılması, Park Projeleri, Sosyal Tesisler ve Sokak Sağlıklaştırmaları Projeleri başta olmak üzere tüm yatırımların vatandaşın hizmetine sunulduğunu söyledi.

>>> Ebubekir Atilla