Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 19-04-2021 01:56   Güncelleme : 19-04-2021 01:56

Yeşilyurt Sinema Sektörünün Gözdesi Oldu

Yeşilyurt İlçesinin tarihi ve doğal güzellikleri Dizi ve Sinema sektörüne cazip geldi. Zalo, Gizemli Köy, Hanzap, Bakıcı, Koku, Son Arzu adlı filmlerin ardından Girift dizisine ev sahipliği yapan ilçe adeta Film Platosuna döndü.

Yeşilyurt Sinema Sektörünün Gözdesi Oldu

 

Yeşilyurt Belediyesi tarafından restorasyonu yapıldıktan sonra tarihsel kimliği ve görüntüsüne yeniden kavuşan Tarihi Yeşilyurt Konakları, Anadolu kültürünü yansıtan mekanları, müzeleri ve baştan aşağıya değişen yapısal hüviyetiyle sanat dünyasının dikkatini çekmeyi başardı.

Anadolu kültürü ve medeniyetinin tüm unsurlarını içerisinde barındıran Yeşilyurt’un sosyal, kültürel ve tarihi zenginliklerini daha geniş kesimlere ulaştırmak amacıyla restorasyonu tamamlanan Tarihi Yeşilyurt Konaklarının kapılarını sinema, dizi ve klip yapımcılarına açtıklarını belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, "Ülkemizde önde gelen yönetmen, oyuncu, rol alan ve emek veren birçok kişiyle tanıştık. Haliyle film ve dizi için kurulan yapay alanlar ve diğer ürünlerin dünyanın masrafı olduğunu öğrendik. Biz de ilçemizde bunların doğal olanı var dedik. Yönetmenlere, gelin film ve dizilerinizi burada çekin dedik. Onlar da gelip beğendiler. Şu an iyi bir aşamadayız. İleride daha çok kişiyi bekliyoruz." dedi.

Kadim Çırmıhtı’nın tüm zenginlikleriyle doğal bir film platosu olduğunu ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, toplumların gelişmesinde sanatın çok büyük bir rol oynadığına dikkat çekip, Anadolu kültürünün tüm unsurlarına sahip Yeşilyurt’un kısa zamanda birçok sinema, dizi ve klip çekimine ev sahipliği yapacak düzeye geleceğini söyledi. Başkan Çınar,” Kültürel ve tarihi mirasa sahip bölgeleri, doğal ve tabiat güzellikleriyle doğal bir film platosu olan Kadim Çırmıhtı’nın sakin ve mistik atmosferinin yanı sıra esnafları ve mahalle sakinlerinin de misafirperver ve güler yüzlü oluşları, film ve klip yapımcılarının rahat, güvenli ve sakin bir ortamda işlerini yapmalarını sağlıyor.  Kadim Çırmıhtı’mızın tüm güzelliklerinin daha fazla tanınması, bilinmesi ve yakından yaşanması adına hayata geçirdiğimiz restorasyon ve dönüşüm projelerimizin meyvelerini toplamaya başladık. Lezzet Caddesindeki Tarihi Yeşilyurt Konaklarımızın yanı sıra sokak ve cephe sağlıklaştırmaları projelerimizle farklı bir kimliğe ulaşan caddelerimiz, sokaklarımız, evlerimiz ve işyerlerimizin dikkat çeken görüntüsü, sanat dünyasının da ilgisini çekmeyi başardı. Belediye olarak bölgemizin tanıtımını güçlü bir zeminde yapmak adına etkinliklerimiz devam ederken, film, dizi ve klip çekimi yapmak isteyenlere kapılarımızı sonuna kadar açtık.” İfadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER