Spor
Giriş Tarihi : 11-07-2021 19:57   Güncelleme : 11-07-2021 19:57

Yeşilyurt Güreş Sahasının Temeli Törenle Atıldı

​​​​​​​ Kiraz Festivallerinin açılış törenleri, karakucak güreşleri ve farklı etkinliklere uzun yıllardır ev sahipliği yapan Çırmıhtı ile özdeşleşmiş Güreş Sahası ile Ahmet Atılgan Parkının olduğu bölgede hizmete sunulacak Yeşilyurt Güreş Sahasının temel atma töreni gerçekleştirildi. Bir yıl içinde tamamlanması planlanan tesis içinde Karakucak güreşlerine bölgesel anlamda yeniden canlılık kazandırılması amaçlanıyor.

Yeşilyurt Güreş Sahasının Temeli Törenle Atıldı

Çırmıktı Ahmet Atılgan Parkında gerçekleşen töreninin açılış konuşmasını yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, seçimlerde ki vaatlerini büyük bir emek ve gayretle çalışarak vatandaşların hizmetine sunmaya devam ettiklerini kaydederek, tarihi karakucak güreşlerinin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere ev sahipliği yapacak şekilde yeniden dizayn edilecek olan Güreş Sahasıyla bölgenin tanıtımına güçlü bir destek daha sunacaklarını söyledi.

 Yeşilyurt Güreş Sahasının iç ve dış mimarisinin yanı sıra sportif ve sosyal mekanlarıyla etkileyici bir görüntüye sahip olacağını belirten Başkan Çınar, “31 Mart 2019’daki mahalle seçimlerde taahhüt ettiğimiz 45 vaadimiz arasında yer alan ‘Yeşilyurt Güreş Sahası’ projemizin temelini Allah’a şükürler olsun ki bugün kıymetli misafirlerimizin teşrifleri ile atıyoruz. Hemşehrilerimize verdiğimiz sözleri teker teker yerine getirmenin onurunu yaşıyoruz. Bu güzel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan tüm katılımcılara öncelikle teşekkür ediyorum. Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz ancak Pandemi nedeniyle iki yıllık süreçte iptal ettiğimiz Kiraz Festivallerimizde gerek açılış törenleri gerekse de karakucak güreşlerimize ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan, bölgeyle özdeşleşmiş Güreş Sahamızın geleneksel yapısını ve anlayışını modern bir projeyle ön plana çıkartacağız. İlçemizin eski yerleşim yeri olan Çırmıhtıyı ziyaret edenlerin doğal güzellikleriyle birlikte huzurlu ve sakin bir yapıya sahip olması nedeniyle tercih ettikleri ancak yenilenmesine büyük bir ihtiyaç duyulan Ahmet Atılgan Parkımız ile Güreş Sahamızı, bölgemizin güzelliklerine yakışır bir hüviyete inşallah ulaştıracağız. Alanın etrafındaki binaların depreme dayanıksız olması nedeniyle gerekli kamulaştırma işlemlerinden sonra alanı da genişleterek projemize hız verdik.” dedi.

Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç’te ata sporu karakucak güreşlerinin yaşatılması adına önemli bir projenin Yeşilyurt’ta hizmete sunulacağını ifade ederken, “Kültürel ve geleneksel tarihimizde özel bir konumda olan, nice pehlivanların yetiştiği, Kırkpınar gibi dünyanın da takip ettiği güzel organizasyonlarla ismini duyuran milli sporumuz karakucak güreşlerimizin nesilden nesile aktarılması büyük önem taşımaktadır.Yeşilyurt Belediyemizde özel bir projeyle bu tarihi sporumuzu gelecek nesillere taşımış olacak, emek ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Yeşilyurt’un eski yerleşim yeri olan Çırmıhtının kadim değerlerinin korunmasına yönelik hayata geçen yatırımlardan dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ı tebrik eden AK Parti Milletvekili Hakan Kahtalı ise, “ Belediye Başkanımız göreve geldiği günden beri çok güzel hizmetler sunuyor.Lezzet Caddesi başta olmak üzere konaklar, müzeler, sokak sağlıklaştırmaları ve meydan düzenleme gibi hizmetler bu bölgenin değerini ön plana çıkartıyor.Ahmet Atılgan Parkı ile Güreş Sahamızın yenilenmesi gerekiyordu.Pehlivanımız Hanifi Hocamızın ve mahalle sakinlerimizin de bu yönde ciddi talepleri vardı. Geçen yıl kentimize teşrif eden Gençlik ve Spor Bakanımızın Belediye Başkanımızın ısrarlıyla burayı ziyaret etmesi ve ortaklaşa buraya güzel bir tesis kazandırma istekleri süreci temel atmaya kadar getirdi. Buraya çok güzel, modern, daha kullanışlı ve ihtiyaçlara tam manasıyla cevap veren güzel bir spor ve park yatırımı kazandırılacak. Çırmıhtımız bu ve benzeri tüm yatırımlarla daha güzel hale gelecektir.” diye konuştu.

Yeşilyurt Güreş Sahasının Yeşilyurt’a hayırlı olmasını temenni eden AK Parti Milletvekili Ahmet Çakır ise, “ Yeşilyurt’un korunması gereken özel değerlerinin muhafaza edilmesinde Yeşilyurt Belediyemizin gayretlerini yakından görüyoruz. Çırmıhtının doğal zenginlikleri, tarihsel ve kültürel değerlerinin korunması, atıl vaziyetteki alanların da iyileştirilip yeniden hizmete sunulmasını önemsiyoruz.Belediye Başkanımızı ve ekiplerini hizmetlerinden dolayı kutluyorum. Yeşilyurt’un tüm bölgelerindeki değişim ve dönüşüm hizmetleri bizleri onurlandırıyor. Gençleri spora yönlendirecek alt yapılar ve tesislerde bu anlamda büyük önem taşıyor.Atıl vaziyette, ömrünü tamamlamış olan buradaki Güreş Sahamızın yeniden dizayn edilip sosyal, sportif ve kültürel mekanlarla bir kompleks hüviyetine kavuşturulacak olması, Yeşilyurt’un değerlerine, özelliklerine ve güzelliklerine yeni güzellikler katacağına inanıyorum.” diye konuştu.

‘Yeşilyurt Güreş Sahası’ inşaat alanında düzenlenen temel atma törenine; AK Parti Milletvekili Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı, Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay, AK Parti ve BBP İl Başkan Yardımcıları, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya, AK Parti Yeşilyurt Kadın Kolları Başkanı Esin Tanrıverdi, Sivil Toplum ve Meslek Örgütleri Başkanları, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ebubekir Kayhan, Mahalle Muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

A.Vahap Kaygusuz – A. Nihat Yavuz