Röportaj
Giriş Tarihi : 02-12-2021 07:04   Güncelleme : 02-12-2021 07:04

Yeşilyurt Belediyesi Tarım Belediyeciliği Alanında İddialı

Neredeyse kaybolmak üzere olan 44 çeşit sebze tohumunu kayıt altına aldıklarını ve geleneksel yöntemlerle çoğaltarak çiftçilerin yeniden ata tohumları ile üretim yapmasını sağladıklarını belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın yerli üretimi artırmak ve teşvik etmek adına ülke genelinde yürüttüğü İyi Tarım Uygulamalarını, Yeşil Gıda Seracılık Alanımız ve Tarımsal Üretim ve AR-GE Sahamızda hayata geçirdiğimiz farklı projelerle desteklemeye devam ediyoruz.” dedi.

Yeşilyurt Belediyesi Tarım Belediyeciliği Alanında İddialı

Gençlik yatırımları ile ödüller alan Yeşilyurt Belediyesi, tarım alanında da örnek projelere imza atıyor. Bünyesindeki Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ile Ata Tohumu projesini faaliyete geçiren Yeşilyurt Belediyesi, bu alanda en etkin faaliyetleri yürüten Belediye oldu. Ata Tohumu projesi ve çiftçilere yönelik uygulanan tarımsal destekler kapsamında bilgi almak için bu haftaki röportajımızı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile yaptık.

Öncelikle Ata Tohumu Nedir?

Ata tohumu genetiğiyle oynanmamış, herhangi bir laboratuvar ortamında müdahaleye maruz kalmamış tohumlardır. Bu sayede nesilden nesille aktarılabilir ve yeni ekim dönemlerinde yeniden tohum alma gerekliliğini ortadan kaldırır. Ata tohumlarının en bilinen özellikleri tamamen doğal koşullardan elde ediliyor ve üretiminin doğal yollardan sağlanıyor olmasıdır.

Belediyenizin yürüttüğü Ata Atohumu Projesi Hangi Aşamada?

Tarım ve Orman Bakanlığımızın ülke genelinde hayata geçirdiği İyi Tarım Uygulamalarına Sera Alanımız ve Tarımsal Üretim-AR-GE Sahamızdaki 100’de 100 yerli tohumlardan üretimi yaptığımız doğal ürünlerle desteklerimizi sürdürmekteyiz. Tarım Belediyeciliğinde örnek hizmetleri hayata geçirip Yeşilyurt’umuzun adını ülke genelinde duyurmak adına başlattığımız çalışmalarımızı farklı projelerle destekliyoruz. Bu kapsamda; çeşitli üretici ve gönüllü çiftçilerimizden temin ettiğimiz ata tohumlarını seralarımızda, ilaçsız yöntemlerle yetiştirmeye başladık. Yeni sezonda hasat ettiğimiz sebzelerimizi eski usullerle ambalajlayıp depoladık. 2022 bahar döneminde yeni çeşit ürünlerimizi arşivimize ekleyip çoğaltılması ve kayıt altına alınması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ata tohumuyla elde edilen bitkiler yüksek mineral ve vitamin değerlerine sahiptir. Bu yüzden sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme için büyük öneme sahiptir. Bizlerde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’müz ile ülkemizin farklı yörelerinden ve bölgemize has tohumların toplanarak uygun koşullarda çoğaltılıp 44 çeşit sebze tohumunu kayıt altına aldık. Bu tohumlardan bazıları Uraz Patlıcanı, Sena ve Dila Biberi, Çeri Domatesi, Pembe Domates, Bal Kabağı, Kekik, Köy Tipi Salatalık, Mısır’dır.

Çiftçilere Yönelik Tarımsal Desteklerinizden Bahsedebilir Misiniz?

Yeşilyurt ve bölge çiftçisine üretimine destek amaçlı üretimini yaptığımız sebze fidelerinin domates, biber, salatalık, patlıcan gibi dağıtımını gerçekleştiriyoruz. 2020 ve 2021 yıllarında toplamda 300 binin üzerinde sebze fidesi dağıtımı gerçekleştirildi. Tarımsal üretimde katkı için yola çıkarken çiftçimizin giderlerini azaltmayı hedefledik. Mevsimlik sebze fidesi projemiz bu sayede gelişti.

Toplamda 400 bin metrekare alanda bitkisel üretim sağladık. Bu sayede 2,5 yıl boyunca 1600 ton bitkisel üretim yapıldı. Çiftçimiz 600bin TL olan fide bedelinden tasarruf etti.

Çiftçilerimize tarımsal üretimlerinde çeşitliliği vurgulamak için bazı ürünlerimizi ve yetiştirme yöntemlerini de yerinde uygulamalı olarak gösteriyoruz. Bunların başında örtü altı yetiştiriciliği ile çilek üretimi geliyor, bunun ikinci uygulaması olarak; Salep bitkisini seçtik. Katma değeri yüksek, sağlık açısından çok faydalı ve yöremizde yetişebilen bir ürün. Tarım Bakanlığı hibe programı ile sürece dahil olduk. Üretim belgemizi ve sertifikamızı aldık. Yakın zamanda tohum dikimine başlayacağız. Çiftçilerimize her zaman olduğu gibi tüm süreci paylaşacağız.

Tarımda girdi maliyetlerinde artışa neden olan tohumların dağıtımını gerçekleştirdik. 100 bin metrekare alanda Seymen çeşidi Arpa ve Kızıltan Buğdayını yetiştirdik. Kadın çiftçilerimiz başta olmak üzere toplam 20 ton hububat tohumunu çiftçilerimize ücretsiz ulaştırdık.

Tarımda daha az kimyasalın kullanılması için koruma tedbirlerimizden kiraz sineği zararlısı için sarı yapışkan tuzaklarımızı çiftçilerimize dağıttık.

Yerli ürünlerimizden olan Yeşilyurt Dalbastı Kirazına ve Kozluk Vişnesine Coğrafi İşaret Belgesi kazandırıldı. Aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığıyla ortak yürüttüğümüz projemizde Modern tarım tekniklerinin kullanıldığı Gündüzbey ve Elemendik de kurulan 50 bin metrekare kiraz ve vişne bahçesi bulunmaktadır.

Tarımsal Üretim ve Ar-ge sahamız da ürettiğimiz Nohut ve Fasulyeyi de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza emanet çarşımızda ulaştırdık

Tarımsal Faaliyetler Kapsamında Büyük İşler Yapıldı. Peki, Belediyenin Giderlerini Azaltmak İçin Yapılan Uygulamalar Nelerdir?

Cumhuriyet Örnekköyde kurduğumuz Tarımsal Üretim ve Ar-ge sahamız ürettiğimiz toplamda 75 bin metrekare Rulo Çimi mevcut park bahçelerimizin, millet bahçesinin peyzaj alanlarında kullanıyoruz. Mevsimlik süs bitkilerinden, yedi farklı renkteki 110 bin Hercai Menekşe yetiştirerek ilçemizin parklarına, refüjlerine dikimlerini gerçekleştirdik. 20 bin adet Lavanta fidesinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Lavanta bahçesi oluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor.Mazı, karaçam, erguvan, çam, ateş dikeni gibi Orman Fidanlarının üretimin gerçekleştirerek Daha Yeşil bir Yeşilyurt için çalışıyoruz…

Gerek kendi tarım alanlarımız gerekse de ilçemizin farklı bölgelerinde çiftçilerimiz tarafından üretimi yapılan sebze ve meyvelerimizi sosyal tesislerimiz ve yemek fabrikalarımızda ki menülerimizde değerlendirirken, çiftçilerimizin ev bütçelerine katkı sağlamak adına yaş ve kuru ürünleri belirlediğimiz pazar alanları ile Yeşil Gıda Market ve Yöresel Ürünler Pazarımızda ki tezgahlarda satışını yapmak adına da desteklerimiz devam etmektedir.

>> Ebubekir Atilla’nın Röportajı