Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 00:07
Advert

Advert

Yeşilyurt Belediyesi Kayısıyı ve Kirazı Korumak İçin Harekete Geçti

Malatyalı çiftçinin son yılarda kâbusu haline gelen ve hayallerini yıkan don olayının ürünlere zarar vermemesi için arayışa giren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar İklimlendirme makinası alacak. İlk olarak deneme makinası temin edeceklerini ve elde edilen sonuca göre makinaları alacaklarına vurgu yapan Başkan Çınar, her bir makinanın yaklaşık 50 bin metrekarelik bahçede etkili olduğunu söyledi

Malatya
Giriş Tarihi : 09-06-2022 21:05
Yeşilyurt Belediyesi Kayısıyı ve Kirazı Korumak İçin Harekete Geçti

Göreve geldiği günden bu yana vadettiği tüm projeleri bir bir hayata geçiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, son dönemlerde stratejik bir sektör haline gelen tarım alanında da önemli çalışmalara imza atıyor. Tarımsal projelerine yönelik gazetemize özel açıklamalarda bulunan başkan Çınar, şu ifadelere yer verdi; “ Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurduk. Seracılık ile işe başladık. Tarım alanlarının korunmasına yönelik projemiz oldu. Her yıl düzenli olarak fide dağıtımında bulunuyoruz, yine düzenli olarak Meyve Fidanı dağıtımımda bulunuyoruz. Hayvancılık yapan üreticilerimize yönelik olarak hayvanlarını sulayabilecekleri sulaklar ve yemlik olarak kullanabilecekleri sıvat dağıtımında bulunduk.  Kadın Çiftçilerimize yönelik arpa buğday tohumu da dağıttık.  Bu günlerde hasadını yapacağız. Örnek kiraz ve vişne bahçesi uygulamamız devam ediyor. Bu çalışmamız ikinci yılında. Kirazlılarımız şu anda büyüyorlar. Onların bakımını yapıyoruz.

ÜRÜNLER DONDAN ETKİLENMEYECEK

Yöresel ürünler pazarımız için yer ve destek arayışındayız. Bütçesini ayarlamak gerekiyor. İlçemizin tanıtımıyla alakalı olarak geçen hafta Tarım Şehirleri Belediyeler Birliği programına Konya’da katıldık. Burada  şehrimizin, kayısını, kirazını daha iyi nasıl tanıtırız.  Bu konuda Adana’da bir makine var. Onu görmeye gittik. Bu yıl  bir iki tane örnek almayı düşünüyoruz.   Deneme makinesi temin etmeyi planlıyoruz. Sonuçlarına göre makinaların sayısını artırmayı hedefliyoruz. her bir makine yaklaşık 50 bin metrekarelik kayısı ve Kiraz bahçesinin dondan etkilenmemesi için  iklimlendirme yapıyor

TARIMSAL ÜRETİM AR-GE MERKEZİMİZ VAR

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüzü aktif olarak kullanıyoruz. Tarımsal üretim Ar-ge merkezimiz var. Örnekköy mahallemizde. Orada kendi çimimizi kendimiz üretiyoruz.   İnşallah yakın zamanda çimlerimiz çıkacak. Onları yapmış olduğumuz parklara naklediyoruz.  Fidan yetiştiriciliği yapıp kendi yetiştirildiğimiz fidanları kullanıyoruz, yine ihtiyacımız olan çiçekleri kendimiz yetiştiriyoruz.  Hem kendi ihtiyacımız için hem de üreticilerimizin ürünlerinin desteklenmesi için çabalarımız var.

YEŞİLTEPE SEMT PAZARI HİZMETE GİRİYOR

 “Yeşiltepe’de  2’nci  semt pazarımız hizmete girecek.  Özellikle kırsal mahallelerimizde kendi ürünü üreten üreticilerimize semt pazarlarımızda yer vereceğiz. Bulgurunu, peynirini, orada ürettiği salçasını kayısısını ya da önemsediği, satılması istediği bir ürünü rahatlıkla satabilir. Kadın üreticilerimize yönelik bu tür destekleme çalışmalarımız var.  Konuyu biraz daha tanıtırsak hem oradaki üreticiye bir destek olur, hem de şehirdeki kişi kimden aldığını bilir ve belediyede bu arada aracı olarak iki tarafa bir katkı sunar.  Alan ekonomik olarak birinci elden aldığı için, satan da sattığı için kazançlı olur. Böylece de tarımla ilgili bir desteklerimiz devam edecek bunları önemsiyoruz.”

>>A. Vahap Kaygusuz – Nihal Ağca (Özel Haber) 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR