Malatya
Giriş Tarihi : 16-03-2017 16:23   Güncelleme : 16-03-2017 16:23

Yesilay, UBER Davasinin Takipçisi Oldu

Sigara yasagini ihlal ettigi için uyaran soförü darp eden yolcuya hapis cezasi geldi. Yesilay, halk sagligi savunuculugu adina bu davanin takipçisi oldu

Yesilay, UBER Davasinin Takipçisi Oldu

UBER takside sigara içen müsterisini uyardigi için darp edilen soför hakkindaki dava sonuçlandi. Sigara ihlali dolayisiyla Yesilay’in yakin takipçisi oldugu davada taksiciyi darp eden yolcu hapis cezasi aldi. Geçen yil Ekim ayinda Istanbul Taksim'de, UBER taksi uygulamasinda çalisan bir soför, araçta sigara içen yolcusunu uyarinca, yolcu tarafindan darp edilmisti. Araçtaki güvenlik kamerasi görüntülerinin medyada yer almasi nedeniyle kamuoyunun gündemine düsen olay mahkemeye tasinmisti.

YASAKLARIN UYGULANMASINDA DESTEGIN ARTMASI…

Bir asra yakin zamandir bagimliliklarla mücadelede koruyucu, önleyici çalismalar yürüten Yesilay, sigara yasaklarinin uygulanmasina toplumsal destegin artmasi ve vatandasin haklarina sahip çikmasi için savunuculuk çalismalari yürütmekte ve bu gibi durumlarda vatandasin yaninda yer alarak gereken destegi saglamaktadir. Bu alanda farkindalik saglayacak egitim programlari ve projeler hayata geçiren Yesilay, baskasinin sigara dumanina maruz kalmanin bir insan hakki ihlali oldugundan yola çikarak dumansiz hava sahasi çalismalarina destek veriyor. Halk sagligi savunuculugu yürüten Yesilay, takside sigara içilme olayinda mahkemeye bilgi verdi, sürecin ve alinan kararin takipçisi oldu.

 

TOPLU TASIMA ARAÇLARINDA YASAK

 

Ülkemizde taksiler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu ve benzeri toplu tasima araçlarinda sigara ve diger tüm tütün ürünlerinin içilmesi 4207 sayili Tütün Ürünlerinin Zararlarinin Önlenmesi ve Kontrolü Hakkinda Kanun’la yasaklanmis bulunuyor. Bu araçlarda sigara içilemeyecegine dair uyari levhasinin asilmasi da yasayla zorunlu hale getirildi.  Tütünle Mücadele Eylem Plani'na göre, çocuklarin faydalandigi tüm açik alanlar, yürüyüs yollari, spor yapilan aletli egzersiz alanlarinda da sigara içilmesi yasaklandi. Ayni zamanda havaalani, otobüs terminali, tren gari, alisveris merkezi, sinema, tiyatro, saglik kurum ve kurulusu gibi insanlarin yogun oldugu yerlerin giris kapilarina 5 metre mesafede sigara tüketilmesine izin verilmiyor. Genisletilen yasal düzenlemeyle, üzeri açilip kapanabilen dizayna sahip mekânlarin içerisinde de sigara içilmesi yasaklandi. Kamu kurum ve kuruluslarinin açik alanlarinin sadece yüzde 30'unda sigara içilmesine izin veriliyor. Ayni kurumlarda sigara içme alanlarinin giris kapisinin 10 metre uzaginda olmasi gerekiyor.

 

OLDUKÇA BASARILI SONUÇLAR ALINDI

 

Kapali alanlarda sigara yasaginin toplum tarafindan benimsenmesi nedeniyle bu alanda oldukça basarili sonuçlar alindi. Yesilay da mevcut ve yeni yasal düzenlemelerin de toplum tarafindan benimsenmesi için halk sagligi çalismalarini sürdürüyor; vatandasin yaninda yer alarak olaylarin da takipçisi olmaya devam ediyor.