Malatya
Giriş Tarihi : 12-02-2017 17:10   Güncelleme : 12-02-2017 17:10

Yesil Dedektör Artik Aktif

Yesilay, Saglik Bakanligi ve Dünya Saglik Örgütü birlikteliginde Dünya Sigarayi Birakma Günü dolayisiyla düzenlenen programda, sigara yasagina yönelik ihlallerin tek tusla bildirildigi Yesil Dedektör mobil uygulamasi tüm Türkiye çapinda aktif hale getirildi

Yesil Dedektör Artik Aktif

Dünya Sigarayi Birakma Günü dolayisiyla Yesilay, Saglik Bakanligi ve Dünya Saglik Örgütü “Tütünle Mücadelede Güncel Adimlar” çalistayi düzenledi. Programa Saglik Bakani Prof. Dr. Recep Akdag, Yesilay Genel Baskani Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Saglik, Aile, Çalisma ve Sosyal Isler Komisyonu Baskani Prof. Dr. Vural Kavuncu, Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Saglik Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Türkiye Halk Sagligi Kurumu Baskani Prof. Dr. Irfan Sencan ile Dünya Saglik Örgütü’nden birçok uzman katildi. Programda sigara yasagina yönelik ihlallerin tek tusla bildirilmesi amaciyla Yesilay ve Saglik Bakanliginin gelistirdigi ve 9 Subat 2017 itibariyle tüm illerde aktif hale getirilen Yesil Dedektör mobil uygulamasi, Erzurum’dan yapilan canli baglantiyla uygulamali olarak tanitildi.

IHLAL EDILDIGINI TESPIT ETTIGINIZ AN…

Erzurum’daki bir mekâna yapilan baglantida Yesil Dedektör uygulamasiyla sigara ihlali bildirimi yapildi. Mekâna gelen Il Halk Sagligi Müdürlügü’ne bagli ekiplerin denetimi izlendi. Programin sonunda Saglik Bakani Akdag ve Yesilay Baskani Öztürk, Türkiye haritasi üzerinde tüm illerde Yesil Dedektör’ü aktif hale getirdi. Dünya Saglik Örgütü uzmanlari Jean Tesche ve Anna Garsiaise ise dünyada tütün vergilendirme uygulamalari ile düz paket uygulamasi konularindaki çalismalari anlatti.

AKDAG: “TÜTÜN ENDÜSTRISININ OYUNLARINI YIKACAGIZ”

Programda yaptigi konusmada Türkiye’nin sigarayla mücadelesinin dünyaya örnek oldugunu söyleyen Saglik Bakani Prof. Dr. Recep Akdag, tütün endüstrisinin sigarayi gençlerde sözde çekici, kendini ispat edici olarak gösterdigini ama bu oyunlara artik Türkiye’nin gelmeyecegini; Saglik Bakanligi ve Yesilay olarak sigarayla büyük bir mücadele içinde olacaklarini vurguladi. Yesil Dedektör mobil uygulamasinin sigara ihlallerini bildirme noktasinda önemli bir çalisma oldugunu belirten Akdag, “Yesilay ile birlikte dumansiz hava sahamizi genisletecek, pasif içiciligi azaltacak, yasalarin uygulanmasini kolaylastiracak Yesil Dedektör’ü tüm Türkiye’de aktif hale getirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

YESILAY BASKANI ÖZTÜRK: “YESIL DEDEKTÖR’LE HAKKINIZI KORUYUN”

Programda konusma yapan Yesilay Genel Baskani Prof. Dr. Öztürk, her çocugun Yesilayci dogduguna vurgu yaparak, Yesilay’in önleyici, koruyucu, rehabilite edici çalismalarla gençligi ve gelecegi bagimliliklardan uzak tutmak için büyük bir mücadele içinde oldugunu söyledi. Bu kapsamda Saglik Bakanligiyla birlikte hayata geçirdikleri “Sigarayi Birak, Hayati Birakma” kampanyasi kapsaminda kamu spotlarinin TV’lerde yayinlanmaya basladigi bilgisini verdi.

BIR INSAN HAKKI IHLALIDIR

Sigaranin özellikle gençlere ve pasif içicilikle de topluma verdigi zarari azaltmak amaciyla yenilikçi çalismalar yaptiklarini söyleyen Öztürk, Yesil Dedektör uygulamasinin da dumansiz hava sahasina katki saglayacagini belirtti. Yesil Dedektör’ün sigara içmenin yasak oldugu alanlarda yapilan ihlali bildirecek bir uygulama oldugunu belirten Öztürk konusmasinda, “Baska birini sigara dumanina maruz birakmak bir insan hakki ihlalidir. Sigara içsin ya da içmesin tüm vatandaslarimizin sigaranin yasak oldugu yerlerde sigara içmeyenlerin haklarini korumasi gerekiyor. Bu uygulama hak ihlalinin önüne geçecek, ihlali bildirmeyi kolaylastiracak ve dumansiz hava sahasina katki saglayacak ” dedi.

YESIL DEDEKTÖR ARTIK TÜM ILLERDE AKTIF!

Yesil Dedektör mobil uygulamasi, Istanbul ve Ankara’daki pilot çalismalardan sonra 9 Subat Dünya Sigarayi Brakma Günü’nde tüm illerde aktif hale getirildi. Bugüne kadar 70 bine yakin indirme sayisina ulasan Yesil Dedektör, 2008 yilinda yürürlüge giren kapali mekânlarda tütün mamulleri kullanim yasasina uyulmasini saglamak, ihlallere karsi toplumda farkindalik olusturmak, tütün ürünlerini kullanmayan vatandaslarin haklarini korumak ve yasal haklari konusunda halki bilinçlendirmek amaciyla gelistirildi. Uygulamaya simdiye kadar 216 bin mekân eklendi, yaklasik 11 bin ihlal bildiriminde bulunuldu.

TELEFONUNUZA INDIRIN

Yasayi ihlal eden isletme ve müsterilerin ihlallerini azaltmayi amaçlayan bu mobil uygulama telefon veya tablet bilgisayara indirilerek kullanilabiliyor. Yesil Dedektör mobil uygulamasinda kullanici, ihlal bildirimini uygulama üzerinden konum ve mekân seçerek yapabiliyor. Saglik Bakanliginin denetim sistemine düsen bildirimler, saha denetim ekibine ulasiyor. Saha denetim ekipleri ise ihlal bildirimi yapilan mekâna ulasarak denetimlerini ve gerekli islemleri yapiyor. Alaninda tek olan bu uygulama Appstore ve Google Play platformlarindan ücretsiz olarak indirilebiliyor.