Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 19:29
Advert

Advert

Yerli Ürün Tesvik Edilecek

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci CNN TÜRK kanalinda Gülsen Coskun ile gündemi degerlendirdi. Bakan Tüfenkci röportajinda, Merkez Bankasinin yapmis oldugu indirimi memnuniyetle karsiliyoruz. Sebze ve meyvede ürün künyesi dönemini baslattik, kirtasiye ürünlerinde ise saglik açisindan denetimlerini yaptik” dedi

Türkiye
Giriş Tarihi : 22-09-2016 19:03   Güncelleme : 22-09-2016 19:03
Yerli Ürün Tesvik Edilecek

 

Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci CNN TÜRK kanalinda Gülsen Coskun ile gündemi degerlendirdi. Basbakan Binali Yildirim ekonomiye dair açiklamalarinin ardindan, merkez bankasi faiz indirimi kararini açikladi. Üst üste yedinci kez faiz indiren Merkez Bankasi, faiz koridorunun üst bandini yüzde 8,5'tan yüzde 8,25'e çekti. Politika faizini de yüzde 7.25'te sabit birakti. Para Politikasi Kurulu, son dönemde açiklanan veriler ve yilin üçüncü çeyregine dair göstergelerin iktisadi faaliyetin ivme kaybettigine isaret ettigini belirterek, mevcut durumda genel finansal kosullarin siki oldugunun degerlendirildi. Kararlarin detaylarini açiklayan Bakan Tüfenkci, “merkez bankasinin yapmis oldugu indirimi memnuniyetle karsiliyoruz. Biz merkez bankasinin faiz indirimi politikasini destekliyoruz. Ekonomik kararlarin alindigi toplantisinda Sebze ve meyvede ürün künyesi dönemini baslattik. Mallarin perakende satisa sunuldugu tüm noktalarda yer alacak bu künyeler, sebze ve meyveler için adeta bir kimlik vazifesi görecektir. Bu künyelerde; ürünün üretim veya ithal edilmisse ithal tarihi, adi, cinsi ve türü, üretici bilgileri vb. yer alacak” diye konustu.

HERKES ÜRÜNLERIN KÜNYESI TAKIP EDEBILECEK

Tüketicilerimiz ürün künyelerinde, satin aldiklari sebze ve meyvenin saticilar tarafindan ne kadara alindigini görebilecektir diyen bakan Tüfenkci, “Bu sekilde olusturulacak kamuoyu üzerinden perakende satis fiyatlarindaki artis izlenebilecek. Sebze ve meyvelerin fiyat olusumunda seffafligin saglanmasi amaciyla perakendeciler tarafindan sunulmasi zorunlu olan ürün künyelerinde, ürünün alim fiyatinin da yer almasini zorunlu hale getirdik. Ayrica, künye numaralarinin www.hal.gov.tr web adresinden sorgulanmasiyla sebze ve meyvelerin kaç asamadan geçtigi ve her asamada olusan fiyat bilgilerine de ulasilabilmesi mümkün olacaktir. Böylelikle tüketicilerimiz satin aldiklari sebze ve meyvenin saticilar tarafindan ne kadara alindigini bilebilecektir. Üreticilerden tüketicilere ulasincaya kadar olusan tedarik zincirinin kisaltilmasi suretiyle tüketicilerin daha uygun fiyatli mal temin edebilmesini saglayabilmek temel hedeflerimizden birisidir” ifadelerini kullandi.

KREDI KARTLARINDAKI TAKSIT ARTISI
 

Kredi kartlarindaki taksit artislari ile ilgili konusan bakan Tüfenkci sunlari söyledi, “Özellikle tabi burada daha önce de ifade edildigi gibi çesitli bakanlarimiz ve Basbakanimiz tarafindan Ithal ve yerli ürün temel ayrimi içerisinde özellikle ithalatimizi körüklemeyecek ürünler noktasinda taksit sayisini artirmis bulunuyoruz. Çünkü biz bunu yaparken bir yandan iç piyasanin canlanmasini istiyoruz, bir yandan da cari açik dengemizin daha fazla artmasini istemiyoruz, hatta düsmesini istiyoruz. Dolayisiyla yerli ürünlerin tesviki noktasinda böyle bir uygulamaya geçtik."

YERLI ÜRÜN TESVIK EDILECEK
 

Burada lüks tüketim sayilan cep telefonlarina, cep telefonlarinda da yerli üretim yapan cep telefonlarina bu anlamda taksit sayisini artiriyoruz ama digerlerinde bir degisiklik yapmiyoruz diyen Tüfenkci, “Yine yerli üretim örnegin mobilyalar, beyaz esya, akliniza ne gelirse mutfak esyalarindan tutun da sehpalara kadar, onun üzerine örttügünüz örtülere kadar hepsini sayabilirsiniz. Buradaki temel ayrim elektronik ürünlerde diyelim ki ithal bilgisayarlarda taksit sayisini ayni tutuyoruz veya mücevher de altinda taksit sayisi ayni sekilde ama onun disinda kalan otomotiv dâhil digerlerinde taksit sayisini artirmis bulunuyoruz. Cari açigi artirmayacak ürünler noktasinda taksit sayisinin 9 dan 6 ya çekmis olduk. Esasinda baktigimizda da tüketicide bu ürünlerde ortalama 6 taksitte yapiyor” ifadelerine yer verdi

KIRTASIYE ÜRÜNLERI DENETLENDI

Okul döneminin açilmasiyla beraber kirtasiye ürünlerinde saglik denetimleri yaptiklarini belirten Bakan Tüfenkci CNN TÜRK kanalindaki röportajinda sunlari söyledi, “Çocuklarimiz bizim gelecegimizdir. Onlarin sagligi her seyden önemli. Kirtasiye denetimlerimizi yaptik, yakinda kamuoyu ile paylasacagiz. Kirtasiye ürün grubunda 2011 yilinda yapilan denetimlerde %53 olan güvensizlik orani, 2016 yili Eylül ayi itibariyle %1,53’e gerilemistir. Toptanci, dagitici ve nihai saticilar nezdinde toplam 38.006 adet kirtasiye ürününü denetledik. Bu ürünlerden 36.067’sinin güvenli oldugu tespit edilmistir” seklinde konustu.

AdminAdmin

YORUMLAR