Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-08-2021 17:29   Güncelleme : 09-08-2021 17:58

Yerli Üretim Desteklenmeli

Arguvan Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk bir basın açıklaması yaparak çiftçiye destek istedi. Ülkemizde üretilen ürünlerin dışarıdan ithal edilmesini eleştiren Aslantürk, “Kendi yerli ürünümüzün değerlendirilmesini için de ilaç ve gübre desteğinin artırılmasını talep ediyoruz” dedi

Yerli Üretim Desteklenmeli

Aslantürk, yaptığı açıklamada; “ Bilindiği üzere 2020_2021 üretim sezonu hepimiz için zorlu, zahmetli, bilhassa pandemiden ve kuraklıktan dolayı bayağı sıkıntılı geçti. Bu sıkıntılara rağmen bizler tarlamızda, bağımızda, bahçemizde, ahırımızda hiç durmadan kâr zarar demeden üretimimize devam ettik. Takdir edersiniz ki tüm dünya ile birlikte ülkemizde de pandeminin ve kuraklığın izleri devam etmektedir. Özellikle kuraklıktan tüm çiftçilerimiz nasibini almış ve yüksek miktarda verim kaybı yaşamıştır. Bunca doğal afet yetmezmiş gibi ürettiği ürünleri de devlet olarak elimizde tuttuğumuz ithalat silahıyla bu sene de çiftçilerimizi vurmuş bulunmaktayız. Bu durumda girdi maliyetleri iki katı artarken ürettiği ürünle girdi maliyetlerini dahi karşılayamayan çiftçilerimizin belini tamamen bükmüştür. Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Bankası gibi birçok kuruluşa borcu olan çiftçilerimiz borcunu ödeyemez duruma getirmiştir.

ÜRETİCİNİN YANINDA OLUNMALI

Turizmcinin, sanayicinin ve benzeri meslek gruplarının yardımına yetişen sorumlu bakanlıklar gibi bizimde bağlı bulunduğumuz bakanlığımızın sesimizi duyup, sorunlarımıza bir çare bulmalarını talep ediyoruz. Mesela 2020 yılının Ekim ayında alınan 1 ton 20X20 taban gübresi 2000 TL iken şimdi 4500 TL civarıdır. Bunun yanında ilaç, tohum, mazot, elektrik gibi masraflarda aynı şekilde artmış bulunmaktadır. Hem gübre, mazot, elektrik gibi maliyetler düşürülerek üreticin yanında olunmalı. Hem de ülkemizde yetiştirilen ve talebi karşılayan ürünler ithal edilmemeli ve kendi ürpericilerimizden alınarak ekonomiye can verilmelidir. Bu sayede dışa bağımlılıkta sona ermiş olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanınızdan da çiftçilerimizin bu sıkıntılarının bir nebze de olsa çözülmesi için gerekli talimatların verilmesini arzu ederiz.”

evden eve nakliyat

A.Vahap Kaygusuz –Hanife Yiğit