Genel
Giriş Tarihi : 29-03-2021 12:01   Güncelleme : 29-03-2021 16:47

Yerel TV’ler Gelir Dağılımındaki Eşitsizlikten Rahatsız

Televizyon Yayıncıları İşveren Sendikası (TVSEN) 1. Olağan Genel Kurulu seçiminde ERTV Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Eren, Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Eren, reklam paylarının yükseltilmesi taleplerinin yerine getirilmesi hâlinde çalışanların da bundan yararlanacağını söyledi. Eren, Yerel TV’ler ile Ulusal TV’ler arasındaki gelir dağılımındaki eşitsizliğe de dikkat çekerek bu adaletsizliğin giderilmesini istedi

Yerel TV’ler Gelir Dağılımındaki Eşitsizlikten Rahatsız

Televizyon Yayıncıları İşveren Sendikası (TVSEN) Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Mustafa Eren, gazetemize yaptığı açıklamada ise görüş ve düşüncelerini şu şekilde paylaştı. “Bizler Televizyon Yayıncıları İşveren Sendikası’nı kurarken,  Anadolu'da yayın yapan ve Türkiye'deki bütün yerel televizyonları kapsayan bir sendika kurmak istedik. Sendikamız yerel anlamda yayın yapan televizyonların işveren ve işçinin haklarını savunmak amacıyla kuruldu. Biliyorsunuz yerel televizyonlara yönelik TÜRKSAT’ın kiralara çok fazla.  Bunu yanında RTÜK’ün reklam payı da çok fazla. TÜRKSAT ve RTÜK ün ulusal yayın yapan TV'lere farklı uygulama yapmamasını istiyoruz. Bunun gelir dağılımı açısından burada büyük bir eşitsizlik olduğunu düşünüyoruz. Bu eşitsizliğin giderilmesi için çalışıyoruz. Bununla alakalı olarak da inşallah Basın İlan ile ilgilenen hükümet yetkilileri ile birtakım görüşmelerimiz olacak. Yetkililerle görüşmek için randevu aldık.  Bu görüşmemizde kamu spotlarından yerel televizyonlara gelir sağlanması için gidilecek yollar hakkında yetkililerle görüş alışverişinde bulunacağız.

SİSTEM HAYATA GEÇERSE TV ÇALIŞAN SAYISINDA ARTIŞ OLACAK

Bizim amacımız yerel TV'ler ile ulusal TV’ler arasındaki gelir dağılımına eşit seviyeye getirmek.  Ulusal televizyonların reklam payları çok yüksek.  Bu reklam payları bizim,  Adeks  üyesi olmadığımız için bize verilmiyor. Şimdi biz de Televizyon Reklam Harcama ve Raporlama (Adex) sistemine girdik çok şükür. İnşallah bundan sonra ulusal reklamlardan pay almayı ümit ediyoruz. Yerel televizyonlarında reklam paylarından ulusal televizyonlar gibi yararlanmasını istiyoruz.  Böylelikle Basın İlan Kurumu gibi bir kuruluş olmak istiyoruz. Nasıl Basın İlan Kurumu yerel gazetelere yayınladıkları ilan üzerinden ücret dağıtımı yapıyorsa, biz de diyoruz ki kamu spotları ve zorunlu yayınlar bizde de ücrete tabi olsun. Bunları yayınlamak için bir ücret belirlensin. Biz bu ücretleri televizyon kanallarına dağıtalım. Böylelikle televizyon çalışanları ve bu gelirden pay alacağı için TV'lerin ekonomik gücünü artırıp daha sonra çalışan personelin ücretlerini de buna paralel olarak yükseltmek istiyoruz. Böylelikle istihdam artacak. Şu anda küçük televizyonlarda 20-30 kişi çalışması gerekirken 10-15 kişiyle çalışıyor. Gelir düzeyi artınca, çalışan sayısı da artacak ve istihdama da katkı sağlamış olacağız. Aynı zamanda yayınlarımızın kalitesi de buna göre daha da artmış olacak. Şu anda çalışanlarımıza asgari ücret ödüyoruz. Maalesef şartlar bunu gerektiriyor. Şayet bu sistem hayata geçerse çalışanlarımızın da gelir seviyesi yükselmiş olacak” diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz -Hanife Yiğit