Genel
Giriş Tarihi : 05-03-2021 19:05   Güncelleme : 05-03-2021 19:05

Yerel Kurumlar da Destek Vermeli

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Er ile bir süre görüşen Akın daha sonra, birlik çalışmaları hakkında bilgiler paylaştı. Başkan Akın,  Küçükbaş hayvanda kalite ve sayının artırılması için yerel kurumların da elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çekti

Yerel Kurumlar da Destek Vermeli

Birlik çalışmaları hakkında bilgiler paylaşan Akın, burada yaptığı açıklamada ise çalışmaları hakkında şu bilgileri paylaştı.  “Son 1 yıldır yaşanan kovid-19 hastalığı ile ilgili gıdanın ve suyun ne kadar değerli olduğu bir kez daha ortaya çıktı ve zaten değerliydi.  Bu bize şunu gösterdi,  trilyonluk evlerde ya da bir trilyonluk araçlarda yaşayabilirsiniz ama gıdanız yoksa dışarıya mahkûm olursunuz. Gıdayı İthal etmek zorunda kalırsınız.  Ülke olarak kendinize yeter yetemiyorsanız başka ülkelerde de parayla satın alamazsınız.  Çünkü böyle bir hastalık çıktığı zaman kapılarda kapanıyor. Onun için bizlerin daha fazla üretmesi lazım. Üretime destek olmamız lazım. Gıdanın, suyun ve özellikle de üretimin ne kadar önemli olduğu ile ilgili yerel yöneticilerinde destek olması lazım. Bu anlamda ben tekrar bizleri kabul ettiğiniz için bu yetiştir işlerimize sahada destek verdiğiniz için her anlamda da, her alanda üreticilerin sesi olduğunuz için Sonsöz ailesine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Kurumlardan Teşvik Destekleri Bekliyoruz

Küçükbaş hayvancılıkla ilgili Teşviklere de değinen Akın, “Bazı yetiştiricilerimiz daha bilinçli olsun diye üretime dayalı teşvik alabilsinler diye, TKDK dan yine bazı Kalkınma ajanslarından katkı alarak, çobanlık kursu da veriyoruz.  Bu kurslar sayesinde hem bilinçli hayvancılık için hem de ekstradan puan demektir. Bu puanları alarak projelerini 100 puan üzerinden gerek 5 puan, gerekse 10 puan ekstradan çok önemli bir puanlama sistemi. Bu çobanlık kursuna katılan arkadaşlarımız sertifikayı alıyor. Orada destek amaçlı kullanıyorlar. Şu anda birkaç tane yetiştiricilerimiz ağıllarını gerek tadilat anlamında, gerekse de yeni sıfırdan proje anlamında yapan arkadaşlarımız var. Teşviklerin yerini bulması için de bizler ücretsiz danışmanlık yapıyoruz. Bütün ekibimizle birlikte bu arkadaşlarımızı takip ediyoruz ve en önemlisi şu bilinçli hayvancılık yapılması noktasında eğitimler veriyoruz. Burada sadece bir kişi ile olmuyor bu işler ya da bir kurum ile olmuyor. Biliyorsunuz bütün kurumları gıdanın da Suyun ne kadar değerli olduğunu anladıktan sonra buralara daha fazla destek vermesi lazım. Sadece Merkezi Hükümetten, Bakanlıktan, değil de yerel yönetimin de bu tür şeylere elini de bedenli taşın altına koyarak bu insanlara yardımcı olması gerekiyor.  Bizler özellikle şahsınızda ilgili herhangi bir şey istemiyoruz ama kurumdaki üyelerimize, ilçedeki yetiştiricilerimize, çiftçilerimize her türlü sorunda sıkıntıda üretimin arttırma bilmesi için oradaki kırsaldaki eksiklerini sosyal ihtiyaçlarının karşılanması noktasında beklentilerimiz var. Bunları da bir an önce inşallah proje ile tatlı çalışmalarla desteklerle İnşallah halledeceğiz. Ama dediğim gibi sadece bu konuşma ile olmuyor. Sürekli destek almamız gerekiyor” diyerek, kurumlara seslendi.  

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay