Eğitim
Giriş Tarihi : 03-08-2021 19:14   Güncelleme : 04-08-2021 11:00

Yeni Usta ve Kalfalar Belgelerini Aldı

Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Okulu başarı ile bitirerek Ustalık Diploması alacak kursiyerlere Ustalık ve Kalfalık belge dağıtım töreni düzenlendi. Düzenlenen törende Başvuran 274 öğrenciden 138 Kursiyer Belge Aldı

Yeni Usta ve Kalfalar Belgelerini Aldı

Malatya Yeşilyurt Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından okulda öğrenim gören ve başarı ile öğrenim dönemini tamamlayan öğrencilere ustalık ve kalfalık belgeleri düzenlenen törenle verildi. Okulun konferans salonunda düzenlenen törende konuşan Merkez Müdürü Remzi Sevim, yaptığı açılış ve selamlama konuşmasında okulun gelişimi ve çalışma alanları hakkında izleyicilere bilgi aktardı. Sevim konuşmasında “Mesleki okulların eğitim kalkınmanın en etkili araçlarından biri olarak görülmüş, özellikle nitelikli teknik eleman yetiştiren kurumlara çok önem verilmiştir. Bu amaçla  Mesleki Eğitim, çırak öğrenci sözleşmesi esasına dayalı olarak mesleki bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını gerçek iş ortamında çırak öğrencilere öğreten bir sistemdir. 10/07/2001 tarih ve 4702 Sayılı Kanunla bazı maddeleri değiştirilerek günümüze uygun hale getirilmiş ve yeni haklar sağlanmıştır. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunun yayımlandığı 19 Haziran 1986 tarihinden bu yana kalfalık, ustalık ve usta öğretici belgeleri veren mesleki eğitim merkezleri tarafından 2 Temmuz 2021 tarihi itibariyle ilk defa diploma düzenlenmiştir” dedi. 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafında hayata geçirilen uygulamarla bu tür okulların daha da geliştiğini aktaran Sevim, “2020-2021 Eğitim öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığınca Telafi Eğitimi Programı okulumuzda da uygulanmıştır. Başvuruda bulunana 274 öğrenciden 138’i başarılı olarak 2 Temmuz tarihi itibari ile teknisyen unvanı alarak meslek lisesi mezunu olmuştur. Çırak öğrencilerimizin bir üst basamak eğitim kurumu olan üniversiteye geçişi için gerekli ön koşul olan lise mezuniyetine ulaşmış olmaları bizler için mutluluk vericidir. Meslek eğitim merkezleri okulumuza talep arttığı gibi velilerimiz için de çocuklarının lise diploması alıyor olması büyük bir memnuniyet ile karşılanmıştır” ifadelrini kullandı. 
İş Bulma ve Sahibi Olma İmkânları Var 
Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren, konuşmasında , “Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezinin kurulmasından dolayı emeği geçenlere rahmet diliyorum. Bu okulun ilk kurulduğu zamanlar öğrencilerimize helva ekmek ikram etmek işçin çalışırken bugün nerden nereye geldik. Burada anne ve babalara çağrımız çocuklarınızı bu tür okullara gönderin. Burada her türlü devlet desteği var. İş bulma ve sahibi olma imkânları var. İşyeri açtıklarında düşük faizli krediler verilmekledir. Kendi işyerlerini açma imkanları vardır. Bu amaçla kredi kullanabilme şansları vardır” diyerek velilere bu tür okullara önem vermeleri gerektiğini söyledi. 
Yeni Mesleki Eğitim Merkezleri Kurulmalı 
MESOB Başkanı Şevket Keskin ise konuşmasında Atatürk’ün bu ülkeyi gençlere emanet ettiğini vurgulayarak; “Burada ustalardan aldığını mesleki eğitimin yanında okulunuzu da okumaktasınız. Bugün ahilik haftasını burada neşe ile kutlamıştır. Şed kuşatmasını burada yapmış, Ahi Evran’ın büstünü burada açmıştık. Bugün okulun fiziki yapısına ve eğitimine baktığımızda nerden nereye geldiğini görüyoruz. Eski dönemi ve bugünkü duruma baktığımızda büyük bir ilerleme kaydedilmiş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Çıraktık, Kalfa oldum. Kalfaydım usta oldum. Öyle inanıyorum ki mesleki eğitim daha da ileri gidecek. Bu okullarımızın diğer liselerden bir farkı yok. Bu oluklumuzun da geleceğe insanlarımızı hazırlamak için çalıştıklarına inanıyorum. Yeni sanayi yapıldığında ise daha modern, daha yeni bir okula kavuşmalarını temenni ediyorum. Geleceğin ustalarına selam veriyorum” dedi. 
Merkezimiz Malatya’mız İçin Çok Kıymetli 
Son olarak söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay ise, benzeri okulların çoğaltılmasına yönelik çalışmalar sürdürdüklerini hatırlatarak; “Malatya sanayisi büyüyen ve gelişmekte olan bir şehre dönüştü. Bu nedenle de bizim insan kaynaklarını iyi kullanmamız ve iyi eğitmemiz gerekiyor. Bu nedenle de Mesleki Eğitim Merkezimiz Malatya’mız için çok kıymetli. Emeği geçenleri rahmetle yad ediyorum. Diploma almaya hak kazananlar için de  bunun bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Yeni yapılacak sanayi sitesinde ise TOBB tarafından bir meslek lisesi yapılacak. Birkaç ay içinde inşaatı başlayacak. Pansiyonu, halı saha, kapalı spor salonu olan 24 derslikli bir okul yapılacak. Bizler her zaman Sanayici işadamları ve esnaflarımızın yanındayız. Malatya’da 7 bin 500 kaynakçıya ihtiyacımız varmış. Meslek liselerinde 12 bin öğrencimiz var. Bunların 7 bin 500 ünü kaynakçı olarak yetiştirmek istiyoruz. Meslek liseleriyle ilgili Malatya’nın geleceğiyle ilgili bütün STK ların bir araya gelerek karar vermelerini gerektiğini düşünüyorum. Malatya’mızda mesleki eğitim merkezleriyle ilgili sanayicilerimiz ve işadamlarımızla birlikte hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ahilik kültürünün devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu. 

Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, Çıraklık Eğitimi Merkezi Müdürü Remzi Sevim, MESOB Başkanı Şevket Keskin, ESKKK Başkanı Ali Evren, Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş, Okul İdarecileri ve diploma alacak usta adayları katıldı. >> A.Vahap Kaygusuz